Illinois State Fair | Park District Conservation Day
13120
page,page-id-13120,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.7.4,vc_responsive

Park District Conservation Day

Slide background

Saturday, August 16

Members of more than 45 Park Districts from throughout Illinois entertain fairgoers across the grounds and host activities in Conservation World.

Highlights

Events

Events

The Arena
7 pmChampionship Demo Derby
Apex Stage
8 am-3:30 pmCar Races
4-5 pmHooper The Hypnotist
5-6 pmThe Alley Cats
Budweiser True Music Tent
1 pmAfter Sunset
5 pmMadd Hoss Jackson
9 pmBig Daddy Jasper
Central Avenue
10 am-6 pmRollo
Coliseum
1 pmMorgans � Arabians - Walking Horses � Fox Trotters � Paso Finos
7 pmMorgans - Arabians - Walking Horses - Fox Trotters - Paso Finos
Comptroller Tent
12 amPark District Conservation Day
Conservation World
10 am-7 pmBlacksmith John Massey
10 am-7 pmChainsaw Carving Demonstrations
10 am-5 pmDecatur Park Districts Scovill Zoo
10 am-7 pmDiscovery Tent; American Chemical Society
10 am-7 pmDivision of Education Tent: Monarch Mania
10 am-7 pmDivision of Fisheries Tent
10 am-7 pmDivision of Natural Heritage and Wildlife Tent
10 am-7 pmDivision of Resource Conservation Tent
10 am-7 pmDo It Yourself Tie Dye
10 am-7 pmGandy Dancer Pedal Train
10 am-5 pmGlenview Park Districts The Grove
10 am-7 pmIllinois EPA
10 am-6 pmIllinois Humane
10 am-7 pmKids Tattoos and Face Painting
10 am-7 pmKids Tattoos, Face Painting, and Airbrush Art
10 am-7 pmLaw Enforcement Tent
10 am-7 pmMobile Nursery/The Baby Cafe
10 am-7 pmRock Climbing Wall
10 am-7 pmSee Smokey Bear
10 am-7 pmSportsmen Area
10 am-7 pmSportsmens Against Hunger Tent (SAH)/ Info Tent
10 am-5 pmSpringfield Park Districts Henson Robinson Zoo
10 am-7 pmyouth activities
10:30 amFishing Pond - Casting Clinic
10:30 amKids Fishing Clinics
11 am-7 pmGrandpa Littrell Rustic Furniture
11 amIDNR Volunteer Awards and IL Conservation Foundation Recognition Ceremony
11 am-7 pmIllinois Green Industry Association Info Center
11 am-6:30 pmYouth 3D Archery
11 am-6:30 pmYouth BB Gun Range
11:30 amChris Camp - Whip Guy
11:30 amGreen Acres Sportsmens Club
11:30 amUltimate Air Dogs
12 pmFishing Pond - Casting Clinic
12 pmKids Fishing Clinics
Noon-12:45 pmScovill, Henson Robinson and Glenview Zoos
1:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
1:30 pmKids Fishing Clinics
2 pmGreen Acres Sportsmens Club
2-6 pmMason Dixie
2:30 pmChris Camp - Whip Guy
2:30 pmUltimate Air Dogs
3 pmFishing Pond - Casting Clinic
3 pmKids Fishing Clinics
4 pmChris Camp - Whip Guy
4 pmGreen Acres Sportsmens Club
4:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
4:30 pmKids Fishing Clinics
4:30 pmUltimate Air Dogs
Coors Light Tent
1-4 pmPhat Kitty
5-8 pmLick Creek Band
9-12 amOff the Wall
Dairy Building
9 am-9 pmButter Cow Exhibit
Emmerson Building
10 amFloriculture Show
Emmerson Building NW Lawn
10 amEnergy Education Tent Open
10 amKids Activities
10 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
10 amRide the Energy Bike
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Energy Education Council Tent/Central Ave
10 amKids Activities
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Ethnic Village Stage
11:30 am-12:10 pmPeoria Park District Troupe Mirage
1 pmSpringfield International Folk Dancers
2:30 pmOutpatience
5 pmCole & Company
7 pmFleming Academy of Performing Arts
8 pmBecca Young Jazz Sound
Farmer's Little Helper
10 am-7 pmPiglets on Parade
Goat Barn
8:30 amJr. Pygmy Goats
Governor's Tent
10 am-7 pmGovernors Tent
Grandstand
8 pmJake Owen w/ Parmalee & the Cadillac III
Happy Hollow
10 am-8 pmEudora Farms Petting Zoo
1 pmThe Wolf Pack
1:30 pmSwampmaster Gator Show
2:15 pmScotts Future of Magic Show
3 pmThe Wolf Pack
3:30 pmSwampmaster Gator Show
4:15 pmScotts Future of Magic Show
5 pmThe Wolf Pack
5:30 pmSwampmaster Gator Show
6:15 pmScotts Future of Magic Show
7 pmThe Wolf Pack
Heartland - Illinois' Salute to Agriculture
10 am-7 pmFarmers Little Helpers
Hillside Stage
12:30 pm-1:30 pmHooper The Hypnotist
2-2:30 pmThe Alley Cats
3-4 pmHooper The Hypnotist
4:30-5:30 pmPaula Mensinger
7-7:30 pmThe Alley Cats
Hobbies, Arts & Crafts Building
9 amBlue Ribbon Culinary Grand Championship- Cake, Pie, Yeast Breads, Baked Desserts W/ Dairy
9 amCooking with Wine Contest
12 pmBlue Ribbon Grand Championship- Beef, Chicken, Pork
12:15 pmAwards Presentation Cooking with Wine Contest
2 pmPumpkin Picture Contest
4 pmJoin the Party- IL Grape Growers and Vintners Assoc.
5:15 pmPumpkin Picture Contest Awards
5:30 pmAwards Presentation Blue Ribbon Culinary Grand Champion Contest
Illinois Building Auditorium
10-11 amPeoria Park Districts POPS Orchestra
11:30 am-12:10 pmPeoria Park Districts Summer Band & Orchestra
12:40 pm-12:55 pmChampaign Park District Dance Arts School
1:05-1:35 pmPalos Park Recreation Department Youth Theater
1:50-2:10 pmPeoria Park District Explosion Cheer Team
2:25-3:05 pmPeoria Park District Troupe Mirage
3:15-3:55 pmOak Forest Park Districts Oak Playhouse
4:05-4:10 pmFoss Park District Singers/ Cheerleaders
4:30 pmCatholic Mass
Junior Livestock Building
9 amJr. Dairy Cattle- Invitational 4-H Dairy Judging Contest
1:30 pmJr. Dairy Cattle- Overall Showmanship
2:30 pmJr. Dairy Cattle- Superior Young Producer Contest
2:40 pmSupreme Champion- Female
Kids Korner
10 am-7 pmFace Painting
11 amDePriest Puppets
11:30 amTim the Twister & Sunshyne the Clown
12 pmThe Rockin Rob Show
12:30 pmTim the Twister & Sunshyne the Clown
1 pmDePriest Puppets
1:30 pmThe Rockin Rob Show
2 pmKim Sheahan Storyteller
2:30 pmThe Rockin Rob Show
3 pmDePriest Puppets
3:30 pmKim Sheahan Storyteller
4 pmThe Rockin Rob Show
4:30 pmKim Sheahan Storyteller
5 pmDePriest Puppets
5:30 pmThe Rockin Rob Show
Lincoln Stage
11 amPark District Activities
11:15-11:30 amChampaign Park District Dance Arts School
11:35 am-12:35 pmIllinois Parks and Recreation presents Legacy Dance Ensemble
12:40 pm-1:10 pmAddison Park District Park Dancers
1:20-2:20 pmPeoria Park District POPS Swing Band
2:35-2:55 pmRound Lake Area Park District Baton Twirlers
3-3:05 pmFoss Park District Singers/ Cheerleaders
3:10-3:55 pmRockford Park District Young Eagles Success Choir
4:10-4:40 pmDolton Park District
4:55-5:20 pmOak Forest Park District Gliders Gymnastics
5:30-6:30 pmOak Forest Park District Mexico En La Piel
6:30-7 pmLockport Park District Priscillas School of Dance
7:30 pmSquare Dance For Fun
Livestock Center
11:45 am-1 pmPark Pentathalon and Recreation Relay
1 pmDairy Cattle- The Bossy
3 pmDairy Cattle- Supreme Champion Female
3 pmLlama Show
Miller Lite Beer Tent
1-4 pmElvis Himselvis
5-8 pmCaptain Geech & The Shrimp Shack Shooters
9-12 amKung Fu Dynamite
Park Play Station
10 am-3 pmFREE, hands-on kids activities
Sheep Barn
9 amSheep- Cotswold
4 pmSheep- Shropshire
Swine Barn
8 amSwine- Berkshire
The Shed
12 pmPark District Battle of the Bands
Noon-5 pmPark District Conservation Day presents the Illinois State Teen Battle of the Bands Championship Competition
6 pmKelsey McCarty Band
8 pmColeman Grossi
Wine Tent
3-5:30 pmThe Western Angels
6-9 pmThe Rowdy Jones