Illinois State Fair | Governor’s Day
13106
page,page-id-13106,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.7.4,vc_responsive

Governor’s Day

Slide background

Wednesday, August 13

While Governor Quinn attends much of the Illinois State Fair, this is his day to host special guests, including former Illinois Governors.

Highlights

Events

The Arena
7:30 pmITPA Presents Truck & Tractor Pulls
Apex Stage
12:30 pm-2:30 pmWalker County
3-4 pmHooper The Hypnotist
4:30-7:30 pmJonny Gray
Budweiser True Music Tent
5 pmWhiskey Medicine
8:30 pm2nd Chance
10:30 pmSirens Call
Central Avenue
10 am-6 pmRollo
Coliseum
7 pmSociety Horse Show- Morgan/Arabian
Comptroller Tent
12 amGovernors Day
Conservation World
11 am-7 pmBlacksmith John Massey
11 am-7 pmChainsaw Carving Demonstrations
11 am-7 pmDiscovery Tent; American Chemical Society
11 am-7 pmDivision of Education Tent: Monarch Mania
11 am-7 pmDivision of Fisheries Tent
11 am-7 pmDivision of Natural Heritage and Wildlife Tent
11 am-7 pmDivision of Resource Conservation Tent
11 am-7 pmDo It Yourself Tie Dye
11 amFishing Pond- Casting Clinic
11 am-7 pmGandy Dancer Pedal Train
11 am-7 pmIllinois EPA
11 am-7 pmIllinois Green Industry Association Info Center
11 am-6 pmIllinois Humane
11 amKids Fishing Clinics
11 am-7 pmKids Tattoos and Face Painting
11 am-7 pmKids Tattoos, Face Painting, and Airbrush Art
11 am-7 pmLaw Enforcement Tent
11 am-7 pmMobile Nursery/The Baby Cafe
11 am-7 pmRock Climbing Wall
11 am-7 pmSee Smokey Bear
11 am-7 pmSportsmen Area
11 am-7 pmSportsmens Against Hunger Tent (SAH)/ Info Tent
11 am-6:30 pmYouth 3D Archery
11 am-7 pmyouth activities
11 am-6:30 pmYouth BB Gun Range
11:30 amChris Camp - Whip Guy
11:30 amGreen Acres Sportsmens Club
12 pmFishing Pond - Casting Clinic
12 pmKids Fishing Clinics
1 pmUltimate Air Dogs
1:30 pmFishing Pond- Casting Clinic
1:30 pmKids Fishing Clinics
2 pmGreen Acres Sportsmens Club
2:30 pmChris Camp - Whip Guy
3 pmFishing Pond - Casting Clinic
3 pmKids Fishing Clinics
4 pmChris Camp - Whip Guy
4 pmGreen Acres Sportsmens Club
4:30 pmKids Fishing Clinics
5 pmUltimate Air Dogs
Coors Light Tent
4-7 pmEscape Goatz
8-11:30 pmHip Bone Sam
Dairy Building
9 am-9 pmButter Cow Exhibit
Emmerson Building
10 amFloriculture Show
10 amRose Day
Emmerson Building NW Lawn
11 amEnergy Education Tent Open
11 amKids Activities
11 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
11 amRide the Energy Bike
12:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Energy Education Council Tent/Central Ave
11 amKids Activities
12:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
6:30 pmLive Power Line Demonstration
Ethnic Village Stage
Noon-12:30 pmThe Alley Cats
1 pmHoney Bear Dancers
2 pmThe Neverly Brothers
5 pmHoney Bear Dancers
6 pmCentral Illinois Irish Dance
7:30 pmHoney Bear Dancers
8:30 pmAduki Quintet
Farmer's Little Helper
10 am-7 pmPiglets on Parade
Goat Barn
8:30 amDairy Goats- Toggenburg, Nubian, & Nigerian
Governor's Tent
10 am-7 pmGovernors Tent
Grandstand
8 pmHunter Hayes w/ Sam Hunt & Dan + Shay
Happy Hollow
10 am-8 pmEudora Farms Petting Zoo
1:30 pmSwampmaster Gator Show
2:15 pmThe Wolf Pack
2:45 pmScotts Future of Magic Show
3:30 pmThe Wolf Pack
4 pmSwampmaster Gator Show
4:45 pmThe Wolf Pack
5:15 pmScotts Future of Magic Show
6 pmThe Wolf Pack
Heartland - Illinois' Salute to Agriculture
10 am-7 pmFarmers Little Helpers
Hillside Stage
12:30 pm-1:30 pmHeather Riley
2-2:30 pmThe Alley Cats
3-4 pmFREE Honey Bear Dancer's Workshop for Kids
4:30-6:30 pmChris Bradley & Jennifer Hood
7-7:30 pmThe Alley Cats
Hobbies, Arts & Crafts Building
9 amBlue Ribbon Culinary Cake Contest
9 amLow Fat Yogurt Contest
12 pmBlue Ribbon Culinary Cake Contest
12:15 pmAwards Presentation Low Fat Yogurt Contest
2 pmFlavored Donuts Contest
3:15 pmLiz Drake, Living the Gourd Life
4:15 pmChip Kennedy - 5 Flavors Catering
5:15 pmFlavored doughnuts contest awards
5:30 pmBlue Ribbon Culinary Cake Contest Awards
Illinois Building Auditorium
11:15 amThe Affordable Care Act and Special Enrollment by Blue Cross and Blue Shield of Illinois
12 pmDonnie Faulkner (Energy)
1 pmMob on the Road
2 pmMary Bryant Home Singers
3 pmSongbird Quartet
Junior Livestock Building
9 amJr. Dairy Cattle- Brown Swiss
1 pmJr. Dairy Cattle- Holstein
Kids Korner
10 am-7 pmFace Painting
11 amElsenpeter Marionettes
11:30 amHenson Robinson Zoo
12 pmKathryn Raistrick Folk Music
12:30 pmHenson Robinson Zoo
1 pmElsenpeter Marionettes
1:30 pmProfessor Longhair Ventriloquist/Magic
2 pmElsenpeter Marionettes
2:30 pmKathryn Raistrick Folk Music
3 pmElsenpeter Marionettes
3:30 pmProfessor Longhair Ventriloquist/Magic
4 pmKathryn Raistrick Folk Music
4:30 pmProfessor Longhair Ventriloquist/Magic
5 pmElsenpeter Marionettes
5:30 pmProfessor Longhair Ventriloquist/Magic
Lincoln Stage
12 pmThe Gus Pflugmacher Band
4 pmKevin Lucas Orchestra
7-8 pmHooper The Hypnotist
Livestock Center
8 amDairy Cattle- Aryshire
1 pmDairy Cattle- Milking Shorthorn
Miller Lite Beer Tent
4-7 pmLick Creek Band
8-11:30 pmCaptain Geech & The Shrimp Shack Shooters
Sheep Barn
9 amSheep- Cheviot
1 pmSheep- Montadale
Swine Barn
8 amSwine- Spotted, Poland, China, Chester White
The Shed
12 pmThe Baked Potatoes
3:30 pmThe Alley Cats
4:30 pmLoose Gravel
7:30 pmTennessee Borderline
Wine Tent
6-8:30 pmMike Burnett