Illinois State Fair | Family Day
13122
page,page-id-13122,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.7.4,vc_responsive

Family Day

Slide background
Slide background

Sunday, August 17

The general admission price is lowered to $3 per person to encourage more families to enjoy the last day of the fair.

Highlights

Events

Apex Stage
4-5 pmHooper The Hypnotist
5:30-7:30 pmSugar Rush
Barn 13
9 amMiniature Horse Show
Budweiser True Music Tent
1 pmHarmony Deep
5 pmNew City Road
Central Avenue
10 am-6 pmRollo
Comptroller Tent
12 amFamily Day
Conservation World
10 am-7 pmBlacksmith John Massey
10 am-7 pmChainsaw Carving Demonstrations
10 am-7 pmDiscovery Tent; American Chemical Society
10 am-7 pmDivision of Education Tent: Monarch Mania
10 am-7 pmDivision of Fisheries Tent
10 am-7 pmDivision of Natural Heritage and Wildlife Tent
10 am-7 pmDivision of Resource Conservation Tent
10 am-7 pmDo It Yourself Tie Dye
10 am-7 pmGandy Dancer Pedal Train
10 am-7 pmIllinois EPA
10 am-6 pmIllinois Humane
10 am-7 pmKids Tattoos and Face Painting
10 am-7 pmKids Tattoos, Face Painting, and Airbrush Art
10 am-7 pmLaw Enforcement Tent
10 am-7 pmMobile Nursery/The Baby Cafe
10 am-7 pmRock Climbing Wall
10 am-7 pmSee Smokey Bear
10 am-7 pmSportsmen Area
10 am-7 pmSportsmens Against Hunger Tent (SAH)/ Info Tent
10 am-7 pmyouth activities
10:30 amFishing Pond - Casting Clinic
10:30 amKids Fishing Clinics
11 am-7 pmIllinois Green Industry Association Info Center
11 am-6:30 pmYouth 3D Archery
11 am-6:30 pmYouth BB Gun Range
11:30 amChris Camp - Whip Guy
11:30 amGreen Acres Sportsmens Club
12 pmFishing Pond - Casting Clinic
12 pmKids Fishing Clinics
1:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
1:30 pmKids Fishing Clinics
2 pmGreen Acres Sportsmens Club
2:30 pmChris Camp - Whip Guy
2:30 pmUltimate Air Dogs
3 pmFishing Pond - Casting Clinic
4 pmChris Camp - Whip Guy
4 pmGreen Acres Sportsmens Club
4:30 pmFishing Pond - Casting Clinic
4:30 pmKids Fishing Clinics
4:30 pmUltimate Air Dogs
11-7 pmGrandpa Littrell Rustic Furniture
Coors Light Tent
4-8 pmKung Fu Dynamite
Dairy Building
9 am-9 pmButter Cow Exhibit
Emmerson Building NW Lawn
10 amKids Activities
10 amLearn About Lighting Options and Home Saving Tips
10 amRide the Energy Bike
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
5:30 pmLive Power Line Demonstration
Energy Education Council Tent/Central Ave
10 amKids Activities
12:30 pmLive Power Line Demonstration
2:30 pmLive Power Line Demonstration
4 pmLive Power Line Demonstration
5:30 pmLive Power Line Demonstration
Ethnic Village Stage
Noon-12:30 pmThe Alley Cats
1 pmIllinois Prairie Clogging Association
4:30 pmSalt & Pepper Band
8:30 pmThe Alley Cats
Farmer's Little Helper
10 am-7 pmPiglets on Parade
Governor's Tent
10 am-7 pmGovernors Tent
Grandstand
8 pmRobin Thicke w/ Magic!
Happy Hollow
10 am-8 pmEudora Farms Petting Zoo
1 pmThe Wolf Pack
1:30 pmSwampmaster Gator Show
2:15 pmScotts Future of Magic Show
3 pmThe Wolf Pack
3:30 pmSwampmaster Gator Show
4:15 pmScotts Future of Magic Show
5 pmThe Wolf Pack
5:30 pmSwampmaster Gator Show
6:15 pmScotts Future of Magic Show
7 pmThe Wolf Pack
Heartland - Illinois' Salute to Agriculture
10 am-7 pmFarmers Little Helpers
Hillside Stage
12:30 pm-1:30 pmHooper The Hypnotist
2-2:30 pmThe Alley Cats
3-4 pmJori Parys
4:30-6 pmHeather Riley
6:30-7:30 pmHooper The Hypnotist
Illinois Building Auditorium
9 amLutheran Church Service
10:30 amChurch of Christ Services
Kids Korner
10 am-7 pmFace Painting
11 amDePriest Puppets
11:30 amTim the Twister & Sunshyne the Clown
12 pmThe Rockin Rob Show
12:30 pmTim the Twister & Sunshyne the Clown
1 pmDePriest Puppets
1:30 pmThe Rockin Rob Show
2 pmKim Sheahan Storyteller
2:30 pmThe Rockin Rob Show
3 pmDePriest Puppets
3:30 pmKim Sheahan Storyteller
4 pmThe Rockin Rob Show
4:30 pmKim Sheahan Storyteller
5 pmDePriest Puppets
5:30 pmThe Rockin Rob Show
Lincoln Stage
10 amPower Light
Noon-1 pmPraise & Worship with Spirit and Truth
1:20-1:50 pmDJ Mayday, MB, & Identity
2-3 pmLookup
3:30-4:30 pmAbandon
5-6 pmShonlock
6:30-7:30 pmPetra
8-9 pmPeter Furler Band
Miller Lite Beer Tent
Noon-3:30 pmElvis Himselvis
5-8 pmBrushville
Sports Court
10:15 am-7 pm3 on 3 basketball competition
The Shed
12 pmColeman Grossi
3 pmThe Alley Cats
4 pm7 West Band
8 pmLick Creek Band
Wine Tent
3-6 pmBrooke Thomas & Mike Burnett
6-8:30 pmRadio Twist