Illinois State Fair | Senior Citizen Day/Scout Day
13101
page,page-id-13101,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.7.4,vc_responsive

Senior Citizen Day/Scout Day

Slide background
Slide background

Monday, August 11

Fair visitors 60 and older are admitted to the fairgrounds for free. Special events in the Senior Citizens Center take place throughout the day. The Scout Day Tent will be located directly outside the entrance to the Carnival Midway

Highlights

Events

The Arena
7:30-12 amITPA Presents Truck & Tractor Pulls
Apex Stage
3-4 pmHooper The Hypnotist
4:30-7:30 pmLee Haw Band
Budweiser True Music Tent
7 pmAfter Image/ Royal Pain/ Harmony Deep
Central Avenue
10 am-6 pmRollo
Coliseum
8 amHaflinger Halter (Indoor Coliseum), Draft Pony Halter, Jr. Showmanship Finals
1 pmOpen riding Western, Light Pony Six, Open riding-English, Country Pleasure Cart, Jr. Team Driver-10-13, Jr. Team Driver-14-18
6 pmBelgian Cart, Clydesdale Cart Lady, Percheron Cart, Open Draft Team, Pony Haflinger Junior Cart, Draft Mare Four
Comptroller Tent
1:30-2 pmScout Day/Senior Citizen Day
Conservation World
11-7 amBlacksmith John Massey
11 am-7 pmChainsaw Carving Demonstrations
11 am-7 pmDiscovery Tent; American Chemical Society
11-7 amDivision of Education Tent: Monarch Mania
11 am-7 pmDivision of Fisheries Tent
11 am-7 pmDivision of Natural Heritage and Wildlife Tent
11 am-7 pmDivision of Resource Conservation Tent
11 am-7 pmDo It Yourself Tie Dye
11 amFishing Pond- Casting Clinic
11 am-7 pmGandy Dancer Pedal Train
11 am-7 pmIllinois EPA
11 am-7 pmIllinois Green Industry Association Info Center
11 am-6 pmIllinois Humane
11 amKids Fishing Clinics
11 am-7 pmKids Tattoos and Face Painting
11 am-7 pmKids Tattoos, Face Painting, and Airbrush Art
11 am-7 pmLaw Enforcement Tent
11 am-7 pmMobile Nursery/The Baby Cafe
11 am-7 pmRock Climbing Wall
11 am-7 pmSee Smokey Bear
11 am-7 pmSportsmen Area
11 am-7 pmSportsmens Against Hunger Tent (SAH)/ Info Tent
11 am-6:30 pmYouth 3D Archery
11-7 amyouth activities
11 am-6:30 pmYouth BB Gun Range
11:30 amChris Camp - Whip Guy
11:30 amGreen Acres Sportsmens Club
11:30 am-1 pmLiz Bentley
12 pmFishing Pond - Casting Clinic
12 pmKids Fishing Clinics
1 pmUltimate Air Dogs
1:30 pmFishing Pond- Casting Clinic
1:30 pmKids Fishing Clinics
2 pmGreen Acres Sportsmens Club
2:30 pmChris Camp - Whip Guy
3 pmFishing Pond - Casting Clinic
3 pmKids Fishing Clinics
4 pmChris Camp - Whip Guy
4 pmFishing Pond - Casting Clinic
4 pmGreen Acres Sportsmens Club
4-5:30 pmLiz Bentley
4:30 pmKids Fishing Clinics
5 pmUltimate Air Dogs
Coors Light Tent
7-11 pmTBA
Dairy Building
9 am-9 pmButter Cow Exhibit
Emmerson Building
10 amFloriculture Show
Emmerson Building NW Lawn
10 amEnergy Education Tent Open
10 amKids Activities
10 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
10 amRide the Energy Bike
11 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
12:30 pmElectric Accident Survivor Shares Story
4 pmElectric Accident Survivor Shares Story
5:30 pmElectric Accident Survivor Shares Story
Energy Education Council Tent/Central Ave
11 amKids Activities
12:30 pmElectric Accident Survivor Shares Story
2:30 pmElectric Accident Survivor Shares Story
4 pmElectric Accident Survivor Shares Story
5:30 pmElectric Accident Survivor Shares Story
Ethnic Village Stage
Noon-12:30 pmThe Alley Cats
1 pmHoney Bear Dancers
5 pmHoney Bear Dancers
6-7 pmCarrie Lyn Infusion
7:30 pmHoney Bear Dancers
8:30 pmDennis Stroughmatt et L Spirit Creole
Exposition Building Mezzanine Level
12 pm4-H Exhibits- Various Counties
Farmer's Little Helper
10 am-7 pmPiglets on Parade
Goat Barn
8:30 amDairy Goats- Saanen & Recorded Grades
Governor's Tent
10 am-7 pmGovernors Tent
Grandstand
Noon-4 pmHarness Racing
7 pmMillion Dollar Quartet
Happy Hollow
10 am-8 pmEudora Farms Petting Zoo
12 pm4-H Exhibits- Various Counties
1:30 pmSwampmaster Gator Show
2:15 pmThe Wolf Pack
2:45 pmScotts Future of Magic Show
3:30 pmThe Wolf Pack
4 pmSwampmaster Gator Show
4:45 pmThe Wolf Pack
5:15 pmScotts Future of Magic Show
6 pmThe Wolf Pack
Heartland - Illinois' Salute to Agriculture
10 am-7 pmFarmers Little Helpers
Hillside Stage
12:30 pm-1:30 pmThe Beal One Man Band
2-2:30 pmThe Alley Cats
3-4 pmFREE Honey Bear Dancer's Workshop for Kids
4:30-6:30 pmKenzie Ann
7-7:30 pmThe Alley Cats
Hobbies, Arts & Crafts Building
9 amBaked Desserts Using Dairy Products Blue Ribbon Culinary Contest
9 amMeat Loaf Contest
12 pmBaked Desserts Using Dairy Products Blue Ribbon Culinary Contest
12:15 pmAwards Presentation Meat Loaf Contest
2 pmGold Medal Flour Cookie Contest
3:15 pmAnn Brake- Stamping Demonstration
4:15 pmCarol Meadows Jewelry
5:15 pmGold Medal Flour Cookie Contest Awards
5:30 pmAwards Presentation Baked Desserts Using Dairy Products Blue Ribbon Culinary Contest
Illinois Building Auditorium
8-10:30 am4-H Public Presentations
11 amThe NOT SO Newlywed Game
12:30 pmIRS Volunteer Opportunities and Your Advocate with IRS
1 pm2014 IL Senior Spelling Bee State Finals
3:30 pm4-H Fashion Revue & Clover Celebration
Kids Korner
10 am-7 pmFace Painting
11 amElsenpeter Marionettes
11:30 amHenson Robinson Zoo
12 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
12:30 pmHenson Robinson Zoo
1 pmElsenpeter Marionettes
1:30 pmKim Sheahan Storyteller
2 pmElsenpeter Marionettes
2:30 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
3 pmElsenpeter Marionettes
3:30 pmKim Sheahan Storyteller
4 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
4:30 pmKim Sheahan Storyteller
5 pmElsenpeter Marionettes
5:30 pmAllan Adcock Ventriloquist/Magic
Lincoln Stage
2:30 pmThe Beal One Man Band
4:15 pmBobby Remack Band
7-8 pmHooper The Hypnotist
Livestock Center
8 amBeef Cattle- Polled Shorthorn
1 pmBeef Cattle- Shorthorn
Miller Lite Beer Tent
7-11 pmZack Fedor
Sheep Barn
9 amSheep- Suffolk
1 pmSheep- Dorset
The Shed
4 pmThe Alley Cats
7:30 pmFireside Relics
Wine Tent
5:30-8:30 pmJeff Kornfeld