Illinois State Fair | Veterans Day
13094
page,page-id-13094,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.7.4,vc_responsive

Veterans Day

Slide background

Sunday, August 10

Veterans and their families are admitted to the grounds for free. A veterans parade and activities are some of the highlights for the day. Discounted ride passes for families of military veterans.

Highlights

  • Open Steer, Beef Shows
  • Junior Breeding Swine & Sheep Shows
  • Draft Horse Show
  • Sheep Shearing Contest
  • Husband/Hog Calling Contest
  • Florida Georgia Line

Events

Apex Stage
12:30 pmHooper The Hypnotist
1:30 pmHaircut Actual
3:30 pmHooper The Hypnotist
5-7:30 pmAllen as Tim
Budweiser True Music Tent
1 pmThe Blue Gs
5 pmNew City Road
9 pmThe Hitmen
Central Avenue
10 am-6 pmRollo
Coliseum
8 amDraft Horse Halter
7 pmIllinois Owned Draft Team, Light Pony Team, Haflinger Team, Draft Horse Six, Light Pony Unicorn, Haflinger Four, Draft Unicorn
Comptroller Tent
2-3 pmVeterans Day Activities
Conservation World
10 am-7 pmBlacksmith John Massey
10 am-7 pmChainsaw Carving Demonstrations
10-7 amDiscovery Tent; American Chemical Society
10 am-7 pmDivision of Education Tent: Monarch Mania
10 am-7 pmDivision of Fisheries Tent
10 am-7 pmDivision of Natural Heritage and Wildlife Tent
10 am-7 pmDivision of Resource Conservation Tent
10 am-7 pmDo It Yourself Tie Dye
10 am-7 pmGandy Dancer Pedal Train
10 am-7 pmIllinois EPA
10 am-6 pmIllinois Humane
10 am-7 pmKids Tattoos and Face Painting
10 am-7 pmKids Tattoos, Face Painting, and Airbrush Art
10 am-7 pmLaw Enforcement Tent
10 am-7 pmMobile Nursery/The Baby Cafe
10 am-7 pmRock Climbing Wall
10 am-7 pmSee Smokey Bear
10 am-7 pmSportsmen Area
10 am-7 pmSportsmens Against Hunger Tent (SAH)/ Info Tent
10 am-7 pmyouth activities
10:30 amFishing Pond - Casting Clinic
10:30 amKids Fishing Clinics
11 am-7 pmGrandpa Littrell Rustic Furniture
11 am-7 pmIllinois Green Industry Association Info Center
11 am-6:30 pmYouth 3D Archery
11 am-6:30 pmYouth BB Gun Range
11:30 amChris Camp - Whip Guy
11:30 amGreen Acres Sportsmens Club
11:30 amUltimate Air Dogs
12 pmFishing Pond - Casting Clinic
12 pmKids Fishing Clinics
1:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
1:30 pmKids Fishing Clinics
2 pmGreen Acres Sportsmens Club
2:30 pmChris Camp - Whip Guy
2:30 pmUltimate Air Dogs
3 pmFishing Pond - Casting Clinic
4 pmChris Camp - Whip Guy
4 pmGreen Acres Sportsmens Club
4:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
4:30 pmKids Fishing Clinics
4:30 pmUltimate Air Dogs
Coors Light Tent
Noon-3 pmEscape Goatz
4-7 pmBrooke Thomas & Blue Suns
8-11:30 pmShananigans
Dairy Building
9 am-9 pmButter Cow Exhibit
Director's Lawn
12 pmVeterans Day Activities
Emmerson Building
10 amGladiolas
Emmerson Building NW Lawn
10 amEnergy Education Tent Open
10 amKids Activities
10 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
10 amRide the Energy Bike
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Energy Education Council Tent/Central Ave
10 amKids Activities
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Ethnic Village Stage
Noon-12:30 pmThe Alley Cats
1 pmHoney Bear Dancers
2 pmWalkin With Cash
5 pmHoney Bear Dancers
6 pmLiz Bentley Live
7:30 pmHoney Bear Dancers
8:30-10:30 pmCarrie Lyn Infusion
Exposition Building Mezzanine Level
12 pm4-H Exhibits- Various Counties
Farmer's Little Helper
10 am-7 pmPiglets on Parade
Governor's Tent
10 am-7 pmGovernors Tent
Grandstand
8 pmFlorida Georgia Line w/ Colt Ford
Happy Hollow
10 am-8 pmEudora Farms Petting Zoo
12 pm4-H Exhibits- Various Counties
1 pmThe Wolf Pack
1:30 pmSwampmaster Gator Show
2:15 pmScotts Future of Magic Show
3 pmThe Wolf Pack
3:30 pmSwampmaster Gator Show
4:15 pmScotts Future of Magic Show
5 pmThe Wolf Pack
5:30 pmSwampmaster Gator Show
6:15 pmScotts Future of Magic Show
7 pmThe Wolf Pack
Heartland - Illinois' Salute to Agriculture
10 am-7 pmFarmers Little Helpers
Hillside Stage
12:30 pm-1:30 pmAli Nicole Browning
2-2:30 pmThe Alley Cats
3-4 pmFREE Honey Bear Dancer's Workshop for Kids
4:30-6:30 pmLowder & Manning
7-7:30 pmThe Alley Cats
Hobbies, Arts & Crafts Building
9 amChocolate Indulgence
9 amWake up to Egss Contest
11:30 amAwards Presentation- Chocolate Indulgence
11:45 amWake up to Eggs Contest Awards
12 pmSue Fox Times Square Sewing Complex
1 pmStyle Show
2 pmPumpkin Contest
3:15 pmPeace and Applique
4:15 pmSandys Sewing Center
5:15 pmPumpkin Contest Awards
Illinois Building Auditorium
9 amLutheran Church Service
10:30 amChurch of Christ Services
12 pmTroupe Zahava Middle Eastern Dance Company
1 pm4-H Fashion Revue & Clover Celebration
2:15 pmGolden Girls and Guy
3:15 pmGymnastics and Cheer Zone
4:30 pmKohls Gotta Dance
6 pmDance Solo and Dance Group Talent Contest
Junior Livestock Building
8 amBeef Cattle- Steer Show
8 amJr. Swine- Gilt Judging
Kids Korner
10 am-7 pmFace Painting
11 amMelikin Puppets
11:30 amKim Petzing Storyteller
12 pmTim the Twister & Sunshyne the Clown
12:30 pmKim Petzing Storyteller
1 pmMelikin Puppets
1:30 pmTim the Twister & Sunshyne the Clown
2 pmKim Petzing Storyteller
2:30 pmTim the Twister & Sunshyne the Clown
3:30 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
4 pmKim Petzing Storyteller
4:30 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
5 pmMelikin Puppets
5:30 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
Lincoln Stage
3 pmHusband and Hog Calling
5:15 pmAli Nicole Browning
7-8 pmHooper The Hypnotist
Livestock Center
2 pmBeef Cattle- Limousin
8 pmBeef Cattle- Simmental
Miller Lite Beer Tent
Noon-3 pmElvis Himselvis
4-7 pmBrushville
8-11:30 pmKung Fu Dynamite
Sheep Barn
8 amJr. Sheep- Breeding
8 amSheep Shearing Contest
Sports Court
8 am-7 pmBattle for the Hill Crossfit Competition
The Shed
12:30 pmJurys Out
4 pmThe Alley Cats
5 pmRan$om
7:30 pmCedar Ridge
Wine Tent
3 pm-5:30 amRadio Twist
3-5 pmRadio Twist
5:30-8:30 pmShane Bumgarner & Scott Nichols