Ribbons

Search Again

Results for: ALL STATES - All Days

DIVISION I - LIVESTOCK

A-BEEF CATTLE

A-1 BEEF BREEDING CATTLE

 
A01-ABERDEEN ANGUS
ANGUS FEMALES BORN 01/06/13-01/01/13 Sixth place RibbonSixth Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
ANGUS FEMALES BORN 01/31/12-01/05/12 Sixth place RibbonSixth Place
YORK FARMS
PALESTINE , IL
7th
Place
JOHN MCEWEN
BUSHNELL , IL
8th
Place
SIERRA DAY
CERRO GORDO , IL
ANGUS FEMALES BORN 02/26/12-02/05/12 Sixth place RibbonSixth Place
EMILY HARRELL
ROSEVILLE , IL
7th
Place
DAVID TROY RAWLINGS
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
BRADY SCHNELTEN
CARROLLTON , IL
ANGUS FEMALES BORN 03/15/12-03/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
MARY PERRY
CAMP POINT , IL
ANGUS FEMALES BORN 05/11/12-05/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHAYTON DAY
CERRO GORDO , IL
ANGUS FEMALES BORN 09/09/12-09/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
WERNER ANGUS
CORDOVA , IL
7th
Place
LOCKHART ANGUS
WELLINGTON , IL
8th
Place
DUSTIN STUCKEMEYER
BEECHER CITY , IL
ANGUS FEMALES BORN 09/24/12-09/10/12 Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN KRAMER
FARINA , IL
7th
Place
TOP LINE FARM
TREMONT , IL
8th
Place
DORETHY ANGUS
MACOMB , IL
 
A02-HEREFORD
HEREFORD FEMALES BORN 01/11/13-01/04/13 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
HEREFORD FEMALES BORN 03/17/12-03/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
ADAM YODER
EDINBURG , IL
HEREFORD FEMALES BORN 09/29/12-09/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
DEDERT HEREFORDS FARM
QUINCY , IL
 
A03-POLLED HEREFORD
POLLED HEREFORD BULLS BORN 04/18/12-04/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
KENDI SAYRE
ARENZVILLE , IL
7th
Place
BLASER HEREFORD FARM
REYNOLDS , IL
POLLED HEREFORD FEMALES 09/09/12-09/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
STURDY POLLED HEREFORDS
ROCHESTER , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 01/28/13-01/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
WHITE WILLOW POLLED HEREFORDS
MORRIS , IL
7th
Place
ALLY HUNT
BUFFALO , IL
8th
Place
STURDY POLLED HEREFORDS
ROCHESTER , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 02/10/13-02/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA LOUDENBURG
BRADFORD , IL
7th
Place
STONE CREEK CATTLE COMPANY
ALEXANDER , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 02/28/13-02/03/12 Sixth place RibbonSixth Place
TREVOR BICKELHAUPT
MT. CARROLL , IL
7th
Place
COLE BAKER
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
MILLER CATTLE CO
OBLONG , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 03/07/12-03/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
BRADY SCHNELTEN
CARROLLTON , IL
7th
Place
CHASE TRAINOR
TOWER HILL , IL
8th
Place
STOLLARD POLLED HEREFORDS
BETHANY , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 03/31/12-03/08/12 Sixth place RibbonSixth Place
CODY HADDEN
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
KENDI SAYRE
ARENZVILLE , IL
8th
Place
STOLLARD POLLED HEREFORDS
BETHANY , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 04/09/13-03/03/13 Sixth place RibbonSixth Place
WHITE WILLOW POLLED HEREFORDS
MORRIS , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 04/28/12-04/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
TY BICKELHAUPT
MT. CARROLL , IL
7th
Place
AIDAN KNOBLOCH
BUCKINGHAM , IL
8th
Place
MARGARET SWEPPY
ALLENDALE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 05/31/12-05/14/12 Sixth place RibbonSixth Place
KACI MCAFEE
BRIGHTON , IL
7th
Place
MOFFETT FARMS
DECATUR , IL
8th
Place
DUSTIN STUCKEMEYER
BEECHER CITY , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 09/27/12-09/12/12 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
7th
Place
BRYAR FLEISHER
KNOXVILLE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 10/28/12-10/11/12 Sixth place RibbonSixth Place
VICTORIA ALLEN
QUINCY , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 12/14/12-11/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
STURDY POLLED HEREFORDS
ROCHESTER , IL
POLLED HEREFORD HEIFERS BORN 1/29/12-1/3/12 Sixth place RibbonSixth Place
EMILY BERNARD
GRAND RIDGE , IL
7th
Place
J. WYATT CLAIRE
WATSEKA , IL
8th
Place
RACHEL PARISH
HARRISBURG , IL
 
A05-POLLED SHORTHORN
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 1/24/13-1/3/13 Sixth place RibbonSixth Place
BRIEN JORDAN
WASHINGTON ISLAND , WI
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 2/26/12-1/17/12 Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY FANNING
CHESTNUT , IL
7th
Place
ISABELLE WOLFF
BRIGHTON , IL
8th
Place
WILLIAM MILASHOSKI
MINONK , IL
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 3/23/13-3/4/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTOPHER BUNTING
WOODLAWN , IL
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 5/27/12-5/4/12 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN KORTE
BELKNAP , IL
7th
Place
NEELY NORTHUP
DALLAS CITY , IL
POLLED SHORTHORN GROUP OF TWO FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
WOLFF FARMS
BRIGHTON , IL
7th
Place
JOSIAH KLOKKENGA
EMDEN , IL
8th
Place
MARK TITTSWORTH
NEW BERLIN , IL
 
A06-CHAROLAIS
FEMALES BORN 04/22/12-04/04/12 Sixth place RibbonSixth Place
KELLEY KOESTER
ELIZABETH , IL
 
A07-LOW % SIMMENTAL
LOW % SIMMENTALS FEMALES BORN 1/22/13-1/2/13 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLIE HUIZENGA
MORRISON , IL
LOW % SIMMENTALS HEIFERS CALVED 3/10/12-3/1/12 Sixth place RibbonSixth Place
ADDIE GIRARD
PONTIAC , IL
 
A08-SIMMENTAL
SIMMENTAL FEMALES BORN 01/12/13-01/03/13 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLIE HUIZENGA
MORRISON , IL
SIMMENTAL FEMALES BORN 01/25/12-01/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
CONNOR TRAVIS
OLNEY , IL
7th
Place
LANE WEGS
ASHLAND , IL
8th
Place
THEODORE GRAFF
MIDDLETOWN , IL
SIMMENTAL FEMALES BORN 01/27/13-01/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
KILEE SMITH
ALEXANDER , IL
7th
Place
KELLEN KEMME
MASON , IL
SIMMENTAL FEMALES BORN 03/29/12-03/17/12 Sixth place RibbonSixth Place
CRYSTAL DAU
SHERIDAN , IL
7th
Place
KAYLIE HUIZENGA
MORRISON , IL
SIMMENTAL FEMALES BORN 04/26/12-04/07/12 Sixth place RibbonSixth Place
HALEE HENDEL
AVON , IL
SIMMENTAL PAIR FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
OSBORNE & WASHBURN SIM
VANDALIA , IL
7th
Place
BLAKE WRIGHT
BEECHER CITY , IL
8th
Place
CONNOR TRAVIS
OLNEY , IL

A-2 STEERS

 
1S-ABERDEEN ANGUS
A01-ANGUS STEER 1294 TO 1324 Sixth place RibbonSixth Place
TREAVOR TAYLOR
COLFAX , IL
 
3S-SHORTHORN
A04-SHORTHORN STEER 1242 TO 1304 Sixth place RibbonSixth Place
KENDALL NELSON
SENECA , IL
A04-SHORTHORN STEER 1310 TO 1392 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
KALEB BARTH
MINONK , IL
 
5S-CROSSBRED AND OTHER BREEDS
A19-XBRED STEER STEER 1160 TO 1210 Sixth place RibbonSixth Place
RYAN BRAASCH
SAYBROOK , IL
A19-XBRED STEER STEER 1217 TO 1250 Sixth place RibbonSixth Place
RILEY BRADSHAW
NEW SALEM , IL
7th
Place
KAMERON SMITHERS
PITTSFIELD , IL
8th
Place
NICHOLAS DAVIS
NEW HOLLAND , IL
A19-XBRED STEER STEER 1253 TO 1289 Sixth place RibbonSixth Place
CODY IBERG
HIGHLAND , IL
7th
Place
RYAN BRAASCH
SAYBROOK , IL
A19-XBRED STEER STEER 1293 TO 1317 Sixth place RibbonSixth Place
QUINTON BALL
ALEDO , IL
7th
Place
JACOB HINSHAW
SECOR , IL
8th
Place
OLIVIA HARVELL
STEWARD , IL
A19-XBRED STEER STEER 1320 TO 1355 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN KNIGHT
POTOMAC , IL
7th
Place
RYAN HENNENFENT
KNOXVILLE , IL
A19-XBRED STEER STEER 1360 TO 1386 Sixth place RibbonSixth Place
TANA ARSENEAU
BEAUERVILLE , IL
7th
Place
JORDAN BREEDLOVE
MANITO , IL
8th
Place
BLAKE HENNENFENT
GILSON , IL
A19-XBRED STEER STEER 1393 TO 1447 Sixth place RibbonSixth Place
JASON JR. BEAM
ATKINSON , IL
 
6S-ILLINI OPEN BEEF PREMIERE CONTEST
ILLINI BEEF PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL RING
OREGON , IL
7th
Place
MEGAN HORNER
ARMINGTON , IL
8th
Place
BRIAN BUSS
BOWEN , IL

B-DAIRY CATTLE

DAIRY CATTLE

 
B01-AYRSHIRE
BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
MIKE & JULIE HEMP
CHEBANSE , IL
BEST THREE JR FEMALES, BORN AFTER 9/1/11 (OWNED BY EXHIBITOR) Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
7th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
COW, 6 YEARS AND OVER, BORN BEFORE 9/1/07 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
INTERMEDIATE HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
SARA E. HAAG
CULLOM , IL
7th
Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
8th
Place
CAROL BAUMANN
WYOMING , IL
INTERMEDIATE YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 12/1/11 - 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
JORDON OELLERICH
LENA , IL
JR YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 3/1 TO 5/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
SARA E. HAAG
CULLOM , IL
JR. 3 YEARS, COW BORN 3/1 TO 8/31/10 Sixth place RibbonSixth Place
FRANK GADDIS
BONFIELD , IL
JUNIOR HEIFER CALF, BORN MARCH 1, 2013 AND AFTER, 4 MO.S + Sixth place RibbonSixth Place
FRANK GADDIS
BONFIELD , IL
7th
Place
AVA FABER
PONTIAC , IL
8th
Place
KATELYN BEJSTER
SPRING VALLEY , IL
PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
JORDON OELLERICH
LENA , IL
7th
Place
FRANK GADDIS
BONFIELD , IL
8th
Place
MIKE & JULIE HEMP
CHEBANSE , IL
SENIOR HEIFER CALF, BORN 9/1 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
7th
Place
JORDON OELLERICH
LENA , IL
8th
Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
SENIOR YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 9/1 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
BRIANNA BROERS
WALNUT , IL
7th
Place
CAROL BAUMANN
WYOMING , IL
SUMMER YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 6/1 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
7th
Place
SARA E. HAAG
CULLOM , IL
8th
Place
CAROL BAUMANN
WYOMING , IL
 
B02-BROWN SWISS
COW, 5 YEARS, BORN 9/1/07/ TO 8/31/08 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB ROEDL
EDGEWOOD , IL
7th
Place
PHILIP SHANKS
GARDEN PRAIRIE , IL
FALL HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
GRACE SHANKS
GARDEN PRAIRIE , IL
7th
Place
MARK HORNBOSTEL
CAMPBELL HILL , IL
FALL YEARLING HEIFER (NOT IN MIILK) BORN AFTER 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE FLUTY
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JACOB ROEDL
EDGEWOOD , IL
8th
Place
MARK HORNBOSTEL
CAMPBELL HILL , IL
JR BEST THREE Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
SPRING YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 3/1/12 TO 3/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
SR BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
TERRY ELLIS
GIFFORD , IL
7th
Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
SR. 2 YEAR OLD COW, BORN 9/1/10 TO 2/28/11 Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH ALBERT
KEYESPORT , IL
7th
Place
WALTER SHANKS
GARDEN PRAIRIE , IL
SUMMER YEARLING HEIFER, BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
EMMA CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
WINTER YEARLING HIEIFER BORN 12/1/11 TO 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
PHILIP SHANKS
GARDEN PRAIRIE , IL
7th
Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
 
B03-GUERNSEY
BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
LAURA RANKIN
ATLANTA , IL
COW, 4 YEARS, BORN 9/1/08 TO 8/31/09 Sixth place RibbonSixth Place
FIX DAIRY FARM
BELLEVILLE , IL
COW, 5 YEARS AND OVER, BORN BEFORE 9/1/08 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN WAGNER
MARISSA , IL
7th
Place
FIX DAIRY FARM
BELLEVILLE , IL
COW, SENIOR 2-YR OLD, BORN 9/1/10 TO 2/28/11 Sixth place RibbonSixth Place
AMANDA FIX
BELLEVILLE , IL
DAIRY HERD Sixth place RibbonSixth Place
FIX DAIRY FARM
BELLEVILLE , IL
SENIOR HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
KATY SPESARD
PARIS , IL
7th
Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
8th
Place
DOUG WAGNER
MARISSA , IL
SPRING HEIFER CALF, BORN 3/1/13 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MITCHEL MOHR
CARLOCK , IL
7th
Place
LAUREN MOHR
CARLOCK , IL
SR YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
DOUG WAGNER
MARISSA , IL
7th
Place
ELIZABETH ROEDL
EDGEWOOD , IL
8th
Place
MITCHEL MOHR
CARLOCK , IL
WINTER HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
MYOWN GUERNSEYS C/O ERDMAN DAIRY
CHENOA , IL
7th
Place
FIX DAIRY FARM
BELLEVILLE , IL
8th
Place
ELIZABETH ROEDL
EDGEWOOD , IL
 
B04-HOLSTEIN-FRIESIAN
AGED COWS, 6 YEARS OR OVER, BORN BEFORE 9/1/07 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA TELGMANN
STRASBURG , IL
7th
Place
RILEY KOEHN
PEOTONE , IL
8th
Place
ANDREW MOWEN
QUINCY , IL
BEST 3 JR FEMALES, BORN AFTER 9/1/10 Sixth place RibbonSixth Place
TODD IRWIN
BEASON , IL
7th
Place
KATIE HASHEIDER
OKAWVILLE , IL
COW, 4 YEARS BORN 9/1/08 TO 8/31/09 Sixth place RibbonSixth Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
OLIVIA TELGMANN
STRASBURG , IL
8th
Place
ANDREW MOWEN
QUINCY , IL
COW, 5 YEARS, BORN 9/1/07 TO 8/31/08 Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA TELGMANN
STRASBURG , IL
7th
Place
SARAH BUTLER
ARROWSMITH , IL
FALL HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
EMILY M IRWIN
BELVIDERE , IL
8th
Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
FALL YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
CORY THORMAN
MACOMB , IL
7th
Place
ERIC & CINDY NETEMEYER
GERMANTOWN , IL
8th
Place
SARAH BUTLER
ARROWSMITH , IL
JR 2 YR OLD COW, BORN 3/1/11 TO 8/31/11 Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINA DRENDEL
HAMPSHIRE , IL
7th
Place
TAMARA SIEBERT
POCAHONTAS , IL
8th
Place
YVONNE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
JR. 3 YR OLD BORN 3/1/10 TO 8/31/10 Sixth place RibbonSixth Place
MACY WENDLING
ALTAMONT , IL
7th
Place
MACY WENDLING
ALTAMONT , IL
8th
Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINA DRENDEL
HAMPSHIRE , IL
SPRING HEIFER CALF BORN AFTER 2/28/13 AND OVER 4 MO. OF AGE Sixth place RibbonSixth Place
WYATT & ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
AUSTIN FEATHERSTON
CHATHAM , IL
8th
Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
SPRING YEARLING HEIFER, BORN 3/1/12 TO 3/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
LUCAS CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
ASHTEN SMITHSON
FARINA , IL
8th
Place
KRISTINA DRENDEL
HAMPSHIRE , IL
SR 3 YR OLD COW, BORN 9/1/09 TO 2/28/10 Sixth place RibbonSixth Place
ERIC & CINDY NETEMEYER
GERMANTOWN , IL
7th
Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
8th
Place
ERDMAN DAIRY
CHENOA , IL
SR. 2 YR. OLD COW, BORN 3/1/11 TO 8/31/11 Sixth place RibbonSixth Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
AMY SCHAUFELBERGER
GREENVILLE , IL
8th
Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
SUMMER YEARLING HEIFER BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
MADISON MITCHELL
THOMASBORO , IL
7th
Place
ZACHARY M PAUL
WORDEN , IL
8th
Place
KATIE HASHEIDER
OKAWVILLE , IL
WINTER HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
AMY SCHAUFELBERGER
GREENVILLE , IL
7th
Place
SHAE RUPPERT
HEYWORHT , IL
8th
Place
MORGAN OLBRICH
HARVARD , IL
WINTER YEARLING HEIFER, BORN 12/1/11 TO 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN REED
VANDALIA , IL
7th
Place
AMY SCHAUFELBERGER
GREENVILLE , IL
8th
Place
BILL JANSEN
DAMIANSVILLE , IL
 
B05-JERSEY
BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
RAY ROPP
NORMAL , IL
7th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
BREEDERS HERD OF FIVE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
BOHNERT JERSEY'S
EAST MOLINE , IL
7th
Place
RAY ROPP
NORMAL , IL
COW 4 YEARS, BORN BETWEEN 9/1/08 AND 8/31/08 Sixth place RibbonSixth Place
JEFF & LISA HOLTZ
MAQUOKETA , IA
7th
Place
SCOTT BOHNERT
EAST MOLINE , IL
8th
Place
JACOB ROEDL
EDGEWOOD , IL
COW, 5&6 YEARS OLD, BORN BETWEEN 9/1/06 AND 8/31/08 Sixth place RibbonSixth Place
JEFF & LISA HOLTZ
MAQUOKETA , IA
7th
Place
JEFF, LISA, & MARY HOLTZ
MAQUOKETA , IA
8th
Place
BOHNERT JERSEY'S
EAST MOLINE , IL
COW, JR 2 YR OLD, BORN 3/1/11 TO 8/31/11 Sixth place RibbonSixth Place
ADAM OLBRICH
HARVARD , IL
7th
Place
DEMENTS JERSEYS
KENNY , IL
8th
Place
LUTZ/DORAN
CHENOA , IL
COW, JUNIOR 3 YEAR OLD, BORN 3/1/10 TO 8/31/10 Sixth place RibbonSixth Place
ISAAC NEVEL
HARVARD , IL
7th
Place
SADIE ROPP
STRAWN , IL
8th
Place
JEFF & LISA HOLTZ
MAQUOKETA , IA
COW, SENIOR 2 YEAR OLD, BORN 9/1/10 TO 2/28/11 Sixth place RibbonSixth Place
KATY SPESARD
PARIS , IL
7th
Place
BRADEN WALLACE
OTTAWA , IL
8th
Place
RAY & KEN ROPP
NORMAL , IL
DAIRY HERD Sixth place RibbonSixth Place
RAY ROPP
NORMAL , IL
INTERMEDIATE HEIFER CLAF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
JEFF, LISA & MARY HOLTZ HOLTZ
MAQUOKETA , IA
7th
Place
KORTNEY HOERBERT
DELAVAN , IL
8th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
INTERMEDIATE YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 12/1/11 TO 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB PHILLIPS
GOLDEN , IL
7th
Place
MORGAN RICHEY JERSEYS
MULBERRY GROVE , IL
8th
Place
KALEB HOERBERT
DELAVAN , IL
JUNIOR HEIFER CALF BORN 3/1/13 AND OVER 4 MO.'S Sixth place RibbonSixth Place
BRADEN WALLACE
OTTAWA , IL
7th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
JUNIOR YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 3/1/12 TO 3/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
7th
Place
SAMANTHA ROPP
STRAWN , IL
8th
Place
TERRY WINGERT FAMILY
KENT , IL
SENIOR HEIFER CALF BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
LANE SCHWEIGERT
TREMONT , IL
7th
Place
BRADEN WALLACE
OTTAWA , IL
8th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
SENIOR YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN RICHEY JERSEYS
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
JACOB PHILLIPS
GOLDEN , IL
8th
Place
STEVE BOLDT
OTTAWA , IL
SUMMER YEARLING HEIFER, BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
LANE SCHWEIGERT
TREMONT , IL
7th
Place
DAN SCHWEIGERT
TREMONT , IL
8th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
THREE FEMALES UNDER 2 YRS (NOT IN MILK) OWNED BY EXHIBITOR Sixth place RibbonSixth Place
LANE SCHWEIGERT
TREMONT , IL
7th
Place
SADIE ROPP
STRAWN , IL
 
B06-MILKING SHORTHORN
BEST 3 JR FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
EDWIN STOLL
CHESTNUT , IL
7th
Place
CLINT CRIBBET
BETHANY , IL
INTERMEDIATE HEIFER CALF BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
BRANDTON BAXTER
NEWMAN , IL
JR. THREE YR. OLD COW, BORN 3/1/10 TO 8/31/10 MUST BE IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
JAMES JOHNSON
GREENVILLE , IL
7th
Place
JACOB STOLL
MT. PULASKI , IL
JR. YR. HEIFER (NOT IN MILK) BORN 3/1/12 TO 5/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
DAKOTA GRAYLING
TRENTON , IL
SR YR HEIFER (NOT IN MILK), BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
SHIRLEY HARRIS
DECATUR , IL
7th
Place
JAMES JOHNSON
GREENVILLE , IL
SR. HEIFER CALF, BORN 9/1 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES JOHNSON
GREENVILLE , IL
SR. TWO YEAR OLD COW, MUST HAVE FRESHENED, BORN 9/1/10 TO 2/28/11 Sixth place RibbonSixth Place
CLINT CRIBBET
BETHANY , IL

BEEF LAND OF LINCOLN

BEEF BREEDING

 
ABERDEEN ANGUS
ANGUS FEMALES BORN 01/06/13-01/01/13 Sixth place RibbonSixth Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
ANGUS FEMALES BORN 01/31/12-01/05/12 Sixth place RibbonSixth Place
JOHN MCEWEN
BUSHNELL , IL
8th
Place
SIERRA DAY
CERRO GORDO , IL
ANGUS FEMALES BORN 02/26/12-02/05/12 Sixth place RibbonSixth Place
BRADY SCHNELTEN
CARROLLTON , IL
ANGUS FEMALES BORN 05/11/12-05/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHAYTON DAY
CERRO GORDO , IL
ANGUS FEMALES BORN 09/09/12-09/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
WERNER ANGUS
CORDOVA , IL
7th
Place
LOCKHART ANGUS
WELLINGTON , IL
8th
Place
DUSTIN STUCKEMEYER
BEECHER CITY , IL
ANGUS FEMALES BORN 09/24/12-09/10/12 Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN KRAMER
FARINA , IL
 
HEREFORD
HEREFORD HEREFORD FEMALES BORN 01/11/13-01/04/13 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
 
POLLED HEREFORDS
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 01/28/13-01/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
WHITE WILLOW POLLED HEREFORDS
MORRIS , IL
7th
Place
ALLY HUNT
BUFFALO , IL
8th
Place
STURDY POLLED HEREFORDS
ROCHESTER , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 02/10/13-02/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA LOUDENBURG
BRADFORD , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 02/28/13-02/03/12 Sixth place RibbonSixth Place
MILLER CATTLE CO
OBLONG , IL
7th
Place
AUBREY HUNT
BUFFALO , IL
8th
Place
COLTON PETERSON
ROANOKE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 03/07/12-03/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
MILLER CATTLE CO
OBLONG , IL
7th
Place
MEGAN PIERSON
LOUISVILLE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 03/31/12-03/08/12 Sixth place RibbonSixth Place
KENDI SAYRE
ARENZVILLE , IL
7th
Place
STOLLARD POLLED HEREFORDS
BETHANY , IL
8th
Place
AUSTIN REED
CAMBRIDGE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 04/28/12-04/01/12 Sixth place RibbonSixth Place
KADIE PIERSON
LOUISVILLE , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 05/31/12-05/14/12 Sixth place RibbonSixth Place
KACI MCAFEE
BRIGHTON , IL
7th
Place
MOFFETT FARMS
DECATUR , IL
8th
Place
DUSTIN STUCKEMEYER
BEECHER CITY , IL
POLLED HEREFORD FEMALES BORN 12/14/12-11/02/12 Sixth place RibbonSixth Place
STURDY POLLED HEREFORDS
ROCHESTER , IL
POLLED HEREFORD HEIFERS BORN 1/29/12-1/3/12 Sixth place RibbonSixth Place
BRECKEN CRAIG
INDIANOLA , IL
7th
Place
BRODY BAKER
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
SYDNEY TRAINOR
TOWER HILL , IL
 
POLLED SHORTHORN
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 3/23/13-3/4/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTOPHER BUNTING
WOODLAWN , IL
POLLED SHORTHORN FEMALES BORN 5/27/12-5/4/12 Sixth place RibbonSixth Place
NEELY NORTHUP
DALLAS CITY , IL
 
SIMMENTAL
SIMMENTAL PAIR FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
LOSCHEN FARMS, INC.
LUDLOW , IL
7th
Place
AMY JOAN COOK
ARMSTRONG , IL

BEEF STEERS

 
ILLINI LAND OF LINCOLN BEEF PREMIERE
LL ILLINI BEEF PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
CASEY MARTIN
OREGON , IL
7th
Place
MITCHELL LEFLER
STRONGHURST , IL
8th
Place
RACHEL LEFLER
STRONGHURST , IL
 
SHORTHORN
LL A04-SHORTHORN STEER 1242 TO 1304 Sixth place RibbonSixth Place
KENDALL NELSON
SENECA , IL
LL A04-SHORTHORN STEER 1310 TO 1392 Sixth place RibbonSixth Place
KALEB BARTH
MINONK , IL

C-DRAFT HORSES

DRAFT HITCHES

 
C07-DRAFT HORSE HITCH CLASSES
BELGIAN CART, LADY DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
MICKLATCHER & LOVELAND
ALBION , MI
7th
Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
8th
Place
PHILIP NIELSEN
WATERMAN , IL
BELGIAN CART, MAN DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
CLYDESDALE CART, LADY DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL
DRAFT MARE CART, MAN OR LADY DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
MIKE MINNIEAR
GOODLAND , IN
7th
Place
DON & DEBORAH HASTINGS
NEW LONDON , IA
8th
Place
CHRISTOPHER BERRY
VILLA GROVE , IL
FOUR HORSE HITCH, ALL DRAFT HORSE BREEDS Sixth place RibbonSixth Place
DALE SIEBOLD
WEST JEFFERSON , OH
7th
Place
NICK WILLS
GREENVILLE , OH
8th
Place
PHILIP NIELSEN
WATERMAN , IL
FOUR HORSE HITCH, MARES ONLY Sixth place RibbonSixth Place
MIKE MINNIEAR
GOODLAND , IN
7th
Place
TINA MILLER
TOMAH , WI
8th
Place
ROBERT & FAMILY SPARROW
ULMAN , MO
GELDING TEAM, OPEN TEAM Sixth place RibbonSixth Place
BILL OBENLAND
ARMSTRONG , IL
7th
Place
NICK WILLS
GREENVILLE , OH
8th
Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
ILLINOIS OWNED DRAFT TEAM, MARES OR GELDINGS Sixth place RibbonSixth Place
TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
JOHN HEINKE
BENSON , IL
8th
Place
PHILIP NIELSEN
WATERMAN , IL
JR CART, JR DRIVER - 10 - 13 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
7th
Place
TINA MILLER
TOMAH , WI
JR DRIVER TEAM - 14 - 18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
DANIEL JOKISCH
BELLEVILLE , IL
MARE TEAM Sixth place RibbonSixth Place
KIM PIMENTEL
LYNCHBURG , MO
7th
Place
TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
TINA MILLER
TOMAH , WI
MARE UNICORN HITCH, ALL DRAFT HORSE BREEDS Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT & FAMILY SPARROW
ULMAN , MO
7th
Place
JUDITH JOSEPHSON
CLEAR LAKE , WI
OPEN RIDING, ENGLISH Sixth place RibbonSixth Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
7th
Place
HOPE REDEKER
GROVER , MO
8th
Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL
OPEN RIDING, WESTERN Sixth place RibbonSixth Place
BRAD & LINDA BAKER
VERONA , IL
7th
Place
HOPE REDEKER
GROVER , MO
8th
Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
PERCHERON CART, LADY DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
JOHN BILLINGS
SPRINGFIELD , MO
PERCHERON CART, MAN DRIVER Sixth place RibbonSixth Place
DAVID BROWN
PEARL CITY , IL
SIX HORSE HITCH, ALL DRAFT HORSE BREEDS Sixth place RibbonSixth Place
TIMOTHY M. BERRY
VILLA GROVE , IL
7th
Place
DALE SIEBOLD
WEST JEFFERSON , OH
8th
Place
MIKE MINNIEAR
GOODLAND , IN
UNICORN HITCH, ALL DRAFT HORSE BREEDS Sixth place RibbonSixth Place
BILL OBENLAND
ARMSTRONG , IL
7th
Place
NICK WILLS
GREENVILLE , OH
8th
Place
PHILIP NIELSEN
WATERMAN , IL

DRAFT HORSES

 
C01-BELGIAN
3 MARES OWNED BY ONE EXHIBITOR Sixth place RibbonSixth Place
MATT & DEBBIE DANIELS
PALMER , IL
BELGIAN SR SHOWMANSHIP - BOY OR GIRL, 14 - 18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
KEN MCGREW
GOOD HOPE , IL
GELDING, ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
BILL MCGREW
PRAIRIE CITY , IL
7th
Place
DAKOTA ADAMS
VILLA GROVE , IL
8th
Place
MATT & DEBBIE DANIELS
PALMER , IL
MARE, 3 YEARS OLD AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
MIKE MINNIEAR
GOODLAND , IN
MARE, 4 YEARS OLD AND OVER - DRY Sixth place RibbonSixth Place
BILL MCGREW
PRAIRIE CITY , IL
MARE, 4 YEARS OLD AND OVER - WET Sixth place RibbonSixth Place
BILL MCGREW
PRAIRIE CITY , IL
MARE, UNDER 1 YEAR OLD Sixth place RibbonSixth Place
SUZANNE DAVIS
OAKLAND , IL
STALLION UNDER 1 YEAR OLD Sixth place RibbonSixth Place
KEN MCGREW
GOOD HOPE , IL
 
C02-PERCHERON
MARE, 4 YEARS OLD AND OVER - DRY Sixth place RibbonSixth Place
SUSAN CROCKER
GRANT PARK , IL
 
C03-CLYDESDALE-SHIRE
CLYDESDALE-SHIRE JR SHOWMANSHIP - BOY OR GIRL 10 - 13 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
GELDING, ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
GRANT L. JOHNSON
SPRINGFIELD , IL
MARE, 4 YEARS OLD AND OVER - WET Sixth place RibbonSixth Place
TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
STALLION UNDER 1 YEAR OLD Sixth place RibbonSixth Place
DON & DEBORAH HASTINGS
NEW LONDON , IA

DRAFT PONIES

 
C08-DRAFT PONY CLASSES
JR CART, JR DRIVER - UNDER 18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TOM LYSINGER
HOLDEN , MO

MISC-OPEN

 
STABLE DECORATIONS
BEST STABLE DECORATIONS, NEATEST & MOST ATTRACTIVE DRAFT HORSE EXHIBIT Sixth place RibbonSixth Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL

D-LLAMAS

LLAMAS

 
D01-LLAMAS
GELDING 37 MONTHS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
KATHY WELLBAUM
TEUTPOLIS , IL
LLAMA FEMALE, SURI, 25 MONTHS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
RUDY LEWIS
PEORIA , IL

DAIRY CATTLE LAND OF LINCOLN

DAIRY CATTLE

 
AYRSHIRE
BEST THREE FEMALES (OWNED BY EXHIBITOR) Sixth place RibbonSixth Place
MIKE & JULIE HEMP
CHEBANSE , IL
BEST THREE JUNIOR FEMALES, BORN AFTER 9/1/11 (OWNED BY EXHIBITOR) Sixth place RibbonSixth Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
INTERMEDIATE HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
7th
Place
CAROL BAUMANN
WYOMING , IL
JR 3 YR OLD COW 3/1/10 TO 8/31/10, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
FRANK GADDIS
BONFIELD , IL
JUNIOR HEIFER CALF, BORN 3/1/13 AND AFTER, MUST BE 4 MO. OLD AT SHOW Sixth place RibbonSixth Place
KATELYN BEJSTER
SPRING VALLEY , IL
7th
Place
SARA E. HAAG
CULLOM , IL
PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
JORDON OELLERICH
LENA , IL
7th
Place
FRANK GADDIS
BONFIELD , IL
8th
Place
MIKE & JULIE HEMP
CHEBANSE , IL
SENIOR HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS MURRAY
TOULON , IL
SUMMER YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
SARA E. HAAG
CULLOM , IL
7th
Place
CAROL BAUMANN
WYOMING , IL
 
BROWN SWISS
FALL YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE FLUTY
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JACOB ROEDL
EDGEWOOD , IL
8th
Place
MARK HORNBOSTEL
CAMPBELL HILL , IL
JR. BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
SENIOR BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
SR 2 YR OLD COW BORN 9/1/10 TO 2/28/11, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH ALBERT
KEYESPORT , IL
7th
Place
WALTER SHANKS
GARDEN PRAIRIE , IL
SUMMER YEARLING HEIFER BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
EMMA CARLILE
THOMPSONVILLE , IL
 
GUERNSEY
BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
LAURA RANKIN
ATLANTA , IL
SENIOR HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
7th
Place
MAGGIE FIX
BELLEVILLE , IL
SENIOR YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
LAURA RANKIN
ATLANTA , IL
SPRING HEIFER CALF BORN 3/1/13 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN MOHR
CARLOCK , IL
WINTER HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH ROEDL
EDGEWOOD , IL
7th
Place
AMANDA FIX
BELLEVILLE , IL
 
HOLSTEIN-FRIESIAN
AGED COW 6 YRS BORN BEFORE 9/1/07, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW MOWEN
QUINCY , IL
COW 4 YRS BORN 9/1/08 TO 8/31/09, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW MOWEN
QUINCY , IL
7th
Place
EMMA SCHWOERER
BLOOMINGTON , IL
FALL HEIFER CALF, BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
SARAH IRWIN
BEASON , IL
7th
Place
JUSTIN POWELL
TREMONT , IL
8th
Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
FALL YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
CORY THORMAN
MACOMB , IL
7th
Place
ERIC & CINDY NETEMEYER
GERMANTOWN , IL
8th
Place
SARAH BUTLER
ARROWSMITH , IL
JR 2 YR OLD COW BORN 3/1/11 TO 8/31/11, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
YVONNE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
MICHAEL TURLEY
GREENVIILLE , IL
8th
Place
MORGAN WENDLING
ALTAMONT , IL
JR 3 OLD COW BORN 3/1/10 TO 8/31/10 Sixth place RibbonSixth Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
MARK OLBRICH
HARVARD , IL
JUNIOR GROUP - BEST 3 JR FEMALES BORN AFTER 9/1/11, BRED/OWNED BY EX.I Sixth place RibbonSixth Place
TODD IRWIN
BEASON , IL
7th
Place
KATIE HASHEIDER
OKAWVILLE , IL
PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINA DRENDEL
HAMPSHIRE , IL
SPRING HEIFER CALF, BORN AFTER 2/28/11 AND OVER 4 MOS OF AGE Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN FEATHERSTON
CHATHAM , IL
7th
Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
8th
Place
WYATT ZEHR
GRAYMONT , IL
SPRING YEARLING HEIFER, BORN 3/1/12 TO 5/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINA DRENDEL
HAMPSHIRE , IL
SR 2 YR OLD COW, BORN 9/1/10 TO 2/28/11, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
7th
Place
ANDREW MOWEN
QUINCY , IL
SR 3 YR OLD COW BORN 9/1/09 TO 2/28/10, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
ERIC & CINDY NETEMEYER
GERMANTOWN , IL
7th
Place
BRUCE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
SUMMER YEARLING HEIFER, BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY M PAUL
WORDEN , IL
7th
Place
KATIE HASHEIDER
OKAWVILLE , IL
8th
Place
AMAMDA HARTMAN
WATERLOO , IL
WINTER HEIFER CALF BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
SHAE RUPPERT
HEYWORHT , IL
7th
Place
MORGAN OLBRICH
HARVARD , IL
8th
Place
SHOW-N-STYLE CATTLE CO
ORANGEVILLE , IL
WINTER YEARLING HEIFER, BORN 12/1/11 TO 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
YVONNE CLANTON
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
ASHTEN SMITHSON
FARINA , IL
 
JERSEY
BEST THREE FEMALES Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
COW 4 YRS BORN 9/1/08 TO 8/31/09, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
KEN ROPP
NORMAL , IL
COW JR 2 YR OLD BORN 3/1/11 TO 8/31/11 BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
BOHNERT JERSEY'S
EAST MOLINE , IL
7th
Place
DUNCAN NEVEL
WINSLOW , IL
8th
Place
RAY & KEN ROPP
NORMAL , IL
INTERMEDIATE HEIFER CALF, BORN 12/1/12 TO 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
DEMENTS JERSEYS
KENNY , IL
7th
Place
LANE SCHWEIGERT
TREMONT , IL
8th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
INTERMEDIATE YEARLING HEIFER, NOT IN MILK, BORN 12/1/11 TO 2/28/12 Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN RICHEY JERSEYS
MULBERRY GROVE , IL
7th
Place
KALEB HOERBERT
DELAVAN , IL
JR YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 3/1/12 TO 5/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA ROPP
STRAWN , IL
JUNIOR HEIFER CALF BORN 3/1/13 AND OVER 4 MOS OF AGE Sixth place RibbonSixth Place
BRADEN WALLACE
OTTAWA , IL
7th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
SR HEIFER CALF BORN 9/1/12 TO 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
7th
Place
MORGAN SARA
MULBERRY GROVE , IL
8th
Place
BOHNERT JERSEY'S
EAST MOLINE , IL
SR YEARLING HEIFER (NOT IN MILK) BORN 9/1/11 TO 11/30/11 Sixth place RibbonSixth Place
DEMENTS JERSEYS
KENNY , IL
7th
Place
TARA BOHNERT
EAST MOLINE , IL
SUMMER YEARLING HEIFER BORN 6/1/12 TO 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
DAN SCHWEIGERT
TREMONT , IL
7th
Place
CHRISTOPHER F. VAUGHAN
SHERIDAN , IL
8th
Place
JACOB PHILLIPS
GOLDEN , IL
THREE FEMALE, UNDER 2 YEARS OF AGE, OWNED BY EXHIBITOR Sixth place RibbonSixth Place
SADIE ROPP
STRAWN , IL
 
MILKING SHORTHORN
BEST THREE JR FEMALES OWNED AND BRED BY EXHIBITOR Sixth place RibbonSixth Place
CLINT CRIBBET
BETHANY , IL
INTERMEDIATE HEIFER CALF BORN 12/1/12 AND BEFORE 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
BRANDTON BAXTER
NEWMAN , IL
SENIOR 2 YR OLD COW (MUST HAVE FRESHENED) 9/1/10-2/28/11, BEST UDDER Sixth place RibbonSixth Place
CLINT CRIBBET
BETHANY , IL

E-GOATS

BOER GOATS

 
E09-BOER GOATS
BUCK, 0 AND UNDER 3 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MACKENZIE PRUETT
KNOXVILLE , IL
7th
Place
KERIANNE SHORT
LINCOLN , IL
BUCK, 3 MONTHS AND UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
KELSEY DUKE
URSA , IL
7th
Place
MICHAEL WETHERELL
TOLONA , IL
DOE , 12 MONTHS TO UNDER 16 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
DAVE THOMAS
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
MARY KATE HARROD
HINCKLEY , IL
8th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
DOE, 16 MONTHS AND UNDER 20 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
RANDY AND BETH ELLERBROCK
CLAYTON , IL
7th
Place
JON R. WALKER
KEWANEE , IL
8th
Place
JON R. WALKER
KEWANEE , IL
DOE, 16 MONTHS TO UNDER 20 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS RADLOFT
BEECHER CITY , IL
7th
Place
CASEY ADAMICK
HIGHLAND , IL
8th
Place
DAVE THOMAS
BLOOMINGTON , IL
DOE, 20 MONTHS TO UNDER 24 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
SUE WALL
BLOOMFIELD , IN
7th
Place
HILL TOP FARMS
FAIRMOUNT , IL
8th
Place
ADRIAN BRINKERHOFF
PARIS , IL
DOE, 24 MONTHS TO UNDER 36 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
TANIA VAN HOORN
MCLEAN , IL
DOE, 3 MONTHS AND UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
HILL TOP FARMS
FAIRMOUNT , IL
7th
Place
LANE RADLODT
BEECHER CITY , IL
8th
Place
RANDY AND BETH ELLERBROCK
CLAYTON , IL
DOE, 3 MONTHS AND UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY 27 , IL
7th
Place
MACKENZIE PRUETT
KNOXVILLE , IL
8th
Place
SCOTT BLAKELY
BRADFORD , IL
DOE, 36 MONTHS AND OLDER Sixth place RibbonSixth Place
TRACY DOLLINS
VERNON , IL
7th
Place
KRYSTINA SHORT
TOPEKA , IL
8th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
DOE, 6 MONTHS AND UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
ADRIAN BRINKERHOFF
PARIS , IL
7th
Place
KATIE & KATHIE DIEMER
HAWKEYE , IA
8th
Place
RANDY AND BETH ELLERBROCK
CLAYTON , IL
DOE, 6 MONTHS AND UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS RADLOFT
BEECHER CITY , IL
7th
Place
EMILY SCHUNKE
GILMAN , IL
8th
Place
CYRUS COOK
ONARGA , IL
HEAVY WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
7th
Place
JOSEPH WENKE
MONTICELLO , IL
8th
Place
MADELYN HEINECKE
CLAYTON , IL
HEAVY WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
KADIE HUMMEL
CABERY , IL
7th
Place
MCKAY GROHMANN
ABINGTON , IL
8th
Place
OLIVIA HEINECKE
CLAYTON , IL
HEAVY WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HEINECKE
CLAYTON , IL
7th
Place
REBBECA BROWN
WAPELLA , IL
8th
Place
CARLEE CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
LIGHT WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL MADSEN
CHEBANSE , IL
7th
Place
ADRIAN BRINKERHOFF
PARIS , IL
8th
Place
ANGELA MADSEN
CHEBANSE , IL
LIGHT WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
KYLE SATHOFF
OAKFORD , IL
7th
Place
KRYSTINA SHORT
TOPEKA , IL
8th
Place
COREY SCHUNKE
GILMAN , IL
LIGHT WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
JON R. WALKER
KEWANEE , IL
7th
Place
EVAN MCCLEARY
ROSEVILLE , IL
8th
Place
KRISTI SMITH
PRINCEVILLE , IL
MEDIUM WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
SKYLYNN FLEMING
PAXTON , IL
7th
Place
KRYSTINA SHORT
TOPEKA , IL
8th
Place
BAILEY ROSELIEB
ANNAWAN , IL
MEDIUM WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL MADSEN
CHEBANSE , IL
7th
Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL
8th
Place
JACOB SATHOFF
OAKFORD , IL
MEDIUM WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
7th
Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL

DAIRY GOATS

 
E01-ALPINE
DOE, 3 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
GET-OF-SIRE Sixth place RibbonSixth Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
JR DOE KID, BORN 4/1/12 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
SARAH WOMACK
EFFINGHAM , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
MILKING YEARLING DOE, UNDER 2 IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
KENYON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
MOTHER & DAUGHTER Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
 
E02-NUBIAN
DOE, 2 YEARS AND UNDER 3 Sixth place RibbonSixth Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
7th
Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
JR DOE KID, BORN 4/1/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
TIFFANIE LEE
RIVERTON , IL
7th
Place
KAITLYN JONES
DOWNS , IL
8th
Place
KAYLYNN MOELLER
EFFINGHAM , IL
 
E03-SAANEN
DRY YEARLING, UNDER 2 YRS. NOT IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
INT DOE KID, BORN 3/1/13 - 3/31/13 Sixth place RibbonSixth Place
LEE BERGFIELD
BELLFLOWER , IL
 
E04-LAMANCHA
DOE, 2 YEARS AND UNDER 3 Sixth place RibbonSixth Place
MIRANDA MOREFIELD
IVESDALE , IL
DRY YEARLING, UNDER 2 YRS. NOT IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL MOREFIELD
IVESDALE , IL
SR DOE KID, BORN 1/1/13 - 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
MIRANDA MOREFIELD
IVESDALE , IL
 
E05-TOGGENBURG
DOE, 2 YEARS AND UNDER 3 Sixth place RibbonSixth Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
SR DOE KID, BORN 1/1/13 - 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
KATE HENKEL
EL PASO , IL
7th
Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
8th
Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
 
E07-NIGERIAN
DOE, 3 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
CARRIE GRANT
WORDEN , IL
7th
Place
SOFIA BAPTIST
SPRINGFIELD , IL
DRY YEARLING, UNDER 2 YRS, NOT IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
SOFIA BAPTIST
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
SOFIA BAPTIST
SPRINGFIELD , IL

PYGMY GOATS

 
E10-PYGMY GOATS
TWO YEAR OLD BUCK, 24 MONTHS TO UNDER 36 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
KAREN HEPNER
LEXINGTON , IL
BABY BUCK KID, 0 MONTHS TO UNDER 12 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
AUDRA HOLTON
GREENCASTLE , IN
7th
Place
AUDRA HOLTON
GREENCASTLE , IN
8th
Place
JILL CONKLIN
MT. MORRIS , IL
JUNIOR DOE KID, 5 MONTHS TO UNDER 9 MONTHS OF AGE Sixth place RibbonSixth Place
MADYSON HEPNER-PADDOCK
ARTHUR , IL
7th
Place
CAROL HEPNER
EL PASO , IL
8th
Place
KAREN HEPNER
LEXINGTON , IL
PYGMY GOAT COSTUME CLASS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA LOTZ
ST. PETER , IL
SENIOR BUCK KID, 6 MONTHS TO UNDER 12 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
NANCY C/O SIMPSON
CAMARGO , IL
7th
Place
LAURA 'SHAD' & KELSEY TE GROTENHUIS & GARD
MARSHALL , IL
8th
Place
BRIAN & SANDY HALL
RENSSELAER , IN
SENIOR DOE KID, 12 MONTHS TO UNDER 18 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA LOTZ
ST. PETER , IL
7th
Place
JESSICA LOTZ
ST. PETER , IL
8th
Place
CHERYL OR GRANT ROGERS
MARYSVILLE , IL
SENIOR DOE KID, 18 MONTHS TO 24 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CAROL HEPNER
EL PASO , IL
7th
Place
JILL CONKLIN
MT. MORRIS , IL
8th
Place
JESSICA LOTZ
ST. PETER , IL
THREE YEAR OLD DOE 36 MONTHS TO UNDER 48 MONTHS, FRESHENED Sixth place RibbonSixth Place
AUDRA HOLTON
GREENCASTLE , IN
7th
Place
CAROL HEPNER
EL PASO , IL
TWO YEAR OLD DOE 25 MONTHS TO UNDER 36 MONTHS, FRESHENED Sixth place RibbonSixth Place
CAROL HEPNER
EL PASO , IL
7th
Place
AUDRA HOLTON
GREENCASTLE , IN
WETHERS, 12 MONTHS TO UNDER 3 YRS. Sixth place RibbonSixth Place
HEATHER & MICHAEL FAMILY PUTMAN
RENSSELAER , IN
7th
Place
MADYSON HEPNER-PADDOCK
ARTHUR , IL
8th
Place
MADYSON HEPNER-PADDOCK
ARTHUR , IL
YEARLING BUCK, 12 MONTHS TO UNDER 18 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA LOTZ
ST. PETER , IL
7th
Place
LAURA 'SHAD' & KELSEY TE GROTENHUIS & GARD
MARSHALL , IL
8th
Place
MADYSON HEPNER-PADDOCK
ARTHUR , IL

F-SHEEP

BREEDING SHEEP

 
F01-BORDER CHEVIOT
BEST 4 AD, ANY AGE, BOTH SEXES REPRESENTED Sixth place RibbonSixth Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
7th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
ROGER & CONNIE FLYNN
ST JOSEPH , IL
7th
Place
J W SIMMS-REISNER
ALBION , IL
8th
Place
ROGER & CONNIE FLYNN
ST JOSEPH , IL
JR EWE LAMB, BORN AFTER 2/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
7th
Place
JIM JOHNSON
MAZON , IL
8th
Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
JR RAM LAMB, BORN AFTER 2/14 Sixth place RibbonSixth Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
7th
Place
JIM JOHNSON
MAZON , IL
8th
Place
KATHERINE KUYKENDALL
RICHLAND CENTER , WI
PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
7th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
SR EWE LAMB, BORN 9/1/12 - 2/14/13 Sixth place RibbonSixth Place
BEAU MUMM
WHITE HEATH , IL
7th
Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
SR RAM LAMB, BORN 9/1/12 - 2/14/13 Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
7th
Place
ELLE & COLE ARVIN
CONGERVILLE , IL
 
F03-COLUMBIA
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
MANDA GEERTS-DAVIS
ELBURN , IL
7th
Place
MANDA GEERTS-DAVIS
ELBURN , IL
SR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
A&T COLUMBIA'S HAMMANN FAMILY
CARLINVILLE , IL
7th
Place
MANDA GEERTS-DAVIS
ELBURN , IL
8th
Place
A&T COLUMBIA'S HAMMANN FAMILY
CARLINVILLE , IL
SR RAM LAMB, LAMBED 9/1 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
VAN CRUIT
FINDLAY , IL
7th
Place
A&T COLUMBIA'S HAMMANN FAMILY
CARLINVILLE , IL
 
F04-COTSWOLD
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
MONTANA THOMASON
BONE GAP , IL
7th
Place
MONTANA THOMASON
BONE GAP , IL
 
F05-DORSET
EWE, 1YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
KURTIS KOLB
WAQSHBURN , IL
7th
Place
ETHAN HODEL
MAROA , IL
8th
Place
MITHOEFER DORSETS
LAFAYETTE , IN
FALL EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
ETHAN HODEL
MAROA , IL
7th
Place
MITHOEFER DORSETS
LAFAYETTE , IN
8th
Place
MCLAYN MUSICK
CAMP POINT , IL
PAIR (2) OF EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
7th
Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
8th
Place
SARAH MOORE
JERSEYVILLE , IL
PAIR (2) OF YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
7th
Place
JAMES PILLER
MENDOTA , IL
8th
Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
SPRING EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/16/13 Sixth place RibbonSixth Place
SIDNEY DEVRIES
FREEPORT , IL
7th
Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
8th
Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
SR RAM LAMB, LAMBED 9/1 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
LARRY NELSON
EMINGTON , IL
WINTER EWE LAMB, LAMBED 12/1/12 THRU 1/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
KATELYN VON BEHRNS
STEWARDSON , IL
7th
Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
8th
Place
MCLAYN MUSICK
CAMP POINT , IL
YOUNG FLOCK,1 YEARLING RAM OR RAM LAMB,2 YEARLING EWES AND 2 EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
7th
Place
LARRY NELSON
EMINGTON , IL
 
F06-HAMPSHIRE
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1/13 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
7th
Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
8th
Place
BEAU MUMM
WHITE HEATH , IL
EARLY JR RAM LAMB, LAMBED 9/1/12 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
7th
Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2, LAMBED 9/1/11-8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS MEYER
ARENZVILLE , IL
7th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
8th
Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2, LAMBED 9/1/11-8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
7th
Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/16/13 Sixth place RibbonSixth Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
7th
Place
BEAU MUMM
WHITE HEATH , IL
8th
Place
EDWARD NIEMEIER
EDWARDSVILLE , IL
LATE JR RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/16/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS MEYER
ARENZVILLE , IL
7th
Place
EDWARD NIEMEIER
EDWARDSVILLE , IL
8th
Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
PAIR (2) OF EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
PAIR (2) OF RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
PAIR (2) OF YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
SR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/112 AND 1/31/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHARLES RAMSDELL
FRANKLIN GROVE , IL
SR RAM LAMB, LAMBED 9/1/12 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
 
F07-MONTADALE
BEST 4 HEAD,ANY AGE, BOTH SEXES REPRESENTED Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1- 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
SETH DANIELS
GENESEO , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD MUMM
WHITE HEATH , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
JR RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1/13 Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
SETH DANIELS
GENESEO , IL
8th
Place
CHARLES MARSHALL
MONTICELLO , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
KATIE PATTERSON
FARMINGTON , IL
7th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
PAIR (2) OF EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KATIE PATTERSON
FARMINGTON , IL
7th
Place
C. EUGENE MCGREW
BUSHWELL , IL
8th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
PAIR (2) OF YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
 
F08-OXFORD
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
EARLY JR RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1- 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
7th
Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
8th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM H. EDWARDS
ROCKBRIDGE , IL
7th
Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
EWE, 1YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
DANIELS OXFORDS
FORRESTON , IL
8th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
WILLIAM H. EDWARDS
ROCKBRIDGE , IL
8th
Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
PAIR (2) OF EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
8th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
PAIR (2) OF YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
8th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
SR EWE LAMB, LAMBED 9/1- 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
YOUNG FLOCK,1 YEARLING RAM OR RAM LAMB, 2 YEARLING EWES AND 2 EWE LAMB Sixth place RibbonSixth Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
 
F09-RAMBOUILLET
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
 
F10-SHROPSHIRES
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1- 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
7th
Place
JAEDYN SLUTZ
MAPLE PARK , IL
8th
Place
LAUREN MOHR
CARLOCK , IL
EARLY JR RAM LAMB, LAMBED 1/1- 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
STACY JOSEFSON
GILSON , IL
7th
Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
8th
Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
7th
Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL L. ANDERSON
PAXTON , IL
7th
Place
LAUREN MOHR
CARLOCK , IL
8th
Place
CAMERON SNYDER
MONMOUTH , IL
LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON SNYDER
MONMOUTH , IL
7th
Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
SR EWE LAMB, LAMBED 9/1 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL L. ANDERSON
PAXTON , IL
7th
Place
STACY JOSEFSON
GILSON , IL
 
F11-SOUTHDOWN
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1- 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
JEFFREY COLEMAN
SHELBYVILLE , IL
7th
Place
JEREMEY GEERTS
MORRISON , IL
8th
Place
COLE-MEISENHEIMER SOUTHDOWNS
PALMYRA , IL
EARLY JR RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
COLE-MEISENHEIMER SOUTHDOWNS
PALMYRA , IL
7th
Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
8th
Place
KENNY & CAROL URBAN
FARMINGTON , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
RINCKER SOUTHDOWNS
ST JOHNS , MI
7th
Place
CARSON KNITTEL
GREENFIELD , IL
8th
Place
BRYSON ROBERTS
PLYMOUTH , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
7th
Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
T. KADE/CRAIG BECKMIER
MORRISONVILLE , IL
7th
Place
JEFFREY COLEMAN
SHELBYVILLE , IL
8th
Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
LATE JR RAM LAMB, LAMBED AFTER 2/16/13 Sixth place RibbonSixth Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
COLE-MEISENHEIMER SOUTHDOWNS
PALMYRA , IL
8th
Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
LANNY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
7th
Place
MOLLY MCCALLA
ALHAMBRA , IL
8th
Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
PAIR (2) YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
SR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
COLE-MEISENHEIMER SOUTHDOWNS
PALMYRA , IL
7th
Place
COLE-MEISENHEIMER SOUTHDOWNS
PALMYRA , IL
 
F12-SUFFOLK
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
PETE CAHILL
BRIMFIELD , IL
7th
Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
8th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
EARLY JR RAM LAMB, LAMBED 1/1 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
7th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
7th
Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
JENNIFER LIVERMORE
MEDIA , IL
7th
Place
PETE CAHILL
BRIMFIELD , IL
8th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
7th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
PAIR (2) YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
 
F19-LINCOLN
EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1/12 - 2/15/12 Sixth place RibbonSixth Place
MOHR LINCOLNS
DANVERS , IL
7th
Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
8th
Place
MOHR LINCOLNS
DANVERS , IL
EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
7th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
8th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
JR RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/1/13 Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
8th
Place
MOHR LINCOLNS
DANVERS , IL
LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MIKE RADER
DANVERS , IL
7th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
8th
Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL

MISC-SHEEP

 
F17-SHEARING/WOOL PROMOTION/COSTUME/LEAD LINE
COSTUME SHOW Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR CROUCH
MAROA , IL
7th
Place
ISLA MAE STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
BRANDON DISMORE
FRANKLIN GROVE , IL
SHEARING CONTEST Sixth place RibbonSixth Place
JIM DAVIS
ODELL , IL
7th
Place
KEVIN HICKMAN
LARCHWOOD , IA
8th
Place
STEVE KENNEDY
MORRISTOWN , IN

WETHERS

 
F16-PREMIERE WETHERS
F16-PREMIERE WETHERS WETHER 117 TO 124 Sixth place RibbonSixth Place
TANNER STECKEL
WINCHESTER , IL
7th
Place
TYLER STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
F16-PREMIERE WETHERS WETHER 126 TO 132 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
7th
Place
TOLLEY STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
MATTHEW WOOD
EUREKA , IL
F16-PREMIERE WETHERS WETHER 135 TO 146 Sixth place RibbonSixth Place
KATLYN ANN PARR
MASON CITY , IL
7th
Place
TOLLEY STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
F16-PREMIERE WETHERS WETHER 148 TO 171 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
7th
Place
SAM LESKANICH
STREATOR , IL
8th
Place
SHELBY HEYEN
MASON CITY , IL
F16-PREMIERE WETHERS WETHER 90 TO 116 Sixth place RibbonSixth Place
REID ALLEN
QUINCY , IL
7th
Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
ILLINI PREMIERE WETHER Sixth place RibbonSixth Place
TANNER MICKEY
TAYLORVILLE , IL
7th
Place
TYLER STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
 
F21-WETHER SHOW ON FOOT
F06-HAMPSHIRE WETHER 106 TO 125 Sixth place RibbonSixth Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
7th
Place
TY MCVICKER
GENESEO , IL
8th
Place
JACOB DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
F06-HAMPSHIRE WETHER 126 TO 132 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN SCHAAL
FARINA , IL
7th
Place
EDWARD N. HANSON IV
CLIFTON , IL
8th
Place
KATLYN ANN PARR
MASON CITY , IL
F06-HAMPSHIRE WETHER 133 TO 141 Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
7th
Place
SKYE SCHUMAKER
HEYWORTH , IL
8th
Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
F06-HAMPSHIRE WETHER 143 TO 161 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM A. HANSON
CLIFTON , IL
7th
Place
ABIGAIL CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
8th
Place
LAUREN HENEBRY
BUFFALO , IL
F11-SOUTHDOWN WETHER 117 TO 126 Sixth place RibbonSixth Place
COY GARRETT
FLORA , IL
7th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
F11-SOUTHDOWN WETHER 129 TO 150 Sixth place RibbonSixth Place
REID HUNEKE
LENA , IL
F12-SUFFOLK WETHER 112 TO 135 Sixth place RibbonSixth Place
KENNY URBAN
FARMINGTON , IL
7th
Place
KENNY URBAN
FARMINGTON , IL
F12-SUFFOLK WETHER 136 TO 168 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE SPANGLER
ELLISVILLE , IL
7th
Place
JALYNE HERREN
SHERIDAN , IL
8th
Place
BRYCE CLAYTON
WINCHESTER , IL
F13-NATURAL COLOR WETHER 102 TO 132 Sixth place RibbonSixth Place
TIM LEONARD
NIANTIC , IL
7th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
8th
Place
BECCA WEGS
MT. STERLING , IL
F13-NATURAL COLOR WETHER 135 TO 156 Sixth place RibbonSixth Place
HALIE RUNNER
SCIOTA , IL
7th
Place
WILLIAM A. HANSON
CLIFTON , IL
8th
Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
F14-CROSSBRED WETHER 106 TO 120 Sixth place RibbonSixth Place
RYAN SPANGLER
ELLISVILLE , IL
7th
Place
EMILEE MORROW
ROCKTON , IL
8th
Place
NATHAN WOOD
EUREKA , IL
F14-CROSSBRED WETHER 122 TO 129 Sixth place RibbonSixth Place
CHASE HUNEKE
LENA , IL
7th
Place
MARCUS PERRY
MT. STERLING , IL
8th
Place
BLAKE KISELEWSKI
WOODLAWN , IL
F14-CROSSBRED WETHER 130 TO 135 Sixth place RibbonSixth Place
DALTON KISELEWSKI
WOODLAWN , IL
7th
Place
WILL NELSON
CANTON , IL
8th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
F14-CROSSBRED WETHER 136 TO 142 Sixth place RibbonSixth Place
MARCUS PERRY
MT. STERLING , IL
7th
Place
JACOB DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
8th
Place
ADAM DYNES
KEWANEE , IL
F14-CROSSBRED WETHER 143 TO 153 Sixth place RibbonSixth Place
JANSON COOPER
MT. PULASKI , IL
7th
Place
WILLIAM A. HANSON
CLIFTON , IL
8th
Place
EDWARD N. HANSON IV
CLIFTON , IL
F14-CROSSBRED WETHER 155 TO 167 Sixth place RibbonSixth Place
BENJAMIN PICKRELL
BUFFALO , IL
7th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
8th
Place
WHITNEY FERGUSON
CLINTON , IL
F15-AOB WETHER 103 TO 121 Sixth place RibbonSixth Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
7th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
8th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
F15-AOB WETHER 123 TO 134 Sixth place RibbonSixth Place
BREANNA KNITTEL
GREENFIELD , IL
7th
Place
CHAD LAWYER
CARLOCK , IL
8th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
F15-AOB WETHER 136 TO 161 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN SCHAAL
FARINA , IL
7th
Place
AUSTIN ROOTH
JOY , IL
8th
Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL

G-SWINE

BARROWS

 
G08B-AOB
N01-AOB BARROW 231 TO 260 Sixth place RibbonSixth Place
BROOKE HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
7th
Place
ETHAN KEYSER
GEFF , IL
N01-AOB BARROW 263 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
ALLYSON BENJAMIN
SHELDON , IL
 
G01B-BERKSHIRE
N02-BERKSHIRE BARROW 230 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
TYLER DRACH
PONTIAC , IL
8th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
N02-BERKSHIRE BARROW 263 TO 273 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
8th
Place
MARCUS PERRY
MT. STERLING , IL
N02-BERKSHIRE BARROW 275 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
ERIC ROBB
FARMER CITY , IL
7th
Place
CHANEY RIDGELY
OLNEY , IL
8th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
N02-BERKSHIRE BARROW 290 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
LAINE HONEGGER
FORREST , IL
7th
Place
MASON KLAWITTER
HEYWORTH , IL
8th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
 
G02B-CHESTER WHITE
N03-CHESTER WHITE BARROW 230 TO 253 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
KYLIE NICHOLS
DECATUR , IL
N03-CHESTER WHITE BARROW 254 TO 262 Sixth place RibbonSixth Place
BRYAN HINKLE
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
CODY HINKLE
MARTINSVILLE , IL
8th
Place
KYLIE NICHOLS
DECATUR , IL
N03-CHESTER WHITE BARROW 266 TO 279 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
7th
Place
NOLAN BOYER
MIDDLETOWN , IL
8th
Place
MEGAN REED
CAMBRIDGE , IL
N03-CHESTER WHITE BARROW 280 TO 296 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER MCCORMICK
COLFAX , IL
7th
Place
CHASE TRAINOR
TOWER HILL , IL
8th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
 
G03B-DUROC
N04-DUROC BARROW 231 TO 253 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
7th
Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
8th
Place
MATT KEMME
SHUMWAY , IL
N04-DUROC BARROW 254 TO 268 Sixth place RibbonSixth Place
JARED KOLLMANN
ALTAMONT , IL
7th
Place
JIMMIE FERGUSON
CLINTON , IL
8th
Place
SETH SCHIFFBAUER
TONICA , IL
N04-DUROC BARROW 269 TO 277 Sixth place RibbonSixth Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
7th
Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
8th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
N04-DUROC BARROW 278 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
PEYTON BOWMAN
SCIOTA , IL
7th
Place
KYLIE BUYSSE
GENESEO , IL
8th
Place
JAMILYNN HILL
LINCOLN , IL
N04-DUROC BARROW 289 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
7th
Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
KAYLA DUNLAVEY
KEMPTON , IL
 
G04B-HAMPSHIRE
N05-HAMPSHIRE BARROW 235 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
PAIGE JONES
COLFAX , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
LANE DOWELL
MASON CITY , IL
N05-HAMPSHIRE BARROW 250 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
7th
Place
NATALIE SEAMAN
BEARDSTOWN , IL
8th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
N05-HAMPSHIRE BARROW 270 TO 281 Sixth place RibbonSixth Place
AMY LOSCHEN
KEMPTON , IL
7th
Place
NICHOLAS "NICK" COLLINS
HERSCHER , IL
8th
Place
TYLER OTT
BIG ROCK , IL
N05-HAMPSHIRE BARROW 282 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
MARCUS PERRY
MT. STERLING , IL
 
G05B-LANDRACE
N09-LANDRACE BARROW 257 TO 272 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
N09-LANDRACE BARROW 274 TO 294 Sixth place RibbonSixth Place
CAILYN ANDREWS
LAWRENCEVILLE , IL
 
G06B-POLAND CHINA
N06-POLAND CHINA BARROW 233 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
SHELBY CAREY
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
PAXTON LORA
LINCOLN , IL
8th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
N06-POLAND CHINA BARROW 249 TO 259 Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
7th
Place
ALEXIS STUBBLEFIELD
ARROWSMITH , IL
8th
Place
MITCHELL CLODFELTER
STERLING , IL
N06-POLAND CHINA BARROW 262 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
BROCK FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
ASHLEY KAUFFMAN
DANVERS , IL
N06-POLAND CHINA BARROW 281 TO 296 Sixth place RibbonSixth Place
COOPER SECKER
SMITHTON , IL
7th
Place
JACQUELINE WILHELM
FOREST CITY , IL
8th
Place
FRANKIE SMOLKOVICH
BONFIELD , IL
 
G07B-SPOTTED SWINE
N07-SPOTTED SWINE BARROW 234 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
DICK & ZACK HOWELL
MAROA , IL
7th
Place
DREW JONES
COLFAX , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
N07-SPOTTED SWINE BARROW 263 TO 272 Sixth place RibbonSixth Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
7th
Place
ZACHARY PERKINS
MILLBROOK , IL
8th
Place
KAITLYN TUCKER
MIDDLETOWN , IL
N07-SPOTTED SWINE BARROW 273 TO 284 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
KAMI BETH STAHL
BRIMFIELD , IL
8th
Place
CHAYSE MARTIN
PARIS , IL
N07-SPOTTED SWINE BARROW 285 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN REED
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
JORDIN LUCHT
MILFORD , IL
8th
Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
 
G09B-YORKSHIRE
N08-YORKSHIRE BARROW 233 TO 258 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN CRAWFORD
TAYLOR RIDGE , IL
7th
Place
DILLON TROY SMITH
CLINTON , IL
8th
Place
KELSEY LINDQUIST
GALVA , IL
N08-YORKSHIRE BARROW 260 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB LIEBMAN
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
TYLER KEY
GEORGETOWN , IL
8th
Place
JACOB JEFFRIES
CAMBRIDGE , IL
N08-YORKSHIRE BARROW 276 TO 284 Sixth place RibbonSixth Place
JAIDYN MILLER
SHEFFIELD , IL
7th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
8th
Place
KAYLA DUNLAVEY
KEMPTON , IL
N08-YORKSHIRE BARROW 285 TO 291 Sixth place RibbonSixth Place
MADELYNE TEBBE
POCAHONTAS , IL
7th
Place
JALEN TALLMAN
LOMAX , IL
8th
Place
JAYLENE JENNINGS
DEKALB , IL
N08-YORKSHIRE BARROW 292 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
RHETT LOWDERMAN
MACOMB , IL
7th
Place
LOGAN BOYDSTUN
BERWICK , IL
8th
Place
AUSTIN HOPKINS
ARCOLA , IL
 
G10B-CROSSBRED BARROWS
N10-CROSSBRED BARROW 230 TO 244 Sixth place RibbonSixth Place
MASON BUTLER
CARMAN , IL
7th
Place
MADDIE FUGATE
MAHOMET , IL
8th
Place
JORDAN SNYDER
BEARDSTOWN , IL
N10-CROSSBRED BARROW 245 TO 250 Sixth place RibbonSixth Place
ERICA HARRELL
ROSEVILLE , IL
7th
Place
HALIE KOHL
HERSCHER , IL
8th
Place
TANNER SPRINGER
HOPEDALE , IL
N10-CROSSBRED BARROW 251 TO 256 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE EDMONDSON
ORION , IL
7th
Place
PAIGE JONES
COLFAX , IL
8th
Place
JESS HAWK
EARLVILLE , IL
N10-CROSSBRED BARROW 257 TO 260 Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN AMMANN
HIGHLAND , IL
7th
Place
PEYTON BOWMAN
SCIOTA , IL
8th
Place
BRYCE WALTERS
TAMPICO , IL
N10-CROSSBRED BARROW 261 TO 266 Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
7th
Place
JESSICA AWE
ELKHART , IL
8th
Place
MATT MILLER
EL PASO , IL
N10-CROSSBRED BARROW 267 TO 270 Sixth place RibbonSixth Place
ANNA MILLS
CLINTON , IL
7th
Place
WHITNEY NICHOLS
ELKHART , IL
8th
Place
PATRICK MCKENZIE
CARMI , IL
N10-CROSSBRED BARROW 271 TO 273 Sixth place RibbonSixth Place
VICTOR JOHNS V
PONTIAC , IL
7th
Place
FRANKIE SMOLKOVICH
BONFIELD , IL
8th
Place
CHARLIE SCHLINDWEIN
GENESEO , IL
N10-CROSSBRED BARROW 274 TO 277 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
KADE BUYSSE
GENESEO , IL
8th
Place
AVERY WRIGHT
BONFIELD , IL
N10-CROSSBRED BARROW 278 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
BROCK HEIMER
COLFAX , IL
7th
Place
CHASE DAVIS
VIRGINIA , IL
8th
Place
AMY LOSCHEN
KEMPTON , IL
N10-CROSSBRED BARROW 281 TO 283 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE EDMONDSON
ORION , IL
7th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
8th
Place
STEPHANIE BISHOP
DONOVAN , IL
N10-CROSSBRED BARROW 284 TO 286 Sixth place RibbonSixth Place
SARA FULLER
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
ROBERT FAMILY MILLER
MELVIN , IL
N10-CROSSBRED BARROW 287 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN SASSO
WASHBURN , IL
7th
Place
BEAU MIDDLETON
KANKAKEE , IL
8th
Place
KARCH KNOLLENBERG
OBLONG , IL
N10-CROSSBRED BARROW 290 TO 294 Sixth place RibbonSixth Place
KAMI BETH STAHL
BRIMFIELD , IL
7th
Place
HAILEY LYNN LUCHT
MILFORD , IL
8th
Place
LUKAS AYLESWORTH
MT. PULASKI , IL
N10-CROSSBRED BARROW 295 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN BECKMIER
ATWOOD , IL
7th
Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
8th
Place
TYSON SCHULTE
MILAN , IL
 
G11B-PREMIERE BARROWS WEIGHING 271 LBS. AND OVER
N11-PREMIERE BARROW 231 TO 253 Sixth place RibbonSixth Place
BROOKE UTSINGER
LEWISTOWN , IL
7th
Place
BROOKE UTSINGER
LEWISTOWN , IL
8th
Place
GANNON SPRINGER
HOPEDALE , IL
N11-PREMIERE BARROW 254 TO 270 Sixth place RibbonSixth Place
DARVIN MILLER
DANVERS , IL
7th
Place
KATHY MILLER
DANVERS , IL
8th
Place
JACQUELINE SPRINGER
HOPEDALE , IL
N11-PREMIERE BARROW 277 TO 303 Sixth place RibbonSixth Place
DARVIN MILLER
DANVERS , IL
7th
Place
TANNER SPRINGER
HOPEDALE , IL
8th
Place
KATHY MILLER
DANVERS , IL

BREEDING SWINE

 
CROSSBRED
CROSSBRED GILTS 227-256LBS Sixth place RibbonSixth Place
GIERTZ AND LARSON
NEW WINDSOR , IL
7th
Place
ROMAN HOWE
MT. PULASKI , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
CROSSBRED GILTS 258-278LBS Sixth place RibbonSixth Place
ELLIE KRONE
RIVERTON , IL
7th
Place
HUNTER C. BROWN
HERSCHER , IL
8th
Place
REBEKAH NASH
MACON , IL
CROSSBRED GILTS 283-310LBS Sixth place RibbonSixth Place
GIERTZ AND LARSON
NEW WINDSOR , IL
7th
Place
MITCH SPRINGER
STANFORD , IL
8th
Place
JASON LEIGH
HOOPESTON , IL
CROSSBRED GILTS 313-360LBS Sixth place RibbonSixth Place
SHELBIE PRESTON
LANARK , IL
7th
Place
JORDAN SNYDER
BEARDSTOWN , IL
8th
Place
HELREGEL FAMILY GENETICS
WILLOW HILL , IL
 
G01-BERKSHIRE
BERKSHIRE SOWS BORN 01/03/13-01/07/13 Sixth place RibbonSixth Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 01/10/13-01/18/13 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR MILLER
WINCHESTER , IL
7th
Place
TAYLOR MILLER
WINCHESTER , IL
8th
Place
GEORGE MILLER
NIANTIC , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 01/24/13-02/01/13 Sixth place RibbonSixth Place
GEORGE MILLER
NIANTIC , IL
7th
Place
ANDY SMITH
PRINCEVILLE , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 02/02/13-02/05/13 Sixth place RibbonSixth Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 02/07/13-02/20/13 Sixth place RibbonSixth Place
KEN & FAMILY SHAFFNER
WEST UNION , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 12/03/12-12/22/12 Sixth place RibbonSixth Place
KEN & FAMILY SHAFFNER
WEST UNION , IL
BERKSHIRE SOWS BORN 12/23/12-01/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
JOHN HAY
WARREN , IL
7th
Place
MARTIN HULTMAN
ATKINSON , IL
8th
Place
JOHN HAY
WARREN , IL
BERKSHRIE SOWS BORN 01/19/913-01/23/13 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL WARD
ELKHART , IL
7th
Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
 
G02-CHESTER WHITE
CHESTER WHITE 1/19-1/27 Sixth place RibbonSixth Place
JEFFERY JR REED
BLUE MOUND , IL
7th
Place
ROPP CHESTERS
NORMAL , IL
8th
Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
CHESTER WHITE BORN 1/1-1/13 Sixth place RibbonSixth Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
CHESTER WHITE BORN 1/15-1/18 Sixth place RibbonSixth Place
OWEN WHITE
FRANKLIN , IL
7th
Place
DIANA TIBBS
MAROA , IL
8th
Place
SCOTT & JORDAN PARKER
NEW ATHENS , IL
CHESTER WHITE BORN 1/21-2/4 Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
7th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
CHESTER WHITE BORN 1/28-2/6 Sixth place RibbonSixth Place
ROPP CHESTERS
NORMAL , IL
7th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
8th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
CHESTER WHITE BORN 2/8-2/17 Sixth place RibbonSixth Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
7th
Place
DAVIS HOWELL
MAROA , IL
8th
Place
SARA E BROCKMAN
VERONA , IL
 
G03-DUROC
DUROC BORN 1/1-1/3 Sixth place RibbonSixth Place
LARRY ACKERMAN
ROCKFORD , IL
7th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
8th
Place
MORGAN WESSEL
CHANDLERVILLE , IL
DUROC BORN 1/15-1/17 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN LOOKER
VIRGINIA , IL
7th
Place
DICK & ZACK HOWELL
MAROA , IL
8th
Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
DUROC BORN 1/19-1/29 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
7th
Place
BRANDON BOESTER
CREAL SPRINGS , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
DUROC BORN 1/30-2/10 Sixth place RibbonSixth Place
DAN'S DUROCS
MANITO , IL
7th
Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
8th
Place
LAYNA BOND
GALATIA , IL
DUROC BORN 1/4-1-10 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN BURGENER
MOWEAQUA , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
DUROC BORN 2/11-2/23 Sixth place RibbonSixth Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
JARROD WIDICK
ST. JOSEPH , IL
8th
Place
JARROD WIDICK
ST. JOSEPH , IL
 
G04-HAMPSHIRE
HAMPSHIRE BORN 1/1-1/11 Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HARFST
SAUNEMIN , IL
7th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
HAMPSHIRE BORN 1/15-1/16 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
KYLEE FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
HAMPSHIRE BORN 1/16-1/18 Sixth place RibbonSixth Place
DREW PATRICK
BEARDSTOWN , IL
HAMPSHIRE BORN 1/18-1/21 Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW POLAND
MOWEAQUA , IL
7th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
HAMPSHIRE BORN 1/22-2/5 Sixth place RibbonSixth Place
SHELBIE PRESTON
LANARK , IL
7th
Place
TAYLOR REAM
SAYBROOK , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
HAMPSHIRE BORN 2/12-2/19 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM ANDERSON
OHIO , IL
HAMPSHIRE BORN 2/8/2/13 Sixth place RibbonSixth Place
KADIN WHITE
WASHBURN , IL
 
G05-HEREFORD
HEREFORD BORN 1/1-1/15 Sixth place RibbonSixth Place
VICTORIA WOODS
ALBION , IL
7th
Place
JONATHAN WOODS
ALBION , IL
8th
Place
COLLIN SWANSON
LOMAX , IL
HEREFORD BORN 1/16-1/19 Sixth place RibbonSixth Place
CLINTON HAMPTON
WILTON , IA
HEREFORD BORN 1/28-2/15 Sixth place RibbonSixth Place
VICTORIA WOODS
ALBION , IL
 
G06-POLAND CHINA
POLAND CHINA SOWS BORN 02/02/13-02/18/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS CRAIG
GALVA , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
 
G07-SPOTTED SWINE
SPOTTED SWINE SOWS BORN 01/01/13-01/07/13 Sixth place RibbonSixth Place
WYATT LEINENBACH
EMDEN , IL
SPOTTED SWINE SOWS BORN 01/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
CLINT WALKER
WINCHESTER , IL
SPOTTED SWINE SOWS BORN 01/16/13-01/25/13 Sixth place RibbonSixth Place
DIANA TIBBS
MAROA , IL
7th
Place
ALAINA TIBBS
ELKHART , IL
8th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
SPOTTED SWINE SOWS BORN 02/01/13-02/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS CRAIG
GALVA , IL
 
G08-TAMWORTH
TAMWORTH BOARS BORN 01/13/13-01/27/13 Sixth place RibbonSixth Place
QUINT HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
TAMWORTH BOARS BORN 12/24/12-01/09/13 Sixth place RibbonSixth Place
GLENN SWENSON
SANDWICH , IL
7th
Place
SHIRLEY BRATTAIN
GREENCASTLE , IN
8th
Place
QUINT HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
TAMWORTH SOWS BORN 01/01/13-01/10/13 Sixth place RibbonSixth Place
SHIRLEY BRATTAIN
GREENCASTLE , IN
7th
Place
SHIRLEY BRATTAIN
GREENCASTLE , IN
8th
Place
SHIRLEY BRATTAIN
GREENCASTLE , IN
TAMWORTH SOWS BORN 01/15/13-01/27/13 Sixth place RibbonSixth Place
QUINT HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
TAMWORTH SOWS BORN 12/03/12-12/18/12 Sixth place RibbonSixth Place
GLENN SWENSON
SANDWICH , IL
7th
Place
GLENN SWENSON
SANDWICH , IL
TAMWORTH SOWS BORN 12/24/12-1/27/12 Sixth place RibbonSixth Place
QUINT HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
 
G09-YORKSHIRE
YORKSHIRE BORN 1/15 Sixth place RibbonSixth Place
WHITNEY NICHOLS
ELKHART , IL
7th
Place
GIERTZ AND LARSON
NEW WINDSOR , IL
8th
Place
REAGAN TITUS
ELKHART , IL
YORKSHIRE BORN 1/16-1/20 Sixth place RibbonSixth Place
HUNTER C. BROWN
HERSCHER , IL
YORKSHIRE BORN 1/21-1/22 Sixth place RibbonSixth Place
RYAN HEAVILIN
GREEN VALLEY , IL
YORKSHIRE BORN 1/24-1/31 Sixth place RibbonSixth Place
KELLY BOWEN
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
YORKSHIRE BORN 2/1-2/8 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
YORKSHIRE BORN 2/10-2/23 Sixth place RibbonSixth Place
MITCH SPRINGER
STANFORD , IL
7th
Place
KELLY BOWEN
BLOOMINGTON , IL

SWINE MISC

 
G14B-ILLINI OPEN PORK PREMIERE CONTEST
ILLINI PORK PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELINE SPRINGER
HOPEDALE , IL
7th
Place
KATHY MILLER
DANVERS , IL
8th
Place
MATT ZEHR
EUREKA , IL
 
HAM, BACON AND PROCESSED BEEF SHOW
BACON Sixth place RibbonSixth Place
JONES MEAT & LOCKER
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
EICKMAN'S PROCESSING CO
SEWARD , IL
8th
Place
RABER PACKING CO.
PEORIA , IL
HAMS Sixth place RibbonSixth Place
HANKES
GALESBURG , IL
SUMMER SAUSAGE Sixth place RibbonSixth Place
EICKMAN'S PROCESSING CO
SEWARD , IL

GOATS LAND OF LINCOLN

GOATS

 
ALPINE
LL - DOE, 3 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
LL - GET-OF-SIRE Sixth place RibbonSixth Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
LL - JR DOE KID, BORN 4/1/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
SARAH WOMACK
EFFINGHAM , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
LL - MILKING YEARLING DOE, UNDER 2 YEARS, IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
KENYON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
LL - MOTHER & DAUGHTER Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
LL - PRODUCE OF DAM Sixth place RibbonSixth Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
MICKALA KLAY
DIETERICH , IL
 
LAMANCHA
LL - SR DOE KID, BORN 1/1/13 - 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
MIRANDA MOREFIELD
IVESDALE , IL
 
NUBIAN
LL - DOE, 2 YEARS AND UNDER 3 Sixth place RibbonSixth Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
7th
Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
LL - JR DOE KID, BORN 4/1/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
TIFFANIE LEE
RIVERTON , IL
7th
Place
KAITLYN JONES
DOWNS , IL
8th
Place
KAYLYNN MOELLER
EFFINGHAM , IL
 
PYGMY GOATS
LL - BABY DOE KID, 5 MONTHS TO UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
KAREN HEPNER
LEXINGTON , IL
LL - SENIOR BUCK KID, 6 MONTHS TO UNDER 12 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
KAREN HEPNER
LEXINGTON , IL
 
SAANEN
LL - INT DOE KID, BORN 3/1/13 - 3/31/13 Sixth place RibbonSixth Place
LEE BERGFIELD
BELLFLOWER , IL
 
TOGGENBURG
LL - SR DOE KID, BORN 1/1/13 - 2/28/13 Sixth place RibbonSixth Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL

I-RABBITS

RABBITS

 
12- NEW ZEALANDS
NEW ZEALAND BROKEN JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
ARNOLD & SUE SCHMIDT
UNION , IL
 
12-STANDARD CHIN
STANDARD CHIN SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JONATHAN P. GREIG
SPRINGFIELD , IL
 
16-MINI REX
MINI REX BLACK JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
RYLEIGH WALSTON
BARRY , IL
MINI REX BLACK OTTER BEST OF VARIETY Sixth place RibbonSixth Place
HANK AND AMANDA MARQUARDT
WATERLOO , IL
MINI REX BROKEN JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
DAWN ALLEN
EFFINGHAM , IL
7th
Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
MINI REX BROKEN SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
RYLEIGH WALSTON
BARRY , IL
7th
Place
RYLEIGH WALSTON
BARRY , IL
8th
Place
CARLEEN TURNER
VIRDEN , IL
 
17 - ALL OTHER 4 CLASS BREEDS
AOB 4 CLASS JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
TERRY SILVEUS
AUBURN , IL
7th
Place
D'ANDREA TYREE
WORDEN , IL
8th
Place
TERRY SILVEUS
AUBURN , IL
AOB 4 CLASS SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
NISHA CHAND
ST. LOUIS , MO
AOB 4 CLASS SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
MARY S PLUMER
HANNA CITY , IL
AOV 4 CLASS JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
BRUNO FARMS
MECHANICSBURG , IL
 
2-FLORIDA WHITES
FLORIDA WHITE JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
JEREMY WALSTON JR.
BARRY , IL
7th
Place
JORDAN WALSTON
BARRY , IL
FLORIDA WHITE SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN WALSTON
BARRY , IL
 
25-MARKET CLASS
MEAT PEN Sixth place RibbonSixth Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
MAX REESER
PONTIAC , IL
SINGLE FRYER Sixth place RibbonSixth Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
7th
Place
ARNOLD & SUE SCHMIDT
UNION , IL
8th
Place
MAX REESER
PONTIAC , IL
 
26-YOUTH CALIFORNIAN
CALIFORNIAN 6-8 BUCK Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY HEBEL
OTTAWA , IL
CALIFORNIAN 6-8 DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
CALIFORNIAN JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
 
3-HOLLAND LOP
HOLLAND LOP BROKEN JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
RENEE SMITH
EDINA , MO
HOLLAND LOP BROKEN JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
GARY AND SUE MARS
LAKEWOOD , IL
HOLLAND LOP SOLID JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
GARY AND SUE MARS
LAKEWOOD , IL
 
31-YOUTH DUTCH
DUTCH BLACK JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
ERICA AND BRIANNA HAAS
DECATUR , IL
DUTCH BLACK JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
ERICA AND BRIANNA HAAS
DECATUR , IL
7th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
8th
Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
DUTCH BLUE SR BUCK
7th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
DUTCH TORTOISE JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
ERICA AND BRIANNA HAAS
DECATUR , IL
 
32-YOUTH FLORIDA WHITE
FLORIDA WHITE JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
LACEY BOURN
KENNEY , IL
7th
Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
8th
Place
NICHOLAS HEIMOS JR.
WATERLOO , IL
 
41 - YOUHT AOB 4 CLASS BREEDS
AOB 4 CLASS JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA STECKEL
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
SAMANTHA STECKEL
JERSEYVILLE , IL
8th
Place
MATTIE PLUMER
HANNA CITY , IL
AOB 4 CLASS SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY HEBEL
OTTAWA , IL
 
42 - YOUTH MARKET CLASS
MEAT PEN Sixth place RibbonSixth Place
ISABELLE WOLFF
BRIGHTON , IL
7th
Place
SARAH BROWN
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
MACKENZIE WOLFF
BRIGHTON , IL
SINGLE FRYER Sixth place RibbonSixth Place
SAMUEL WOLFF
BRIGHTON , IL
7th
Place
SARAH BROWN
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
SARAH BROWN
JACKSONVILLE , IL

SHEEP LAND OF LINCOLN

SHEEP

 
BORDER CHEVIOT
LL - BEST FOUR HEAD, ANY AGE, BOTH SEXES REPRESENTED Sixth place RibbonSixth Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
7th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
LL - EWE, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
ROGER & CONNIE FLYNN
ST JOSEPH , IL
7th
Place
J W SIMMS-REISNER
ALBION , IL
8th
Place
ROGER & CONNIE FLYNN
ST JOSEPH , IL
LL - JR EWE LAMB, BORN AFTER 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
7th
Place
JIM JOHNSON
MAZON , IL
8th
Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
LL - JR RAM LAMB, BORN AFTER 2/12/13 Sixth place RibbonSixth Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
7th
Place
JIM JOHNSON
MAZON , IL
8th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
LL - SR EWE LAMB, LAMBED 9/1/12 - 2/14/13 Sixth place RibbonSixth Place
BEAU MUMM
WHITE HEATH , IL
7th
Place
ADDISON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
LL - SR. RAM LAMB, BORN 9/1/12 TO 2/14/13 Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
7th
Place
ELLE & COLE ARVIN
CONGERVILLE , IL
 
COLUMBIA
LL - EWE, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
MANDA GEERTS-DAVIS
ELBURN , IL
LL - SR RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 - 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
A&T COLUMBIA'S HAMMANN FAMILY
CARLINVILLE , IL
LL - SR. EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
A&T COLUMBIA'S HAMMANN FAMILY
CARLINVILLE , IL
 
COTSWOLD
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
MONTANA THOMASON
BONE GAP , IL
7th
Place
MONTANA THOMASON
BONE GAP , IL
 
DORSET
LL - EWE 1YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
7th
Place
SARAH MOORE
JERSEYVILLE , IL
8th
Place
LARRY NELSON
EMINGTON , IL
LL - FALL EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
ETHAN HODEL
MAROA , IL
7th
Place
JAMES PILLER
MENDOTA , IL
8th
Place
KATELYN VON BEHRNS
STEWARDSON , IL
LL - PAIR (2) YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
7th
Place
KATELYN VON BEHRNS
STEWARDSON , IL
8th
Place
LARRY NELSON
EMINGTON , IL
LL - SPRING EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
CROUCH DORSETS
MAROA , IL
7th
Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
LL - WINTER EWE LAMB, LAMBED 12/1/12 THROUGH 1/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
TROY DOTY
LOVINGTON , IL
7th
Place
MCLAYN MUSICK
CAMP POINT , IL
 
F24 PREMIERE WETHERS
LL F16-PREMIERE WETHERS WETHER 135 TO 146 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
7th
Place
TANNER STECKEL
WINCHESTER , IL
 
HAMPSHIRE
LL - EARLY JR RAM LAMB, LAMBED 1/1/13 THROUGH 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
7th
Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
LL - EWE, 1 YR OLD AND UNDER 2, LAMBED 9/1/11-8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS MEYER
ARENZVILLE , IL
7th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
8th
Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
LL - EWE, 1 YR OLD AND UNDER 2, LAMBED 9/1/11-8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
7th
Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
7th
Place
BEAU MUMM
WHITE HEATH , IL
8th
Place
EDWARD NIEMEIER
EDWARDSVILLE , IL
LL - LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS MEYER
ARENZVILLE , IL
7th
Place
EDWARD NIEMEIER
EDWARDSVILLE , IL
8th
Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
LL - PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
LL - SR RAM LAMB, LAMBED 9/1/12 THROUGH 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
BILL CHAPIN
COAL CITY , IL
 
ILLINI LAND OF LINCOLN PREMIERE WETHER
LL - ILLINI PREMIERE WETHER Sixth place RibbonSixth Place
TANNER MICKEY
TAYLORVILLE , IL
7th
Place
TYLER STECKEL
WINCHESTER , IL
8th
Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
 
LINCOLN
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 - 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
7th
Place
MOHR LINCOLNS
DANVERS , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
7th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
8th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
LL - JR RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/1/13 Sixth place RibbonSixth Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
7th
Place
MOHR LINCOLNS
DANVERS , IL
8th
Place
TONY SHEPPELMAN
BLOOMINGTON , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MIKE RADER
DANVERS , IL
7th
Place
JONATHAN KRUSE
EFFINGHAM , IL
8th
Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
 
MONTADALE
LL - BEST FOUR HEAD, ANY AGE, BOTH SEXES REPRESENTED Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
SETH DANIELS
GENESEO , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD MUMM
WHITE HEATH , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
7th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
LL - JR RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1/13 Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
SETH DANIELS
GENESEO , IL
8th
Place
CHARLES MARSHALL
MONTICELLO , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
KATIE PATTERSON
FARMINGTON , IL
7th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
LL - PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KATIE PATTERSON
FARMINGTON , IL
7th
Place
C. EUGENE MCGREW
BUSHWELL , IL
8th
Place
AUSTIN MCGREW
AVON , IL
LL - PAIR (2) YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
GORMAN FARMS
STEWARD , IL
7th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
 
OXFORD
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
LL - EARLY JR RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
LL - EWE, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
DANIELS OXFORDS
FORRESTON , IL
8th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
LL - EWE, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM H. EDWARDS
ROCKBRIDGE , IL
7th
Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
WILLIAM H. EDWARDS
ROCKBRIDGE , IL
8th
Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
LL - LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/12 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MEYER BENJAMIN OXFORDS
ARENZVILLE , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
8th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
8th
Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
LL - PAIR (2) YEARLING EWES Sixth place RibbonSixth Place
RICHARD CROME
CHARLESTON , IL
7th
Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
LL - SR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB MOHR
CARLOCK , IL
LL - YOUNG FLOCK(1 YEARLING RAM/RAM LAMB, 2 YEARLING EWES & 2 EWE LAMB Sixth place RibbonSixth Place
KF - ACRES - KABAT
DECATUR , IL
7th
Place
PAIGE COYNE
CLIFTON , IL
 
RAMBOUILLET
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
BEVERLY BOERSMA
MURPHYSBORO , IL
 
SHROPSHIRE
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
JAEDYN SLUTZ
MAPLE PARK , IL
7th
Place
LAUREN MOHR
CARLOCK , IL
8th
Place
MICHAEL L. ANDERSON
PAXTON , IL
LL - EARLY JR LAMB, LAMBED 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
STACY JOSEFSON
GILSON , IL
7th
Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN PATTERSON
BEASON , IL
7th
Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL L. ANDERSON
PAXTON , IL
7th
Place
CAMERON SNYDER
MONMOUTH , IL
LL - LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON SNYDER
MONMOUTH , IL
7th
Place
NATHAN DOUGLAS
WOODSTOCK , IL
LL - SR EWE LAMB, LAMBED 9/1 -12/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL L. ANDERSON
PAXTON , IL
7th
Place
STACY JOSEFSON
GILSON , IL
 
SOUTHDOWN
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
LANNY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
7th
Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
8th
Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
LL - EARLY JR RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
FRUENDT SOUTHDOWNS
MONTICELLO , IL
8th
Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
LL - EWE, 1 YEAR OLD AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
RHONDA BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
LANNY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
8th
Place
LOGAN BECKMIER
ATWOOD , IL
LL - LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13& AFTER Sixth place RibbonSixth Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
7th
Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
LL - PAIR (2) EWE LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
JEREMEY GEERTS
MORRISON , IL
7th
Place
FRUENDT SOUTHDOWNS
MONTICELLO , IL
8th
Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
LL - PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
LENNY WHITAKER
MINIER , IL
 
SUFFOLK
LL - EARLY JR EWE LAMB, LAMBED 1/1 TO 2/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
LL - LATE JR EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
JENNIFER LIVERMORE
MEDIA , IL
7th
Place
PETE CAHILL
BRIMFIELD , IL
8th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
LL - LATE JR RAM LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
LL - PAIR (2) RAM LAMBS Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
 
WETHER SHOW ON FOOT
LL F06-HAMPSHIRE WETHER 106 TO 125 Sixth place RibbonSixth Place
KATLYN ANN PARR
MASON CITY , IL
LL F15-AOB WETHER 103 TO 121 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
7th
Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
LL F16-PREMIERE WETHERS WETHER 117 TO 124 Sixth place RibbonSixth Place
COLTON DOWNS
CANTON , IL
7th
Place
CASSANDRA DOWNS
CANTON , IL
8th
Place
COLTON DOWNS
CANTON , IL

SWINE LAND OF LINCOLN

BARROWS

 
ALL OTHER BREEDS - SWINE
LL N01-AOB BARROW 231 TO 260 Sixth place RibbonSixth Place
BROOKE HARNACKE
NEW HOLLAND , IL
7th
Place
ETHAN KEYSER
GEFF , IL
LL N01-AOB BARROW 263 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
ALLYSON BENJAMIN
SHELDON , IL
 
BERKSHIRES
LL N02-BERKSHIRE BARROW 230 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER DRACH
PONTIAC , IL
7th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
8th
Place
KENNEDY GALLAHER
MT. STERLING , IL
LL N02-BERKSHIRE BARROW 263 TO 273 Sixth place RibbonSixth Place
MARCUS PERRY
MT. STERLING , IL
7th
Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
8th
Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
LL N02-BERKSHIRE BARROW 275 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
CHANEY RIDGELY
OLNEY , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
NOAH SCHAFER
PETERSBURG , IL
LL N02-BERKSHIRE BARROW 290 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
MASON KLAWITTER
HEYWORTH , IL
7th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
8th
Place
JACOB SCHROCK
LERNA , IL
 
CHESTER WHITE
LL N03-CHESTER WHITE BARROW 230 TO 253 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
LL N03-CHESTER WHITE BARROW 254 TO 262 Sixth place RibbonSixth Place
BRYAN HINKLE
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
CODY HINKLE
MARTINSVILLE , IL
LL N03-CHESTER WHITE BARROW 266 TO 279 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
7th
Place
MEGAN REED
CAMBRIDGE , IL
LL N03-CHESTER WHITE BARROW 280 TO 296 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER MCCORMICK
COLFAX , IL
7th
Place
CHASE TRAINOR
TOWER HILL , IL
8th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
 
DUROC
LL N04-DUROC BARROW 231 TO 253 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
7th
Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
8th
Place
MATT KEMME
SHUMWAY , IL
LL N04-DUROC BARROW 254 TO 268 Sixth place RibbonSixth Place
JARED KOLLMANN
ALTAMONT , IL
7th
Place
JIMMIE FERGUSON
CLINTON , IL
8th
Place
SETH SCHIFFBAUER
TONICA , IL
LL N04-DUROC BARROW 269 TO 277 Sixth place RibbonSixth Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
7th
Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
8th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
LL N04-DUROC BARROW 278 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
KYLIE BUYSSE
GENESEO , IL
7th
Place
JAMILYNN HILL
LINCOLN , IL
8th
Place
SYDNEY RAMLOW
LINCOLN , IL
LL N04-DUROC BARROW 289 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
7th
Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
KAYLA DUNLAVEY
KEMPTON , IL
 
HAMPSHIRE
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 235 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
PAIGE JONES
COLFAX , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
LANE DOWELL
MASON CITY , IL
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 250 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
7th
Place
NATALIE SEAMAN
BEARDSTOWN , IL
8th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 270 TO 281 Sixth place RibbonSixth Place
AMY LOSCHEN
KEMPTON , IL
7th
Place
NICHOLAS "NICK" COLLINS
HERSCHER , IL
8th
Place
TYLER OTT
BIG ROCK , IL
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 282 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
JOSH MORGAN
COLFAX , IL
8th
Place
BRYAN BAILEY
MT. ERIE , IL
 
ILLINI LAND OF LINCOLN PORK PREMIERE
LL - ILLINI PORK PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
8th
Place
CARLEY ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
 
LANDRACE
LL N09-LANDRACE BARROW 257 TO 272 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
 
POLAND CHINA
LL N06-POLAND CHINA BARROW 233 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
PAXTON LORA
LINCOLN , IL
7th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
LL N06-POLAND CHINA BARROW 249 TO 259 Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
7th
Place
ALEXIS STUBBLEFIELD
ARROWSMITH , IL
8th
Place
MITCHELL CLODFELTER
STERLING , IL
LL N06-POLAND CHINA BARROW 262 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
ASHLEY KAUFFMAN
DANVERS , IL
8th
Place
ARIANA HINKLE
NEW HOLLAND , IL
LL N06-POLAND CHINA BARROW 281 TO 296 Sixth place RibbonSixth Place
COOPER SECKER
SMITHTON , IL
7th
Place
JACQUELINE WILHELM
FOREST CITY , IL
8th
Place
FRANKIE SMOLKOVICH
BONFIELD , IL
 
SPOTTED SWINE
LL N07-SPOTTED SWINE BARROW 234 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
DICK & ZACK HOWELL
MAROA , IL
7th
Place
DREW JONES
COLFAX , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
LL N07-SPOTTED SWINE BARROW 263 TO 272 Sixth place RibbonSixth Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
7th
Place
ZACHARY PERKINS
MILLBROOK , IL
8th
Place
KAITLYN TUCKER
MIDDLETOWN , IL
LL N07-SPOTTED SWINE BARROW 273 TO 284 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
KAMI BETH STAHL
BRIMFIELD , IL
8th
Place
CHAYSE MARTIN
PARIS , IL
LL N07-SPOTTED SWINE BARROW 285 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
JORDIN LUCHT
MILFORD , IL
7th
Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
8th
Place
KAITLYN HAMILTON
KEMPTON , IL
 
YORKSHIRE
LL N08-YORKSHIRE BARROW 233 TO 258 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN CRAWFORD
TAYLOR RIDGE , IL
7th
Place
DILLON TROY SMITH
CLINTON , IL
8th
Place
BRICE HINTZSCHE
LINDENWOOD , IL
LL N08-YORKSHIRE BARROW 260 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB LIEBMAN
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
TYLER KEY
GEORGETOWN , IL
8th
Place
JACOB JEFFRIES
CAMBRIDGE , IL
LL N08-YORKSHIRE BARROW 276 TO 284 Sixth place RibbonSixth Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
7th
Place
KAYLA DUNLAVEY
KEMPTON , IL
8th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
LL N08-YORKSHIRE BARROW 285 TO 291 Sixth place RibbonSixth Place
MADELYNE TEBBE
POCAHONTAS , IL
7th
Place
JALEN TALLMAN
LOMAX , IL
8th
Place
JAYLENE JENNINGS
DEKALB , IL
LL N08-YORKSHIRE BARROW 292 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
RHETT LOWDERMAN
MACOMB , IL
7th
Place
LOGAN BOYDSTUN
BERWICK , IL
8th
Place
AUSTIN HOPKINS
ARCOLA , IL

BREEDING SWINE

 
BERKSHIRES
BERKSHIRE LL - SOWS BORN 01/10/13-01/18/13 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR MILLER
WINCHESTER , IL
7th
Place
TAYLOR MILLER
WINCHESTER , IL
BERKSHIRE LL - SOWS BORN 01/19/13-01/23/13 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL WARD
ELKHART , IL
7th
Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
BERKSHIRE LL - SOWS BORN 01/24/13-02/01/13 Sixth place RibbonSixth Place
GEORGE MILLER
NIANTIC , IL
7th
Place
ANDY SMITH
PRINCEVILLE , IL
BERKSHIRE LL - SOWS BORN 02/02/13-02/05/13 Sixth place RibbonSixth Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
BERKSHIRE LL- SOWS BORN 01/03/13-01/07/13 Sixth place RibbonSixth Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
BERKSHIRE LL- SOWS BORN 12/23/12-01/02/13 Sixth place RibbonSixth Place
JOHN HAY
WARREN , IL
7th
Place
MARTIN HULTMAN
ATKINSON , IL
8th
Place
JOHN HAY
WARREN , IL
 
CHESTER WHITE
LL - CHESTER WHITE 1/19-1/27 Sixth place RibbonSixth Place
JEFFERY JR REED
BLUE MOUND , IL
7th
Place
ROPP CHESTERS
NORMAL , IL
8th
Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
LL - CHESTER WHITE BORN 1/1-1/13 Sixth place RibbonSixth Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
LL - CHESTER WHITE BORN 1/15-1/18 Sixth place RibbonSixth Place
OWEN WHITE
FRANKLIN , IL
7th
Place
DIANA TIBBS
MAROA , IL
8th
Place
SCOTT & JORDAN PARKER
NEW ATHENS , IL
LL - CHESTER WHITE BORN 1/21-2/4 Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
7th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
LL - CHESTER WHITE BORN 1/28-2/6 Sixth place RibbonSixth Place
ROPP CHESTERS
NORMAL , IL
7th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
8th
Place
ROBERT J. (RJ) ELLINGSON
POPLAR GROVE , IL
LL - CHESTER WHITE BORN 2/8-2/17 Sixth place RibbonSixth Place
CASEY SCHNITZ
LELAND , IL
7th
Place
DAVIS HOWELL
MAROA , IL
8th
Place
SARA E BROCKMAN
VERONA , IL
 
DUROC
LL - DUROC 1/15-1/17 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN LOOKER
VIRGINIA , IL
7th
Place
DICK & ZACK HOWELL
MAROA , IL
8th
Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
LL - DUROC 1/19-1/29 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
7th
Place
BRANDON BOESTER
CREAL SPRINGS , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
LL - DUROC 1/30-2/10 Sixth place RibbonSixth Place
LAYNA BOND
GALATIA , IL
7th
Place
MIKAYLN WHITE
WASHBURN , IL
LL - DUROC 1/4-1/10 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN BURGENER
MOWEAQUA , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
LL - DUROC 2/11-2/23 Sixth place RibbonSixth Place
JARROD WIDICK
ST. JOSEPH , IL
7th
Place
JARROD WIDICK
ST. JOSEPH , IL
 
HAMPSHIRE
LL - HAMPSHIRE BORN 1/1-1/11 Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HARFST
SAUNEMIN , IL
7th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
LL - HAMPSHIRE BORN 1/15-1/16 Sixth place RibbonSixth Place
KYLEE FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
LL - HAMPSHIRE BORN 1/18 - 1/21 Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW POLAND
MOWEAQUA , IL
7th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
LL - HAMPSHIRE BORN 1/22 - 2/5 Sixth place RibbonSixth Place
SHELBIE PRESTON
LANARK , IL
7th
Place
TAYLOR REAM
SAYBROOK , IL
8th
Place
GREG KEYSER FAMILY
GEFF , IL
LL - HAMPSHIRE BORN 2/12-2/19 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM ANDERSON
OHIO , IL
LL - HAMPSHIRE BORN 2/8-2/13 Sixth place RibbonSixth Place
KADIN WHITE
WASHBURN , IL
 
POLAND CHINA
POLAND CHINA LL- SOWS BORN 02/02/13-02/18/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS CRAIG
GALVA , IL
7th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
 
SPOTTED SWINE
SPOTTED SWINE LL- SOWS BORN 01/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
MARC ORRIS
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
CLINT WALKER
WINCHESTER , IL
SPOTTED SWINE LL- SOWS BORN 01/16/13-01/25/13 Sixth place RibbonSixth Place
DIANA TIBBS
MAROA , IL
7th
Place
ALAINA TIBBS
ELKHART , IL
8th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
SPOTTED SWINE LL- SOWS BORN 02/01/13-02/15/13 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS CRAIG
GALVA , IL
 
YORKSHIRE
LL - YORKSHIRE BORN 1/15 Sixth place RibbonSixth Place
REAGAN TITUS
ELKHART , IL
7th
Place
MITCHELL "MITCH" WILSON
MCNABB , IL
LL - YORKSHIRE BORN 1/24-1/31 Sixth place RibbonSixth Place
KELLY BOWEN
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
LL - YORKSHIRE BORN 2/1-2/8 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
LL - YORKSHIRE BORN 2/10-2/23 Sixth place RibbonSixth Place
MITCH SPRINGER
STANFORD , IL
7th
Place
KELLY BOWEN
BLOOMINGTON , IL

DIVISION II - GENERAL

K-AGRICULTURAL

K-1 GRAIN

 
CORN
LONGEST EAR (YELLOW DENT CORN) Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN ZIMMER
DELAVAN , IL
PLATE OF 100 KERNELS Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH KOCH
TREMONT , IL
SHELLED CORN (1 GALLON GLASS JAR) Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH KOCH
TREMONT , IL
SINGLE EAR (QUALITY BASIS) Sixth place RibbonSixth Place
KYLE WALDECK
WAGGONER , IL
TRAY OF 10 EARS Sixth place RibbonSixth Place
MARY KOCH
TREMONT , IL
TRAY OF 27 EARS Sixth place RibbonSixth Place
KYLE WALDECK
WAGGONER , IL

U-BEE CULTURE

U - BEE CULTURE

 
BEES AND HONEY
CRYSTALLIZED (OR CREAMED) HONEY Sixth place RibbonSixth Place
LEVI GERBERDING
ROCHESTER , IL
7th
Place
AMY BACHMAN
SHERMAN , IL
DARK EXTRACTED HONEY Sixth place RibbonSixth Place
SHARON PETRILLI
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
DENNIS MORRIS
GRAFTON , IL
LIGHT EXTRACTED HONEY Sixth place RibbonSixth Place
AUDREY GERBERDING
ROCHESTER , IL
7th
Place
SHARON PETRILLI
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
FRED VANGEISON
MORRISONVILLE , IL

Z-SPECIAL CONTESTS

Z-2 HORSESHOE PITCHING

 
OPEN HORSHSHOE PITCHING TOURNAMENT
6 POSITIONS HORSESHOE PITCHING TOURNAMENT 30 FT Sixth place RibbonSixth Place
LINDA ROACH
LITCHFIELD , IL
OPEN HORSESHOE PITCHING TOURNAMENT 40 FT 12 POSITIONS Sixth place RibbonSixth Place
JOEL HICKS
ODIN , IL
7th
Place
RANDY PULVER
BECKEMEYER , IL
8th
Place
LESTER DUMSTORFF
CARLYLE , IL

DIVISION III - JUNIOR

A-JR BEEF

A-1 BEEF STEERS

 
1-ANGUS STEERS
JR A01-ANGUS STEER 1138 TO 1291 Sixth place RibbonSixth Place
MATTHEW DECKER
PHILO , IL
7th
Place
MEGAN TUSEK
YATES CITY , IL
8th
Place
DYLAN KLOCKENGA
ABINGDON , IL
JR A01-ANGUS STEER 1294 TO 1347 Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELINE WALTERS
HEBRON , IL
7th
Place
TREAVOR TAYLOR
COLFAX , IL
8th
Place
CONOR COOPER
CLINTON , IL
JR A01-ANGUS STEER 1353 TO 1417 Sixth place RibbonSixth Place
CONOR COOPER
CLINTON , IL
7th
Place
ALLIE MILLER
CONGERVILLE , IL
8th
Place
CODY SCOTT
BRADFORD , IL
 
2-HEREFORD & POLLED HEREFORD STEERS
JR A16-HERE/P HEREFORD STEER STEER 1085 TO 1238 Sixth place RibbonSixth Place
PAIGE HADDEN
JACKSONVILLE , IL
JR A16-HERE/P HEREFORD STEER STEER 1285 TO 1325 Sixth place RibbonSixth Place
JARED HINSHAW
SECOR , IL
 
3-SHORTHORN STEERS
JR A04-SHORTHORN STEER 1220 TO 1251 Sixth place RibbonSixth Place
DALTON JOHNSTON
VIRGINIA , IL
JR A04-SHORTHORN STEER 1286 TO 1310 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MUSSMAN
GRANT PARK , IL
7th
Place
JARED HINSHAW
SECOR , IL
JR A04-SHORTHORN STEER 1316 TO 1392 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
KALEB BARTH
MINONK , IL
 
4-SIMMENTAL STEERS
JR A08-SIMMENTAL STEER 1145 TO 1214 Sixth place RibbonSixth Place
HALEE HENDEL
AVON , IL
JR A08-SIMMENTAL STEER 1230 TO 1259 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA OSBORN
MASON CITY , IL
JR A08-SIMMENTAL STEER 1280 TO 14211 Sixth place RibbonSixth Place
BODE MARTIN
OREGON , IL
7th
Place
DRAKE SANDERS
BUCKLEY , IL
 
5-CROSSBRED AND ALL OTHER BREEDS
JR A19-XBRED STEER STEER 1039 TO 1166 Sixth place RibbonSixth Place
BEN OAKLEY
CHARLESTON , IL
7th
Place
OLIVIA OSBORN
MASON CITY , IL
8th
Place
SAMANTHA FLEMING
LEE , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1179 TO 1199 Sixth place RibbonSixth Place
BRANDON JACKSON
ALPHA , IL
7th
Place
LANE SCHILLING
OKAWVILLE , IL
8th
Place
DYLAN CHELINE
NORTH HENDERSON , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1208 TO 1240 Sixth place RibbonSixth Place
NICHOLAS DAVIS
NEW HOLLAND , IL
7th
Place
CALVIN SMITH
WILMINGTON , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1247 TO 1266 Sixth place RibbonSixth Place
CASE HENNENFENT
GILSON , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
ABIGAIL SHELEY
PLEASANT PLAINS , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1270 TO 1285 Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE NOGGLE
CASEY , IL
7th
Place
GARRETT JACKSON
ALPHA , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1287 TO 1298 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HARVELL
STEWARD , IL
7th
Place
JOE METZ
GRIDLEY , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1301 TO 1309 Sixth place RibbonSixth Place
JONATHAN DOWNEY
PUTNAM , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1312 TO 1321 Sixth place RibbonSixth Place
RYAN HENNENFENT
KNOXVILLE , IL
7th
Place
BRANDON SLIFER
STEWARDSON , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1323 TO 1345 Sixth place RibbonSixth Place
KINSEY KNAUTH
WATSEKA , IL
7th
Place
JARED EKSTRAND
WILLIAMSFIELD , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1353 TO 1367 Sixth place RibbonSixth Place
ALEC MYERS
EDINBURG , IL
7th
Place
JORDAN BREEDLOVE
MANITO , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1369 TO 1386 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE HENNENFENT
GILSON , IL
JR A19-XBRED STEER STEER 1396 TO 1457 Sixth place RibbonSixth Place
LUKAS WALKER
GILSON , IL
7th
Place
JASON JR. BEAM
ATKINSON , IL
8th
Place
MEREDITH PENCZEK
PARIS , IL
JR A20 - AOB - JUNIOR STEER 1219 TO 1241 Sixth place RibbonSixth Place
SETH PURCELL
VANDALIA , IL
JR A20 - AOB - JUNIOR STEER 1248 TO 1305 Sixth place RibbonSixth Place
TOMMY WILSON
PIASA , IL
7th
Place
KAMERON SMITHERS
PITTSFIELD , IL
8th
Place
ANDREW WILLIAMS
DAHINDA , IL
 
ALL OTHER BREED STEERS
JR A20 - AOB - JUNIOR STEER 1311 TO 1336 Sixth place RibbonSixth Place
KONNOR KNAUTH
WATSEKA , IL
7th
Place
JACOB WALTERS
HEBRON , IL
JR A20 - AOB - JUNIOR STEER 1340 TO 1361 Sixth place RibbonSixth Place
TY NOLTE
LERNA , IL
7th
Place
NICOLE SCHREINER
GREENVIEW , IL
JR A20 - AOB - JUNIOR STEER 1383 TO 1448 Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH WINTERS
ALGONQUIN , IL
7th
Place
ANDREW RENFROW
ATLANTA , IL
 
ILLINI JUNIOR BEEF PREMIERE
ILLINI JUNIOR BEEF PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
CASEY MARTIN
OREGON , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
LUKE WEATHERBY
SPRINGFIELD , IL

A-2 BREEDING BEEF FEMALES

 
ANGUS HEIFERS
JR J01-ANGUS HEIFER 01/01/2013 TO 02/11/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JOHN MCEWEN
BUSHNELL , IL
7th
Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 01/02/2012 TO 01/16/2012 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN HADDEN
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
ALLIE MILLER
CONGERVILLE , IL
8th
Place
KADEN HUSTON
CARTHAGE , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 01/18/2012 TO 01/31/2012 Sixth place RibbonSixth Place
JAKE MILLER
CONGERVILLE , IL
7th
Place
LARAMIE CHAFFIN
ROODHOUSE , IL
8th
Place
KATIE ZEECK
HAVANA , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 02/05/2012 TO 02/12/2012 Sixth place RibbonSixth Place
CASEY MARTIN
OREGON , IL
7th
Place
MADELINE CENDER
MAHOMET , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 02/17/2012 TO 02/26/2012 Sixth place RibbonSixth Place
LARAMIE CHAFFIN
ROODHOUSE , IL
7th
Place
DAVID TROY RAWLINGS
NEW HOLLAND , IL
8th
Place
SAMANTHA BESSLER
SPARLAND , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 03/12/2012 TO 03/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY RAES
LITTLE YORK , IL
7th
Place
MALACHI PERRY
CAMP POINT , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 03/30/2012 TO 04/07/2012 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BESSLER
SPARLAND , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 04/10/2012 TO 04/15/2012 Sixth place RibbonSixth Place
AMBER SCHIFFBAUER
TONICA , IL
7th
Place
MADYSON FREDERICK
CHADWICK , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 04/28/2012 TO 05/08/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KOLE WEISS
CLINTON , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 06/07/2012 TO 08/05/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 09/01/2012 TO 09/05/2012 Sixth place RibbonSixth Place
SHAYE HARRE
NASHVILLE , IL
7th
Place
MARY PERRY
CAMP POINT , IL
JR J01-ANGUS HEIFER 09/08/2012 TO 09/18/2012 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HELTSLEY
KANSAS , IL
 
CHAROLAIS HEIFERS
JR J06-CHAROLAIS HEIFER 04/04/2012 TO 04/22/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KELLEY KOESTER
ELIZABETH , IL
JR J06-CHAROLAIS HEIFER 09/02/2012 TO 11/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
TANNER BERTSCHE
FLANAGAN , IL
7th
Place
DEVIN KOESTER
ELIZABETH , IL
 
CHIANINA HEIFERS
JR J23-CHIANINA HEIFER 03/17/2012 TO 03/28/2012 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN KNIGHT
POTOMAC , IL
JR J23-CHIANINA HEIFER 04/02/2012 TO 04/22/2012 Sixth place RibbonSixth Place
SYDNEY TRAINOR
TOWER HILL , IL
7th
Place
ANDREW WILLIAMS
DAHINDA , IL
8th
Place
SARA PIEPER
STEWARDSON , IL
JR J23-CHIANINA HEIFER 05/02/2012 TO 05/12/2012 Sixth place RibbonSixth Place
NICOLE SCHREINER
GREENVIEW , IL
7th
Place
NICHOLAS DAVIS
NEW HOLLAND , IL
 
HEREFORD HEIFERS
JR J02-HEREFORD HEIFER 09/09/2012 TO 11/15/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KENDI SAYRE
ARENZVILLE , IL
7th
Place
BAILEY BLASER
REYNOLDS , IL
 
LIMOUSIN HEIFERS
JR J10-LIMOUSIN HEIFER 03/02/2012 TO 05/12/2012 Sixth place RibbonSixth Place
BRANDON GILFILLAN
AVON , IL
7th
Place
BRANDON GILFILLAN
AVON , IL
 
LOW % SIMMENTAL HEIFERS
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 01/02/2013 TO 01/20/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BEN KINER
MENDOTA , IL
7th
Place
CLAY SUNDBERG
ARLINGTON , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 01/05/2012 TO 01/29/2012 Sixth place RibbonSixth Place
NICK TARR
NEWTON , IL
7th
Place
JESSICA CARLSON
MALDEN , IL
8th
Place
KATIE RIGGINS
MACOMB , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 02/14/2013 TO 03/30/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ALEX BULLARD
CORNELL , IL
7th
Place
LACEY KNODLE
FILLMORE , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 02/18/2012 TO 02/23/2012 Sixth place RibbonSixth Place
CAMRYN TRAVIS
OBLONG , IL
7th
Place
MACEY PADDICK
SUMNER , IL
8th
Place
SARAH RICHEY
MEDORA , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 03/01/2012 TO 03/26/2012 Sixth place RibbonSixth Place
BRADY SCHNELTEN
CARROLLTON , IL
7th
Place
JENNA MOORE
MEDORA , IL
8th
Place
KELLEN KEMME
MASON , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 04/02/2012 TO 04/20/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MASON ROBB
KINMUNDY , IL
7th
Place
COLE THOMAS
ALEDO , IL
8th
Place
SARAH RICHEY
MEDORA , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 05/01/2012 TO 07/10/2012 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN JOHNSON
HEYWORTH , IL
JR J24-LOW% SIMMENTAL HEIFER 09/02/2012 TO 11/11/2012 Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL FORNOFF
KILBOURNE , IL
7th
Place
MADELYNE "MADDEY" TEBBE
POCAHONTAS , IL
 
MAINTAINER HEIFERS
JR J25-MAINTAINER HEIFER 03/05/2012 TO 03/23/2012 Sixth place RibbonSixth Place
NICOLE SCHREINER
GREENVIEW , IL
7th
Place
AVERY WANER
LORAINE , IL
8th
Place
KOLE WEISS
CLINTON , IL
JR J25-MAINTAINER HEIFER 04/03/2012 TO 04/28/2012 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA CLAIRE
WATSEKA , IL
 
POLLED HEREFORD HEIFERS
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 01/05/2013 TO 03/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES BERNARD
GRAND RIDGE , IL
7th
Place
ALLY HUNT
BUFFALO , IL
8th
Place
JESSICA LOUDENBURG
BRADFORD , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 01/21/2012 TO 01/29/2012 Sixth place RibbonSixth Place
BRODY BAKER
NEW HOLLAND , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 02/06/2012 TO 02/14/2012 Sixth place RibbonSixth Place
AUBREY HUNT
BUFFALO , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 03/01/2012 TO 03/08/2012 Sixth place RibbonSixth Place
CODY HADDEN
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
CLAY SUNDBERG
ARLINGTON , IL
8th
Place
BRAXTON GULLIDGE
LOUISVILLE , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 03/12/2012 TO 03/27/2012 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN REED
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
MATT SAMPSON
PETERSBURG , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 03/31/2012 TO 04/09/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KENDI SAYRE
ARENZVILLE , IL
7th
Place
MARGARET SWEPPY
ALLENDALE , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 04/28/2012 TO 05/17/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KACI MCAFEE
BRIGHTON , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 06/15/2012 TO 08/19/2012 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN MUELLER
NASHVILLE , IL
7th
Place
CASSIE LINDSEY
ASHLAND , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 09/04/2012 TO 09/27/2012 Sixth place RibbonSixth Place
DEVAN VANDEVEER
SALEM , IL
7th
Place
BRADY SCHNELTEN
CARROLLTON , IL
8th
Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 10/11/0112 TO 12/14/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MIKAYLA JANSSEN
CARTHAGE , IL
7th
Place
MIKAYLA JANSSEN
CARTHAGE , IL
8th
Place
VICTORIA ALLEN
QUINCY , IL
 
SHORTHORN HEIFERS
JR J04-SHORTHORN HEIFER 02/03/2012 TO 02/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM MILASHOSKI
MINONK , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 03/02/2012 TO 03/08/2012 Sixth place RibbonSixth Place
BRYCE GULLIDGE
LOUISVILLE , IL
7th
Place
NATHAN NORTHUP
DALLAS CITY , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 03/28/2012 TO 04/11/2012 Sixth place RibbonSixth Place
THOMAS KIRBACH
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
BRAXTON GULLIDGE
LOUISVILLE , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 04/12/2012 TO 04/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
NATHANIEL FANNING
CHESTNUT , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 05/05/2012 TO 07/28/2012 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT KRUEGER
MENDOTA , IL
7th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
8th
Place
NEELY NORTHUP
DALLAS CITY , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 10/26/2012 TO 12/06/2012 Sixth place RibbonSixth Place
CLAYTON POPPE
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
WILLIAM DETERS
MASON CITY , IL
 
SHORTHORN PLUS HEIFERS
JR J22-SHORTHORN PLUS HEIFER 04/07/2012 TO 04/22/2012 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
 
SIMMENTAL HEIFERS
JR J08-SIMMENTAL HEIFER 01/15/2012 TO 02/04/2012 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE HADDEN
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
KAITLYN HILDEBRAND
OHIO , IL
JR J08-SIMMENTAL HEIFER 02/07/2012 TO 02/22/2012 Sixth place RibbonSixth Place
HANNA MOORE
MEDORA , IL
7th
Place
ANN WEBER
SHERRARD , IL
8th
Place
AMY JOAN COOK
ARMSTRONG , IL
JR J08-SIMMENTAL HEIFER 04/05/2012 TO 04/18/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KOLE WEISS
CLINTON , IL
7th
Place
HALEE HENDEL
AVON , IL
JR J08-SIMMENTAL HEIFER 09/28/2012 TO 11/01/2012 Sixth place RibbonSixth Place
JUSTIN LEWIS
MARSHALL , IL

B-JR DAIRY

JR DAIRY CATTLE

 
GUERNSEY
SENIOR HEIFER CALF, BORN BETWEEN 9/1 AND 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
PEYTON RANDOLPH
KEYSPORT , IL
 
HOLSTEIN
2 YR COW, BORN BETWEEN 9/1/10 AND 8/31/11 Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA TELGMANN
STRASBURG , IL
7th
Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
8th
Place
COLE CUTFORTH
LIBERTY , IL
3 YR COW, BORN BETWEEN 9/1/09 AND 8/31/10 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN REED
VANDALIA , IL
4 YR OLD COW AND OVER, BORN BEFORE 9/1/09 Sixth place RibbonSixth Place
RILEY KOEHN
PEOTONE , IL
7th
Place
OLIVIA TELGMANN
STRASBURG , IL
8th
Place
EMMA SCHWOERER
BLOOMINGTON , IL
FALL HEIFER CALF, BORN BETWEEN 9/1 AND 11/30/12 Sixth place RibbonSixth Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
BRETT WOKER
GREENVILLE , IL
8th
Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
SPRING HEIFER CALF, BORN ON OR AFTER MARCH 1, 2013 Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN WENDLING
ALTAMONT , IL
7th
Place
ALEXIS HARTMAN
WATERLOO , IL
8th
Place
LOGAN KIMMEL
BLOOMINGTON , IL
SUMMER YEARLING HEIFER BORN BETWEEN 6/1 AND 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY M PAUL
WORDEN , IL
WINTER HEIFER CALF, BORN BETWEEN 12/1/12 AND LAST DAY OF FEB., 2013 Sixth place RibbonSixth Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
JOSEPH SNOW
MULBERRY GROVE , IL
8th
Place
DYLAN REED
VANDALIA , IL
WINTER YEARLING HEIFER, BORN BETWEEN 12/1/11 AND LAST DAY OF FEB, 2013 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN REED
VANDALIA , IL
7th
Place
ABBEY KERN
PRAIRIE DU ROCHER , IL
 
JERSEY
INT. HEIFER CALF, BORN BETWEEN 12/1/12 AND AFTER LAST DAY OF 2/13 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA REIS
BARRY , IL

DOG SHOW

OBEDIENCE

 
BEGINNER
BEGINNER II CLASS Sixth place RibbonSixth Place
ABIGAIL MOORE
PITTSBURG , IL
GRADUATE BEGINNER CLASS Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN ALDRIDGE
BLOOMINGTON , IL

E-JR GOATS

DAIRY GOATS

 
ALL OTHER BREEDS
KID OVER 5 MONTHS & UNDER 1 YEAR Sixth place RibbonSixth Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
7th
Place
ADELAIDE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
8th
Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
KID UNDER 5 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
ADELAIDE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
7th
Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
MILKING DOE, 2 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
ADELAIDE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
7th
Place
KATE HENKEL
EL PASO , IL
8th
Place
EMILIE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
MILKING DOE, 4 YRS & OLDER Sixth place RibbonSixth Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
7th
Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
8th
Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
YEARLING 1-2 YEARS, NOT IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
8th
Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
 
ALPINE
KID 5 MONTHS & UNDER 1 YR Sixth place RibbonSixth Place
KENYON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
KID UNDER 5 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
GRIFFEN JODLOWSKI
ATLANTA , IL
8th
Place
GRIFFEN JODLOWSKI
ATLANTA , IL
MILKING DOE, 2 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
7th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
8th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
MILKING DOE, 4 YEARS AND OLDER Sixth place RibbonSixth Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
MILKING YEARLING, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
KENYON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
 
NUBIAN
MILKING DOE, 2 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
7th
Place
JOSHUA JONES
DOWNS , IL

PYGMY GOATS

 
PYGMY GOATS
SENIOR DOE KID, 9 MONTHS TO 17 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CHEYENNE CHILDERS
MONTICELLO , IL
7th
Place
JAYNEE PRESTEGAARD
AMBOY , IL

F-JR SHEEP

BREEDING SHEEP

 
ALL OTHER BREEDS
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
7th
Place
TONY SHEPPLEMAN
BLOOMINGTON , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
SYDNI HARE
MACOMB , IL
7th
Place
CLAYTON THOMAS
BLOOMINGTON , IL
 
CHEVIOT
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
 
COMMERCIAL EWES
EWE LAMB, LAMBED 2/16 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
JENNA MOORE
MEDORA , IL
7th
Place
CHAD LAWYER
CARLOCK , IL
8th
Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 & 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
RYAN SPANGLER
ELLISVILLE , IL
7th
Place
LAUREN SAXE
PITTSFIELD , IL
8th
Place
CHAD LAWYER
CARLOCK , IL
 
CORRIEDALE
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
ALEC WIBBEN
NEW HOLLAND , IL
 
DORSET
FALL SR EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 9/1 AND 11/30 Sixth place RibbonSixth Place
BRIANNA WALSH
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
RODNEY BILLERBECK
,
SPRING EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/16 Sixth place RibbonSixth Place
BRIANNA WALSH
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
KYLE MOSHIER
ST. AUGUSTINE , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
MCLAYN MUSICK
CAMP POINT , IL
7th
Place
TREVOR TORRANCE
GOOD HOPE , IL
8th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
 
HAMPSHIRE
EWE LAMB, LAMBED 2/16/13 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
JENNIFER LIVERMORE
MEDIA , IL
7th
Place
MEGAN MYERSCOUGH
CHAMPAIGN , IL
8th
Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
RAM LAMB, LAMBED 2/16 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
LORI WOODS
BAYLIS , IL
YEARLING EWE, LAMBED 9/1/11 THROUGH 8/31/12 Sixth place RibbonSixth Place
MEGAN MYERSCOUGH
CHAMPAIGN , IL
7th
Place
COLTON GEHLBACH
ROANOKE , IL
 
MONTADALE
EWE LAMB, LAMBED 2/16 & AFTER Sixth place RibbonSixth Place
BRYAN TEMPLE
SERENA , IL
7th
Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 - 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
JULIA TARASZEWSKI
DECATUR , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
BRITTNEY BILLERBECK
CULLOM , IL
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
MADISON CORZATT
BERWICK , IL
7th
Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
7th
Place
BRYAN TEMPLE
SERENA , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
 
OXFORD
EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER ANGUS
OTTAWA , IL
7th
Place
TYLER ANGUS
OTTAWA , IL
8th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/16 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
ANNA KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
COREY NORTON
MASON CITY , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
ANNA KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
COREY NORTON
MASON CITY , IL
 
SHROPSHIRE
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
LEXI HOFFMAN
CONGERVILLE , IL
 
SOUTHDOWN
EWE LAMB, LAMBED 2/16 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
7th
Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
8th
Place
KATIE LYNN BELL
WINDSOR , IL
EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
7th
Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
8th
Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
REED BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
REED BAER
CARLOCK , IL
8th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
KODY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
7th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
8th
Place
JEFFREY COLEMAN
SHELBYVILLE , IL
 
SUFFOLK
RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
7th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
TYLER GRESSEL
MASON , IL

MARKET LAMBS-WETHERS ONLY

 
ILLINI JUNIOR LAMB PREMIERE
JUNIOR LAMB PREMIER Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
WESLEY LASHMETT
WINCHESTER , IL
8th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
 
ON-FOOT WETHERS
JR F05-DORSET WETHER 114 TO 156 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
7th
Place
AUSTIN ROOTH
JOY , IL
8th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
JR F06-HAMPSHIRE WETHER 106 TO 126 Sixth place RibbonSixth Place
MITCHELL HOLMES
MAHOMET , IL
7th
Place
JACOB DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
8th
Place
TY MCVICKER
GENESEO , IL
JR F06-HAMPSHIRE WETHER 127 TO 133 Sixth place RibbonSixth Place
CARLEE CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
7th
Place
BROOKE RYNER
ALEXIS , IL
8th
Place
BENJAMIN PICKRELL
BUFFALO , IL
JR F06-HAMPSHIRE WETHER 134 TO 144 Sixth place RibbonSixth Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
7th
Place
ABIGAIL CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
8th
Place
KODY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
JR F06-HAMPSHIRE WETHER 145 TO 157 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM A. HANSON
CLIFTON , IL
7th
Place
LAUREN HENEBRY
BUFFALO , IL
8th
Place
JANSON COOPER
MT. PULASKI , IL
JR F10-SHROPSHIRES WETHER 114 TO 137 Sixth place RibbonSixth Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
JR F11-SOUTHDOWN WETHER 118 TO 150 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
7th
Place
ALEC MYERS
EDINBURG , IL
8th
Place
PAIGE VAN DYKE
LOUISVILLE , IL
JR F12-SUFFOLK WETHER 115 TO 139 Sixth place RibbonSixth Place
LUKE HENEBRY
BUFFALO , IL
7th
Place
ABIGAIL CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
8th
Place
DALTON KISELEWSKI
WOODLAWN , IL
JR F12-SUFFOLK WETHER 140 TO 186 Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA ZELLERS
CASEY , IL
7th
Place
JESSICA ZELLERS
CASEY , IL
JR F13-NATURAL COLOR WETHER 102 TO 135 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM A. HANSON
CLIFTON , IL
7th
Place
JESSICA HERNDON
MACOMB , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
JR F13-NATURAL COLOR WETHER 141 TO 156 Sixth place RibbonSixth Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
7th
Place
BEN LAWYER
CARLOCK , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 106 TO 120 Sixth place RibbonSixth Place
EMILEE MORROW
ROCKTON , IL
7th
Place
RYAN SPANGLER
ELLISVILLE , IL
8th
Place
NATHAN WOOD
EUREKA , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 121 TO 129 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
7th
Place
RILEY PARSONS
PITTSFIELD , IL
8th
Place
JESSE HAMERLINCK
REYNOLDS , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 130 TO 135 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL MYERSCOUGH
CHAMPAIGN , IL
7th
Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
8th
Place
MATTHEW WOOD
EUREKA , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 136 TO 144 Sixth place RibbonSixth Place
SULLIVAN FINLAY
QUINCY , IL
7th
Place
LAUREN SAXE
PITTSFIELD , IL
8th
Place
JESSE HAMERLINCK
REYNOLDS , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 145 TO 155 Sixth place RibbonSixth Place
KACIE HAAG
EMINGTON , IL
7th
Place
WHITNEY FERGUSON
CLINTON , IL
8th
Place
LUKE SCHULTZ
PRINCETON , IL
JR F14-CROSSBRED WETHER 156 TO 167 Sixth place RibbonSixth Place
MADDISON STARK
PONTIAC , IL
7th
Place
BENJAMIN PICKRELL
BUFFALO , IL
8th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
JR F15-AOB WETHER 103 TO 161 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
JR F16-PREMIERE WETHERS WETHER 107 TO 119 Sixth place RibbonSixth Place
CALLAH MATHENA
KELL , IL
7th
Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
JR F16-PREMIERE WETHERS WETHER 122 TO 129 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
7th
Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
8th
Place
BECCA WEGS
MT. STERLING , IL
JR F16-PREMIERE WETHERS WETHER 132 TO 144 Sixth place RibbonSixth Place
BRIANNA WALSH
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
ALLYSON HUFFMAN
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
MICHAEL REID HUFFMAN
JACKSONVILLE , IL
JR F16-PREMIERE WETHERS WETHER 147 TO 171 Sixth place RibbonSixth Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
7th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
8th
Place
WESLEY LASHMETT
WINCHESTER , IL
JR F25-WHITE FACE CROSS WETHER 110 TO 147 Sixth place RibbonSixth Place
CHAD LAWYER
CARLOCK , IL
7th
Place
BRIANNA WALSH
JERSEYVILLE , IL

G-JR SWINE

BARROWS

 
BERKSHIRES
JR N02-BERKSHIRE BARROW 230 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
CALEB BRINK
HIGHLAND , IL
7th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
8th
Place
JUDE BERTOLINO
WITT , IL
JR N02-BERKSHIRE BARROW 263 TO 271 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN HOPKINS
ARCOLA , IL
7th
Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
8th
Place
BAILEY MARTENSON
SHABBONA , IL
JR N02-BERKSHIRE BARROW 273 TO 290 Sixth place RibbonSixth Place
JAYSON BOOSE
GEORGETOWN , IL
7th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
8th
Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
JR N02-BERKSHIRE BARROW 292 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
ALLISON HUNT
CONGERVILLE , IL
7th
Place
JACOB SCHROCK
LERNA , IL
8th
Place
ROMAN HOWE
MT. PULASKI , IL
 
CHESTER WHITE
JR N03-CHESTER WHITE BARROW 230 TO 255 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN HAHN
GREENVILLE , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
JR N03-CHESTER WHITE BARROW 259 TO 276 Sixth place RibbonSixth Place
MEGAN REED
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
JR N03-CHESTER WHITE BARROW 279 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER MCCORMICK
COLFAX , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
ANDREW DESCHEPPER
ALTONA , IL
 
CROSSBRED BARROWS
JR N10-CROSSBRED BARROW 230 TO 241 Sixth place RibbonSixth Place
BRICE HINTZSCHE
LINDENWOOD , IL
7th
Place
DILLON TROY SMITH
CLINTON , IL
8th
Place
LUCAS CRAWFORD
TAYLOR RIDGE , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 242 TO 247 Sixth place RibbonSixth Place
MASON BUTLER
CARMAN , IL
7th
Place
MITCHELL HINDS
CHESTNUT , IL
8th
Place
JAYLENE JENNINGS
DEKALB , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 248 TO 252 Sixth place RibbonSixth Place
JONATHAN URISH
MANITO , IL
7th
Place
REAGEN TIBBS
MIDDLETOWN , IL
8th
Place
BRANDON STICKLER
PLEASANT PLAINS , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 253 TO 256 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE EDMONDSON
ORION , IL
7th
Place
BETHANY BOOSE
GEORGETOWN , IL
8th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 257 TO 258 Sixth place RibbonSixth Place
MIRANDA PAYNE
OTTAWA , IL
7th
Place
LAUREN HENEBRY
BUFFALO , IL
8th
Place
PEYTON BOWMAN
SCIOTA , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 259 TO 263 Sixth place RibbonSixth Place
MCLAYN MUSICK
CAMP POINT , IL
7th
Place
THOMAS CROME
MARSHALL , IL
8th
Place
JESSICA AWE
ELKHART , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 264 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
LANE RINDERER
HIGHLAND , IL
7th
Place
TYLER FREYERMUTH
ILLINOIS CITY , IL
8th
Place
CLAYTON FLOYD
PARIS , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 268 TO 270 Sixth place RibbonSixth Place
ANNA MILLS
CLINTON , IL
7th
Place
WHITNEY NICHOLS
ELKHART , IL
8th
Place
BRINNA EBKEN
EASTON , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 271 TO 272 Sixth place RibbonSixth Place
CHARLIE SCHLINDWEIN
GENESEO , IL
7th
Place
JUSTIN FOX
EMINGTON , IL
8th
Place
KENZIE SCHLIPF
DUNLAP , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 273 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
BRENEN DIESEN
POCAHONTAS , IL
7th
Place
ISAAC TABER
CAMERON , IL
8th
Place
LANE DOWELL
MASON CITY , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 276 TO 278 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
JESSE CAMPBELL
CHARLESTON , IL
8th
Place
BROCK HEIMER
COLFAX , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 276 TO 278 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
LOGAN SASSO
WASHBURN , IL
8th
Place
MATTHEW MCCOY
LEWISTOWN , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 279 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
TIFFANY VANMIDDLESWORTH
CUBA , IL
7th
Place
CHANEY RIDGELY
OLNEY , IL
8th
Place
TYLER PERKINS
MILLBROOK , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 283 TO 285 Sixth place RibbonSixth Place
NASH STOLLER
GRIDLEY , IL
7th
Place
STEPHANIE BISHOP
DONOVAN , IL
8th
Place
BROCK HEIMER
COLFAX , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 285 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
KARCH KNOLLENBERG
OBLONG , IL
7th
Place
MEGAN CROME
MARSHALL , IL
8th
Place
NOAH FRERICHS
CLIFTON , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 288 TO 290 Sixth place RibbonSixth Place
JARED FRIESE
FLANAGAN , IL
7th
Place
CAISEY DEORNELLAS
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
LOGAN SASSO
WASHBURN , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 291 TO 294 Sixth place RibbonSixth Place
NICHOLAS WOLLERMAN
BINGHAM , IL
7th
Place
CHANEY RIDGELY
OLNEY , IL
8th
Place
BRENNER DUESTERHAUS
QUINCY , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 295 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
7th
Place
JESSICA RICHARDSON
ALEXIS , IL
8th
Place
CAISEY DEORNELLAS
JACKSONVILLE , IL
 
DUROC
JR N04-DUROC BARROW 231 TO 251 Sixth place RibbonSixth Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
JUSTIN KELLEY
MARSEILLES , IL
8th
Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
JR N04-DUROC BARROW 253 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
SETH SCHIFFBAUER
TONICA , IL
7th
Place
JARRETT WALKER
CERRO GORDO , IL
8th
Place
JACOB SCHIPPERT
WATSEKA , IL
JR N04-DUROC BARROW 268 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
7th
Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
8th
Place
KYLIE MILLER
CROPSEY , IL
JR N04-DUROC BARROW 276 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
NATALIE SEAMAN
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
JR N04-DUROC BARROW 281 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
7th
Place
MEGHAN CLODFELTER
STERLING , IL
8th
Place
KYLIE BUYSSE
GENESEO , IL
JR N04-DUROC BARROW 290 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
8th
Place
MYKAYLA SCHROCK
LERNA , IL
 
HAMPSHIRE
JR N05-HAMPSHIRE BARROW 235 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
KALEB DECKER
ATKINSON , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
PAIGE JONES
COLFAX , IL
JR N05-HAMPSHIRE BARROW 250 TO 265 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
COOPER SECKER
SMITHTON , IL
8th
Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
JR N05-HAMPSHIRE BARROW 267 TO 279 Sixth place RibbonSixth Place
EMMALEE STORM
LAKEWOOD , IL
7th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
8th
Place
CHRISTIAN THURWANGER
SYCAMORE , IL
JR N05-HAMPSHIRE BARROW 281 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL WENDLE
GODFREY , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
 
POLAND CHINA
JR N06-POLAND CHINA BARROW 233 TO 250 Sixth place RibbonSixth Place
SHELBY CAREY
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
BRINNA EBKEN
EASTON , IL
8th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
JR N06-POLAND CHINA BARROW 253 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
7th
Place
ASHLEY KAUFFMAN
DANVERS , IL
8th
Place
MITCHELL CLODFELTER
STERLING , IL
JR N06-POLAND CHINA BARROW 280 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
7th
Place
JACQUELINE WILHELM
FOREST CITY , IL
8th
Place
FRANKIE SMOLKOVICH
BONFIELD , IL
 
PORK PREMIERE CONTEST
JUNIOR PORK PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
TANNER SPRINGER
HOPEDALE , IL
7th
Place
MATT ZEHR
EUREKA , IL
8th
Place
BROOKE UTSINGER
LEWISTOWN , IL
 
PREMIERE BARROWS WEIGHING 271 LBS AND OVER
JR N11-PREMIERE BARROW 231 TO 247 Sixth place RibbonSixth Place
BROCK GOTTSCHALK
ARMINGTON , IL
7th
Place
ROBERT MEEKER
EMDEN , IL
8th
Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
JR N11-PREMIERE BARROW 250 TO 262 Sixth place RibbonSixth Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
7th
Place
BROOKE UTSINGER
LEWISTOWN , IL
8th
Place
GANNON SPRINGER
HOPEDALE , IL
JR N11-PREMIERE BARROW 263 TO 303 Sixth place RibbonSixth Place
CARLEY ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
7th
Place
ROBERT BATSON
WILMINGTON , IL
8th
Place
TANNER SPRINGER
HOPEDALE , IL
 
SPOTTED HOGS
JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 234 TO 257 Sixth place RibbonSixth Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
7th
Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
CARSON CLAYTON
MONMOUTH , IL
JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 258 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
AMANDA PAYNE
OTTAWA , IL
7th
Place
DREW STACEY
DEWITT , IL
8th
Place
TAYLOR MUSGRAVE
WILLOW HILL , IL
JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 269 TO 274 Sixth place RibbonSixth Place
MATT MILLER
EL PASO , IL
7th
Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
8th
Place
BRYSON GOTTSCHALK
ARMINGTON , IL
JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 276 TO 285 Sixth place RibbonSixth Place
JOSH MORGAN
COLFAX , IL
7th
Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
8th
Place
EMMA WOODARD
NORMAL , IL
JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 286 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW R. BRINK
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
8th
Place
JORDIN LUCHT
MILFORD , IL
 
YORKSHIRE
JR N08-YORKSHIRE BARROW 233 TO 256 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MILLER
LANARK , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 257 TO 268 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB JEFFRIES
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
KELSEY LINDQUIST
GALVA , IL
8th
Place
JUSTENE JENNINGS
DEKALB , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 270 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
7th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
8th
Place
DALTON JOHNSTON
VIRGINIA , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 276 TO 282 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA DUNLAVEY
KEMPTON , IL
7th
Place
TAYLOR DAVIS
MCLEAN , IL
8th
Place
JAIDYN MILLER
SHEFFIELD , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 283 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
JAYLENE JENNINGS
DEKALB , IL
7th
Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
8th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 290 TO 292 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN BOYDSTUN
BERWICK , IL
7th
Place
CHELSEY AMMANN
HIGHLAND , IL
8th
Place
CALEB BRINK
HIGHLAND , IL
JR N08-YORKSHIRE BARROW 293 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN JOHNS
PONTIAC , IL
7th
Place
JUSTIN KELLEY
MARSEILLES , IL
8th
Place
MALLORY BURGENER
MOWEAQUA , IL

BREEDING SWINE

 
BERKSHIRES
JR N02-BERKSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/08/2013 Sixth place RibbonSixth Place
LAINE HONEGGER
FORREST , IL
7th
Place
JUSTIN CAVE
GRAND RIDGE , IL
8th
Place
BRANDON BUTCHER
BLUE MOUND , IL
JR N02-BERKSHIRE GILT 01/12/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
7th
Place
NOAH SCHAFER
PETERSBURG , IL
8th
Place
KYLE WEBSTER
CHRISMAN , IL
JR N02-BERKSHIRE GILT 01/19/2013 TO 01/30/2013 Sixth place RibbonSixth Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
7th
Place
ANDREW LIVINGSTON
NOKOMIS , IL
8th
Place
NIKAYLA BOOSE
GEORGETOWN , IL
JR N02-BERKSHIRE GILT 02/01/2013 TO 02/19/2013 Sixth place RibbonSixth Place
EILEEN URISH
KILBOURNE , IL
7th
Place
COREY BEAVER
SHERMAN , IL
8th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
 
CHESTER WHITE
JR N03-CHESTER WHITE GILT 01/02/2013 TO 01/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
7th
Place
SHELBY HINKLE
MARTINSVILLE , IL
8th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
JR N03-CHESTER WHITE GILT 01/17/2013 TO 01/27/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BAILEY HUNT
SYCAMORE , IL
7th
Place
CAITLIN BEAVER
SHERMAN , IL
8th
Place
CHRISTINA CREAGER
MACKINAW , IL
JR N03-CHESTER WHITE GILT 02/01/2013 TO 02/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ROMAN HOWE
MT. PULASKI , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
JR N03-CHESTER WHITE GILT 02/07/2013 TO 02/20/2013 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR MUSGRAVE
WILLOW HILL , IL
7th
Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
8th
Place
GARETT RICH
MACKINAW , IL
 
DUROC
JR N04-DUROC GILT 01/01/2013 TO 01/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JESSE CAMPBELL
CHARLESTON , IL
7th
Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
8th
Place
LAUREN HAHN
GREENVILLE , IL
JR N04-DUROC GILT 01/07/2013 TO 01/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN SIGRIST
FARINA , IL
7th
Place
AUSTIN LOOKER
VIRGINIA , IL
8th
Place
MATT KEMME
SHUMWAY , IL
JR N04-DUROC GILT 01/16/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
7th
Place
MASON SHIRLEY
WASHBURN , IL
8th
Place
DAWSON WATSON
PARIS , IL
JR N04-DUROC GILT 01/22/2013 TO 02/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH ANDERSON
LINCOLN , IL
7th
Place
CHASE TRAINOR
TOWER HILL , IL
8th
Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
JR N04-DUROC GILT 02/04/2013 TO 03/09/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
ZACHARY FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
8th
Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
 
GRADES AND CROSSBREDS
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 185 TO 231 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE MORITZ
BUCKINGHAM , IL
7th
Place
NCIK HAMILTON
PARIS , IL
8th
Place
MATT VATLAND
OTTAWA , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 234 TO 251 Sixth place RibbonSixth Place
DALTON FLETCHER
ATHENS , IL
7th
Place
DAMON STAYTON
CARLINVILLE , IL
8th
Place
ANDREW DESCHEPPER
ALTONA , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 252 TO 268 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB SCHIPPERT
WATSEKA , IL
7th
Place
TREVOR NELSON
MT. MORRIS , IL
8th
Place
NOLAN BOYER
MIDDLETOWN , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 269 TO 277 Sixth place RibbonSixth Place
DYLLAN BUCHER
MACOMB , IL
7th
Place
BEN HELTON
STRASBURG , IL
8th
Place
BRICE KEISLER
EARLVILLE , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 280 TO 287 Sixth place RibbonSixth Place
PATRICK MCKENZIE
CARMI , IL
7th
Place
MAEGAN MCCOY
LEWISTOWN , IL
8th
Place
LOGAN BOYDSTUN
BERWICK , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 288 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN BURGENER
MOWEAQUA , IL
7th
Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
8th
Place
JOHNNY NOGGLE
CASEY , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 296 TO 3302 Sixth place RibbonSixth Place
KANE AUSTIN
MT. VERNON , IL
7th
Place
AMY LOSCHEN
KEMPTON , IL
8th
Place
BROCK HEIMER
COLFAX , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 303 TO 311 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA MCCULLOUGH
CLIFTON , IL
7th
Place
CHRISTIAN THURWANGER
SYCAMORE , IL
8th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 312 TO 322 Sixth place RibbonSixth Place
S. WYATT LANE
CUBA , IL
7th
Place
ASHLEY HARFST
SAUNEMIN , IL
8th
Place
MEGAN REED
CAMBRIDGE , IL
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 323 TO 350 Sixth place RibbonSixth Place
EMMA MORESCHI
PARIS , IL
7th
Place
BRAEDAN WINTER
KEWANEE , IL
8th
Place
TYLER DRACH
PONTIAC , IL
 
HAMPSHIRE
JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/08/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BRYAN BAILEY
MT ERIE , IL
7th
Place
BAILEY SIGRIST
FARINA , IL
8th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/15/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DREW PATRICK
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
DYLLAN BUCHER
MACOMB , IL
8th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/17/2013 TO 01/28/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW POLAND
MOWEAQUA , IL
7th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
8th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
JR N05-HAMPSHIRE GILT 02/01/2013 TO 02/24/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BRITTANY REAM
SAYBROOK , IL
7th
Place
ROBERT MEEKER
EMDEN , IL
8th
Place
LANE DOWELL
MASON CITY , IL
 
LANDRACE
JR N09-LANDRACE GILT 01/01/2013 TO 01/20/2013 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT HINKLE
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
CAILYN ANDREWS
LAWRENCEVILLE , IL
8th
Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
JR N09-LANDRACE GILT 01/23/2013 TO 02/05/2013 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR BLYTHE
DALLAS CITY , IL
7th
Place
OLIVIA HARRISON
SAYBROOK , IL
 
POLAND CHINA
JR N06-POLAND CHINA GILT 01/01/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DILLON WHITE
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
CADE HINSHAW
HUDSON , IL
8th
Place
ALLISON HUNT
CONGERVILLE , IL
JR N06-POLAND CHINA GILT 01/17/2013 TO 01/30/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN SNYDER
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
8th
Place
LAUREN BURGENER
MOWEAQUA , IL
JR N06-POLAND CHINA GILT 02/02/2013 TO 03/01/2013 Sixth place RibbonSixth Place
KYLEE FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
7th
Place
ABBY MARTEN
EFFINGHAM , IL
 
SPOTTED HOGS
JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/01/2013 TO 01/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM DESOLLAR
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
DAWSON WATSON
PARIS , IL
8th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/15/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MATTHEW "RICKY" NEWBY
ASHMORE , IL
7th
Place
JORDAN MONIER
WALNUT , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/18/2013 TO 01/31/2013 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HARRISON
SAYBROOK , IL
7th
Place
MATT MILLER
EL PASO , IL
8th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
JR N07-SPOTTED SWINE GILT 02/01/2013 TO 02/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DREW STAYTON
CARLINVILLE , IL
7th
Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
8th
Place
JACOB PETERS
NEW BERLIN , IL
 
YORKSHIRE
JR N08-YORKSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/04/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
7th
Place
RHETT LOWDERMAN
MACOMB , IL
8th
Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
JR N08-YORKSHIRE GILT 01/05/2013 TO 01/13/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN JOHNS
PONTIAC , IL
7th
Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
8th
Place
WHITNEY NICHOLS
ELKHART , IL
JR N08-YORKSHIRE GILT 01/15/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JALEN TALLMAN
LOMAX , IL
7th
Place
NOAH FRERICHS
CLIFTON , IL
8th
Place
KELLY JONES
COLFAX , IL
JR N08-YORKSHIRE GILT 01/17/2013 TO 01/26/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT BATSON
WILMINGTON , IL
7th
Place
BROCK HEIMER
COLFAX , IL
8th
Place
EMMA BIRD
LAURA , IL
JR N08-YORKSHIRE GILT 01/29/2013 TO 02/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH SHEFF
VIRGINIA , IL
7th
Place
LOGAN SASSO
WASHBURN , IL
8th
Place
EMMA BIRD
LAURA , IL
JR N08-YORKSHIRE GILT 02/05/2013 TO 02/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA RICHEY
GALATIA , IL
7th
Place
BRICE KEISLER
EARLVILLE , IL
8th
Place
LAYNA BOND
GALATIA , IL

H-JR POULTRY

POULTRY

 
BANTAMS
COCKEREL Sixth place RibbonSixth Place
KNUTE LARSON
ALTONA , IL
PULLET Sixth place RibbonSixth Place
KNUTE LARSON
ALTONA , IL
PULLET Sixth place RibbonSixth Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
 
LARGE FOWL CHICKENS
COCKEREL Sixth place RibbonSixth Place
KNUTE LARSON
ALTONA , IL
COCKEREL Sixth place RibbonSixth Place
PAYTON CHRISTOFF
DWIGHT , IL
COCKEREL Sixth place RibbonSixth Place
LAURA SAUDER
TREMONT , IL
PULLET Sixth place RibbonSixth Place
TYSON CHRISTOFF
DWIGHT , IL
PULLET Sixth place RibbonSixth Place
KYLE MASSEY
WINCHESTER , IL
 
MARKET CLASS
ROASTER, ALL BREEDS, CORSSES AND HYBRIDS Sixth place RibbonSixth Place
JARED HINSHAW
SECOR , IL

I-JR RABBITS

RABBITS

 
10-ALL OTHER 4 CLASS BREEDS
ALL OTHER FOUR CLASS BREEDS, ALL VARIETIES JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
7th
Place
CHELSEA WYCOFF
PIPER CITY , IL
ALL OTHER FOUR CLASS BREEDS, ALL VARIETIES SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
CHELSEA WYCOFF
PIPER CITY , IL
7th
Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
8th
Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
ALL OTHER FOUR CLASS BREEDS, ALL VARIETIES SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
MICKEY SHOOK
ROBINSON , IL
7th
Place
BRITTNEY BILLERBECK
CULLOM , IL
8th
Place
MATTIE PLUMER
HANNA CITY , IL
 
CALIFORNIAN
CALIFORNIAN INT. DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
7th
Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
8th
Place
JANESSA GRAMMER
BARRY , IL
CALIFORNIAN JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
7th
Place
KAITLIN RUTZ
HIGHLAND , IL
8th
Place
JANESSA GRAMMER
BARRY , IL
CALIFORNIAN JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACQUELYN CURRY
EASTON , IL
7th
Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
8th
Place
SERENA SCHAFER
BRIGHTON , IL
CALIFORNIAN SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
KASSIDY POST
EUREKA , IL
7th
Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
8th
Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
CALIFORNIAN SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
7th
Place
SAYLOR WELSCH
EL PASO , IL
8th
Place
BRITTNEY BILLERBECK
CULLOM , IL
 
HOLLAND LOP
HOLLAND LOP, ALL VARIEITIES JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
HOLLAND LOP, ALL VARIETIES JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
HOLLAND LOP, ALL VARIETIES SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
7th
Place
MATTIE PLUMER
HANNA CITY , IL
8th
Place
KAYLEE WEGRICH
DELAND , IL
 
MARKET CLASS
ANY OTHER PUREBRED BREED Sixth place RibbonSixth Place
KYLIE NICHOLS
DECATUR , IL
7th
Place
DEVIN SCHEIBE
PRAIRIE DU ROCHER , IL
8th
Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
CALIFORNIAN Sixth place RibbonSixth Place
SAYLOR WELSCH
EL PASO , IL
7th
Place
BRITTNEY BILLERBECK
CULLOM , IL
8th
Place
EMILY WOLFF
BRIGHTON , IL
CALIFORNIAN FRYER Sixth place RibbonSixth Place
CHELSEA WYCOFF
PIPER CITY , IL
7th
Place
SERENA SCHAFER
BRIGHTON , IL
8th
Place
SARAH BROWN
JACKSONVILLE , IL
 
MINI LOP
MINI LOP, ALL VARIETIES SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
ALAINA TIBBS
ELKHART , IL
MINI LOP, ALL VARIETIES SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
MICKEY SHOOK
ROBINSON , IL
7th
Place
ALAINA TIBBS
ELKHART , IL
 
MINI REX
MINI REX, ALL VARIETIES JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN KRAMER
FARINA , IL
7th
Place
SERENA SCHAFER
BRIGHTON , IL
8th
Place
SALLY ANN REED
JERSEYVILLE , IL
MINI REX, ALL VARIETIES JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
DANIEL HARDISON
CISSNA PARK , IL
7th
Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
JANESSA GRAMMER
BARRY , IL
MINI REX, ALL VARIETIES SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
SALLY ANN REED
JERSEYVILLE , IL
7th
Place
RACHEL ACORD
ALTON , IL
8th
Place
JULIA GRAMMER
BARRY , IL
MINI REX, ALL VARIETIES SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL HARTSTIRN
FAIRVIEW , IL
7th
Place
SERENA SCHAFER
BRIGHTON , IL
8th
Place
SALLY ANN REED
JERSEYVILLE , IL
 
NEW ZEALAND
NEW ZEALAND ALL VARIETIES INT. BUCK Sixth place RibbonSixth Place
MICKEY SHOOK
ROBINSON , IL
NEW ZEALAND ALL VARIETIES INT. DOE Sixth place RibbonSixth Place
JOSEPH WENKE
MONTICELLO , IL
NEW ZEALAND ALL VARIETIES JR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
KYLIE NICHOLS
DECATUR , IL
7th
Place
AMAMDA HARTMAN
WATERLOO , IL
8th
Place
ALEXIS HARTMAN
WATERLOO , IL
NEW ZEALAND ALL VARIETIES JR DOE Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN SCHEIBE
PRAIRIE DU ROCHER , IL
7th
Place
ASHLEY HARTMAN
WATERLOO , IL
8th
Place
DEVIN SCHEIBE
PRAIRIE DU ROCHER , IL
NEW ZEALAND ALL VARIETIES SR BUCK Sixth place RibbonSixth Place
CELESTE ANDERSON
EUREKA , IL
7th
Place
ALEXIS HARTMAN
WATERLOO , IL
8th
Place
ASHLEY HARTMAN
WATERLOO , IL
NEW ZEALAND ALL VARIETIES SR DOE Sixth place RibbonSixth Place
AMAMDA HARTMAN
WATERLOO , IL
7th
Place
DEVIN SCHEIBE
PRAIRIE DU ROCHER , IL
8th
Place
AMAMDA HARTMAN
WATERLOO , IL
 
SHOWMANSHIP
ANY OTHER PUREBRED BREED FRYER Sixth place RibbonSixth Place
RODNEY BILLERBUCK JR.
CULLOM , IL
7th
Place
KAITLIN RUTZ
HIGHLAND , IL
8th
Place
ALEXIS HARTMAN
WATERLOO , IL

JR BEEF LAND OF LINCOLN

BREEDING FEMALES

 
ANGUS HEIFERS
LL JR J01-ANGUS HEIFER 01/01/2013 TO 02/11/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JOHN MCEWEN
BUSHNELL , IL
7th
Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 01/02/2012 TO 01/16/2012 Sixth place RibbonSixth Place
ALLIE MILLER
CONGERVILLE , IL
7th
Place
KADEN HUSTON
CARTHAGE , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 01/18/2012 TO 01/31/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KATIE ZEECK
HAVANA , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 02/17/2012 TO 02/26/2012 Sixth place RibbonSixth Place
DAVID TROY RAWLINGS
NEW HOLLAND , IL
7th
Place
SAMANTHA BESSLER
SPARLAND , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 03/12/2012 TO 03/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY RAES
LITTLE YORK , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 03/30/2012 TO 04/07/2012 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BESSLER
SPARLAND , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 04/10/2012 TO 04/15/2012 Sixth place RibbonSixth Place
AMBER SCHIFFBAUER
TONICA , IL
7th
Place
MADYSON FREDERICK
CHADWICK , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 04/28/2012 TO 05/08/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KOLE WEISS
CLINTON , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 06/07/2012 TO 08/05/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 09/01/2012 TO 09/05/2012 Sixth place RibbonSixth Place
SHAYE HARRE
NASHVILLE , IL
LL JR J01-ANGUS HEIFER 09/08/2012 TO 09/18/2012 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HELTSLEY
KANSAS , IL
 
J03-POLLED HEREFORD
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 01/05/2013 TO 03/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES BERNARD
GRAND RIDGE , IL
7th
Place
ALLY HUNT
BUFFALO , IL
8th
Place
JESSICA LOUDENBURG
BRADFORD , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 03/01/2012 TO 03/08/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MEGAN PIERSON
LOUISVILLE , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 03/12/2012 TO 03/27/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MATT SAMPSON
PETERSBURG , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 04/28/2012 TO 05/17/2012 Sixth place RibbonSixth Place
KACI MCAFEE
BRIGHTON , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 06/15/2012 TO 08/19/2012 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN MUELLER
NASHVILLE , IL
7th
Place
CASSIE LINDSEY
ASHLAND , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 09/04/2012 TO 09/27/2012 Sixth place RibbonSixth Place
ALEXYS BERGSCHNEIDER
NEW BERLIN , IL
LL JR J03-POLLED HEREFORD HEIFER 10/11/0112 TO 12/14/2012 Sixth place RibbonSixth Place
MIKAYLA JANSSEN
CARTHAGE , IL
7th
Place
MIKAYLA JANSSEN
CARTHAGE , IL
 
J06-CHAROLAIS
LL JR J06-CHAROLAIS HEIFER 09/02/2012 TO 11/25/2012 Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN KOESTER
ELIZABETH , IL

STEERS

 
ANGUS STEERS
LL JR A01-ANGUS STEER 1138 TO 1291 Sixth place RibbonSixth Place
MATTHEW DECKER
PHILO , IL
7th
Place
MEGAN TUSEK
YATES CITY , IL
8th
Place
DYLAN KLOCKENGA
ABINGDON , IL
LL JR A01-ANGUS STEER 1294 TO 1347 Sixth place RibbonSixth Place
TREAVOR TAYLOR
COLFAX , IL
7th
Place
CONOR COOPER
CLINTON , IL
LL JR A01-ANGUS STEER 1353 TO 1417 Sixth place RibbonSixth Place
CONOR COOPER
CLINTON , IL
7th
Place
ALLIE MILLER
CONGERVILLE , IL
8th
Place
CODY SCOTT
BRADFORD , IL
 
ILLINI JUNIOR BEEF PREMIERE
LL ILLINI JR BEEF PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
ABBIE RING
OREGON , IL
7th
Place
MASON BUTLER
CARMAN , IL
8th
Place
MASON BUTLER
CARMAN , IL
 
SHORTHORN STEERS
LL JR A04-SHORTHORN STEER 1286 TO 1310 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MUSSMAN
GRANT PARK , IL
7th
Place
JARED HINSHAW
SECOR , IL
LL JR A04-SHORTHORN STEER 1316 TO 1392 Sixth place RibbonSixth Place
KALEB BARTH
MINONK , IL

JR DAIRY LAND OF LINCOLN

DAIRY CATTLE

 
GUERNSEY
LL - SENIOR HEIFER CALF Sixth place RibbonSixth Place
PEYTON RANDOLPH
KEYSPORT , IL
 
HOLSTEIN
LL - FALL HEIFER CALF Sixth place RibbonSixth Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
BRETT WOKER
GREENVILLE , IL
8th
Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
LL - SPRING HEIEFER CALF Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN WENDLING
ALTAMONT , IL
7th
Place
ALEXIS HARTMAN
WATERLOO , IL
8th
Place
LOGAN KIMMEL
BLOOMINGTON , IL
LL - SUMMER YEARLING HEIFER Sixth place RibbonSixth Place
ZACHARY M PAUL
WORDEN , IL
LL -WINTER HEIFER CALF Sixth place RibbonSixth Place
ROSALEE ZEHR
GRAYMONT , IL
7th
Place
JOSEPH SNOW
MULBERRY GROVE , IL
8th
Place
DYLAN REED
VANDALIA , IL
LL- 2 YR OLD COW Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA TELGMANN
STRASBURG , IL
7th
Place
RACHEL KOEHN
PEOTONE , IL
8th
Place
COLE CUTFORTH
LIBERTY , IL
LL-4 YR OLD COW AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
EMMA SCHWOERER
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
COLE CUTFORTH
LIBERTY , IL
8th
Place
COLE CUTFORTH
LIBERTY , IL
 
JERSEY
LL - INT HEIFER CALF Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA REIS
BARRY , IL

JR GOAT LAND OF LINCOLN

DAIRY GOATS

 
ALL OTHER BREEDS
LL - ALL OTHER BREEDS KID 5 MONTHS AND UNDER 1 YEAR Sixth place RibbonSixth Place
ABE HENKEL
EL PASO , IL
7th
Place
ADELAIDE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
8th
Place
BRADY WESTERFIELD
GREENVIEW , IL
LL - ALL OTHER BREEDS MILKING DOE, 2 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
KATE HENKEL
EL PASO , IL
7th
Place
EMILIE NORZAGARAY
SMITHSHIRE , IL
8th
Place
COLTON DOWNS
CANTON , IL
LL - ALL OTHER BREEDS MILKING DOE, 4 YEAR AND OLDER Sixth place RibbonSixth Place
JAKE BRADFORD
SIBLEY , IL
7th
Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
8th
Place
COLTON DOWNS
CANTON , IL
LL - ALL OTHER BREEDS YEARLING 1 YEAR AND UNDER 2 NOT IN MILK Sixth place RibbonSixth Place
ELIZABETH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
 
ALPINE
LL - ALPINES KID 5 MONTHS AND UNDER 1 YEAR Sixth place RibbonSixth Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
LL - ALPINES KID UNDER 5 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
GRIFFEN JODLOWSKI
ATLANTA , IL
8th
Place
GRIFFEN JODLOWSKI
ATLANTA , IL
LL - ALPINES MILKING DOE, 2 YEARS AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
7th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
8th
Place
ABIGAIL WOLFF
MASON , IL
LL - ALPINES MILKING DOE, 4 YEARS AND OLDER Sixth place RibbonSixth Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
SARAH BRACKNEY
EFFINGHAM , IL
LL - ALPINES MILKING YEARLING, 1 YEAR AND UNDER 2 Sixth place RibbonSixth Place
CAMERON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
7th
Place
HANNA WOLFF
MASON , IL
8th
Place
KENYON JODLOWSKI
ATLANTA , IL
 
TOGGENBURG
LL - NUBIAN MILKING DOE, 2 YEAR AND UNDER 4 Sixth place RibbonSixth Place
JOSHUA JONES
DOWNS , IL

MEAT GOATS

 
BOER GOAT BUCKS
BOER GOAT BUCKS, BUCK 3 - UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
 
FULL BLOOD BOER GOAT
LL - FULL BLOOD BOER DOE 16 - UNDER 20 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
AUDREY HARROD
HINCKLEY , IL
7th
Place
CHAD LAWYER
CARLOCK , IL
LL - FULL BLOOD BOER DOE 6 - UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL

PYGMY GOATS

 
PYGMY GOATS
LL - SR DOE KID, 9 MONTHS TO 17 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
CHEYENNE CHILDERS
MONTICELLO , IL
7th
Place
JAYNEE PRESTEGAARD
AMBOY , IL

JR SHEEP LAND OF LINCOLN

BREEDING SHEEP

 
ALL OTHER BREEDS
LL - ALL OTHER BREEDS RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
7th
Place
TONY SHEPPLEMAN
BLOOMINGTON , IL
LL - ALL OTHER BREEDS YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
SYDNI HARE
MACOMB , IL
7th
Place
CLAYTON THOMAS
BLOOMINGTON , IL
 
BORDER CHEVIOT
LL - CHEVIOT RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
 
CORRIEDALE
LL - CORRIEDALE YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
ALEC WIBBEN
NEW HOLLAND , IL
 
DORSET
LL - DORSET SPRING EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/16 Sixth place RibbonSixth Place
KYLE MOSHIER
ST. AUGUSTINE , IL
LL - DORSET YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
TREVOR TORRANCE
GOOD HOPE , IL
7th
Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
8th
Place
BEN LAWYER
CARLOCK , IL
 
HAMPSHIRE
LL - HAMPSHIRE EWE LAMB, LAMBED ON OR AFTER 2/1/13 Sixth place RibbonSixth Place
MEGAN MYERSCOUGH
CHAMPAIGN , IL
7th
Place
CAILEY CAHOON
ORANGEVILLE , IL
8th
Place
MEGAN MYERSCOUGH
CHAMPAIGN , IL
 
MONTADALE
LL - MONTADALE EWE LAMB, LAMBED 2/16 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
BRYAN TEMPLE
SERENA , IL
7th
Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
LL - MONTADALE EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
JULIA TARASZEWSKI
DECATUR , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
BRITTNEY BILLERBECK
CULLOM , IL
LL - MONTADALE RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
MADISON CORZATT
BERWICK , IL
7th
Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
LL - MONTADALE YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
AARON WETZEL
FRANKLIN GROVE , IL
7th
Place
BRYAN TEMPLE
SERENA , IL
8th
Place
AUSTIN COERS
NEW HOLLAND , IL
 
OXFORD
LL - OXFORD EWE LAMB, LAMBED 2/16 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
LEAH KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
LL - OXFORD EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER ANGUS
OTTAWA , IL
7th
Place
TYLER ANGUS
OTTAWA , IL
8th
Place
TORI WOODS
BAYLIS , IL
LL - OXFORD RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
ANNA KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
VICTORIA WOODS
ALBION , IL
8th
Place
COREY NORTON
MASON CITY , IL
LL - OXFORD YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
ANNA KUPER
SHANNON , IL
7th
Place
COREY NORTON
MASON CITY , IL
 
SHROPSHIRE
LL - SHROPSHIRE YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
LEXI HOFFMAN
CONGERVILLE , IL
 
SOUTHDOWN
LL - SOUTH DOWN EWE LAMB, LAMBED BETWEEN 1/41 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
7th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
8th
Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
LL - SOUTHDOWN EWE LAMB, LAMBED 2/16 AND AFTER Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
7th
Place
ASHYLN MOOL
LEXINGTON , IL
LL - SOUTHDOWN RAM LAMB, LAMBED ON OR AFTER 1/1 Sixth place RibbonSixth Place
REED BAER
CARLOCK , IL
7th
Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
8th
Place
ALEXIS WHILES
MINERAL , IL
LL - SOUTHDOWN YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
KODY BOWMAN
BLANDINSVILLE , IL
7th
Place
JEFFREY COLEMAN
SHELBYVILLE , IL
8th
Place
BEN TEMPLE
SERENA , IL
 
SUFFOLK
LL - SUFFOLK RAM LAMB, LAMBED BETWEEN 1/1 AND 2/15 Sixth place RibbonSixth Place
TESSA LEBRE
CLINTON , IL
LL - SUFFOLK YEARLING EWE Sixth place RibbonSixth Place
KARLY PANNIER
BENSON , IL
7th
Place
MOLLY JO WOODS
BAYLIS , IL
8th
Place
TYLER GRESSEL
MASON , IL

WETHERS

 
ILLINI JUNIOR LAMB PREMIERE
LL - JR LAMB PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL
8th
Place
SAMANTHA BOLEN
HILLVIEW , IL
 
ON-FOOT WETHERS
LL JR F06-HAMPSHIRE WETHER 106 TO 126 Sixth place RibbonSixth Place
KATLYN ANN PARR
MASON CITY , IL
LL JR F06-HAMPSHIRE WETHER 127 TO 133 Sixth place RibbonSixth Place
BENJAMIN PICKRELL
BUFFALO , IL
7th
Place
KATLYN ANN PARR
MASON CITY , IL
LL JR F11-SOUTHDOWN WETHER 118 TO 150 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT SCHREINER
LINCOLN , IL
7th
Place
REID HUNEKE
LENA , IL
LL JR F16-PREMIERE WETHERS WETHER 132 TO 144 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH HEMBROUGH
WINCHESTER , IL

JR SWINE LAND OF LINCOLN

BARROWS

 
BERKSHIRES
LL JR N02-BERKSHIRE BARROW 230 TO 261 Sixth place RibbonSixth Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
7th
Place
JUDE BERTOLINO
WITT , IL
8th
Place
TYLER DRACH
PONTIAC , IL
LL JR N02-BERKSHIRE BARROW 263 TO 271 Sixth place RibbonSixth Place
JAMES DOBBELS
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
BAILEY MARTENSON
SHABBONA , IL
8th
Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
LL JR N02-BERKSHIRE BARROW 273 TO 290 Sixth place RibbonSixth Place
JAYSON BOOSE
GEORGETOWN , IL
7th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
8th
Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
LL JR N02-BERKSHIRE BARROW 292 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB SCHROCK
LERNA , IL
7th
Place
ROMAN HOWE
MT. PULASKI , IL
 
CHESTER WHITE
LL JR N03-CHESTER WHITE BARROW 230 TO 255 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN HAHN
GREENVILLE , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
LL JR N03-CHESTER WHITE BARROW 259 TO 276 Sixth place RibbonSixth Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
8th
Place
BRYAN HINKLE
MARTINSVILLE , IL
LL JR N03-CHESTER WHITE BARROW 279 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
TYLER MCCORMICK
COLFAX , IL
7th
Place
JACOB HOEFT
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
ANDREW DESCHEPPER
ALTONA , IL
 
DUROC
LL JR N04-DUROC BARROW 231 TO 251 Sixth place RibbonSixth Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
JUSTIN KELLEY
MARSEILLES , IL
8th
Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
LL JR N04-DUROC BARROW 253 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
SETH SCHIFFBAUER
TONICA , IL
7th
Place
JARRETT WALKER
CERRO GORDO , IL
8th
Place
JACOB SCHIPPERT
WATSEKA , IL
LL JR N04-DUROC BARROW 268 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
7th
Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
8th
Place
KYLIE MILLER
CROPSEY , IL
LL JR N04-DUROC BARROW 276 TO 280 Sixth place RibbonSixth Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
LL JR N04-DUROC BARROW 281 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
7th
Place
MEGHAN CLODFELTER
STERLING , IL
8th
Place
KYLIE BUYSSE
GENESEO , IL
LL JR N04-DUROC BARROW 290 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
MEGHAN FITZGERALD
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
ELENA HALVERSON
DEKALB , IL
8th
Place
JARRETT WALKER
CERRO GORDO , IL
 
HAMPSHIRE
LL JR N05-HAMPSHIRE BARROW 235 TO 248 Sixth place RibbonSixth Place
KALEB DECKER
ATKINSON , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
PAIGE JONES
COLFAX , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE BARROW 250 TO 265 Sixth place RibbonSixth Place
BLAKE ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
COOPER SECKER
SMITHTON , IL
8th
Place
MASON ENGNELL
GOOD HOPE , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE BARROW 267 TO 279 Sixth place RibbonSixth Place
EMMALEE STORM
LAKEWOOD , IL
7th
Place
SHELBY BAILEY
GALESBURG , IL
8th
Place
CHRISTIAN THURWANGER
SYCAMORE , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE BARROW 281 TO 295 Sixth place RibbonSixth Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
JOSH MORGAN
COLFAX , IL
 
POLAND CHINA
LL JR N06-POLAND CHINA BARROW 233 TO 250 Sixth place RibbonSixth Place
BRINNA EBKEN
EASTON , IL
7th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
8th
Place
MEGHAN CLODFELTER
STERLING , IL
LL JR N06-POLAND CHINA BARROW 253 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
7th
Place
ASHLEY KAUFFMAN
DANVERS , IL
8th
Place
MITCHELL CLODFELTER
STERLING , IL
LL JR N06-POLAND CHINA BARROW 280 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
7th
Place
JACQUELINE WILHELM
FOREST CITY , IL
8th
Place
FRANKIE SMOLKOVICH
BONFIELD , IL
 
PORK PREMIERE CONTEST
JUNIOR PORK PREMIERE Sixth place RibbonSixth Place
CARLEY ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
7th
Place
ROBERT MEEKER
EMDEN , IL
8th
Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
 
SPOTTED HOGS
LL JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 234 TO 257 Sixth place RibbonSixth Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
7th
Place
RACHEL HOWELL
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
CARSON CLAYTON
MONMOUTH , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 258 TO 267 Sixth place RibbonSixth Place
DREW STACEY
DEWITT , IL
7th
Place
TAYLOR MUSGRAVE
WILLOW HILL , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 269 TO 274 Sixth place RibbonSixth Place
MATT MILLER
EL PASO , IL
7th
Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
8th
Place
BRYSON GOTTSCHALK
ARMINGTON , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 276 TO 285 Sixth place RibbonSixth Place
JOSH MORGAN
COLFAX , IL
7th
Place
MCKAYLA WATSON
PARIS , IL
8th
Place
EMMA WOODARD
NORMAL , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE BARROW 286 TO 299 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
7th
Place
JORDIN LUCHT
MILFORD , IL
8th
Place
KAYLA KEETON
WAVERLY , IL
 
YORKSHIRE
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 233 TO 256 Sixth place RibbonSixth Place
AUSTIN MILLER
LANARK , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
JACKIE HEATON
MACOMB , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 257 TO 268 Sixth place RibbonSixth Place
JACOB JEFFRIES
CAMBRIDGE , IL
7th
Place
JUSTENE JENNINGS
DEKALB , IL
8th
Place
LOGAN CRAWFORD
TAYLOR RIDGE , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 270 TO 275 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
7th
Place
TRENT WINGERT
KENT , IL
8th
Place
DALTON JOHNSTON
VIRGINIA , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 276 TO 282 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR DAVIS
MCLEAN , IL
7th
Place
JAIDYN MILLER
SHEFFIELD , IL
8th
Place
EMILY FRIESE
FLANAGAN , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 283 TO 289 Sixth place RibbonSixth Place
DOUGLAS HUGHES
URBANA , IL
7th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
8th
Place
DYLLAN BUCHER
MACOMB , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 290 TO 292 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN BOYDSTUN
BERWICK , IL
7th
Place
CHELSEY AMMANN
HIGHLAND , IL
8th
Place
CALEB BRINK
HIGHLAND , IL
LL JR N08-YORKSHIRE BARROW 293 TO 300 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN JOHNS
PONTIAC , IL
7th
Place
JUSTIN KELLEY
MARSEILLES , IL
8th
Place
MALLORY BURGENER
MOWEAQUA , IL

BREEDING SWINE

 
BERKSHIRES
LL JR N02-BERKSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/08/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BRANDON BUTCHER
BLUE MOUND , IL
7th
Place
CAITLIN BEAVER
SHERMAN , IL
8th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
LL JR N02-BERKSHIRE GILT 01/12/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
7th
Place
NOAH SCHAFER
PETERSBURG , IL
8th
Place
KYLE WEBSTER
CHRISMAN , IL
LL JR N02-BERKSHIRE GILT 01/19/2013 TO 01/30/2013 Sixth place RibbonSixth Place
NIKAYLA BOOSE
GEORGETOWN , IL
7th
Place
JARED KOLLMANN
ALTAMONT , IL
8th
Place
BEN BAKER
PETERSBURG , IL
LL JR N02-BERKSHIRE GILT 02/01/2013 TO 02/19/2013 Sixth place RibbonSixth Place
COREY BEAVER
SHERMAN , IL
7th
Place
RILEY DONELSON
CLINTON , IL
8th
Place
ANDY SMITH
PRINCEVILLE , IL
 
CHESTER WHITE
LL JR N03-CHESTER WHITE GILT 01/02/2013 TO 01/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
7th
Place
SHELBY HINKLE
MARTINSVILLE , IL
8th
Place
AMY HEBERLING
OWANECO , IL
LL JR N03-CHESTER WHITE GILT 01/17/2013 TO 01/27/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BAILEY HUNT
SYCAMORE , IL
7th
Place
CAITLIN BEAVER
SHERMAN , IL
8th
Place
CHRISTINA CREAGER
MACKINAW , IL
LL JR N03-CHESTER WHITE GILT 02/01/2013 TO 02/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ROMAN HOWE
MT. PULASKI , IL
7th
Place
ANNE BECKER
JACKSONVILLE , IL
8th
Place
JACOB DONALDSON
COLFAX , IL
LL JR N03-CHESTER WHITE GILT 02/07/2013 TO 02/20/2013 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR MUSGRAVE
WILLOW HILL , IL
7th
Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
8th
Place
GARETT RICH
MACKINAW , IL
 
DUROC
LL JR N04-DUROC GILT 01/01/2013 TO 01/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN HAHN
GREENVILLE , IL
7th
Place
MIKAYLN WHITE
WASHBURN , IL
8th
Place
JONATHAN URISH
MANITO , IL
LL JR N04-DUROC GILT 01/07/2013 TO 01/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DYLAN SIGRIST
FARINA , IL
7th
Place
AUSTIN LOOKER
VIRGINIA , IL
8th
Place
MATT KEMME
SHUMWAY , IL
LL JR N04-DUROC GILT 01/16/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MASON SHIRLEY
WASHBURN , IL
7th
Place
DAWSON WATSON
PARIS , IL
8th
Place
ERIC SCHAFER
OWANECO , IL
LL JR N04-DUROC GILT 01/22/2013 TO 02/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
LEAH ANDERSON
LINCOLN , IL
7th
Place
CHASE TRAINOR
TOWER HILL , IL
8th
Place
NATHAN MCKEON
ELLSWORTH , IL
LL JR N04-DUROC GILT 02/04/2013 TO 03/09/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MEG MEEKER
EMDEN , IL
7th
Place
ZACHARY FIELDS
CHANDLERVILLE , IL
8th
Place
CHRIS SHYNK
WYANET , IL
 
HAMPSHIRE
LL JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/08/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BAILEY SIGRIST
FARINA , IL
7th
Place
DUSTIN MILLER
TONICA , IL
8th
Place
GRACE CLARK
KENNEY , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/15/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DYLLAN BUCHER
MACOMB , IL
7th
Place
GARRETT WRIGHT
GIBSON CITY , IL
8th
Place
JACOB SCHIPPERT
WATSEKA , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE GILT 01/17/2013 TO 01/28/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ANDREW POLAND
MOWEAQUA , IL
7th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
8th
Place
WYATT GARRIOTT
BETHANY , IL
LL JR N05-HAMPSHIRE GILT 02/01/2013 TO 02/24/2013 Sixth place RibbonSixth Place
BRITTANY REAM
SAYBROOK , IL
7th
Place
ROBERT MEEKER
EMDEN , IL
8th
Place
LANE DOWELL
MASON CITY , IL
 
LANDRACE
LL JR N09-LANDRACE GILT 01/01/2013 TO 01/20/2013 Sixth place RibbonSixth Place
CAILYN ANDREWS
LAWRENCEVILLE , IL
7th
Place
TAYLOR KOLLMANN
ALTAMONT , IL
LL JR N09-LANDRACE GILT 01/23/2013 TO 02/05/2013 Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR BLYTHE
DALLAS CITY , IL
7th
Place
OLIVIA HARRISON
SAYBROOK , IL
 
POLAND CHINA
LL JR N06-POLAND CHINA GILT 01/01/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
CADE HINSHAW
HUDSON , IL
7th
Place
ALLISON HUNT
CONGERVILLE , IL
LL JR N06-POLAND CHINA GILT 01/17/2013 TO 01/30/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MAKENNA GREEN
ARTHUR , IL
7th
Place
LAUREN BURGENER
MOWEAQUA , IL
LL JR N06-POLAND CHINA GILT 02/02/2013 TO 03/01/2013 Sixth place RibbonSixth Place
ABBY MARTEN
EFFINGHAM , IL
 
SPOTTED HOGS
LL JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/01/2013 TO 01/06/2013 Sixth place RibbonSixth Place
WILLIAM DESOLLAR
BEARDSTOWN , IL
7th
Place
DAWSON WATSON
PARIS , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/15/2013 TO 01/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
MATTHEW "RICKY" NEWBY
ASHMORE , IL
7th
Place
JORDAN MONIER
WALNUT , IL
8th
Place
JAMES BANAS
WILMINGTON , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE GILT 01/18/2013 TO 01/31/2013 Sixth place RibbonSixth Place
OLIVIA HARRISON
SAYBROOK , IL
7th
Place
MATT MILLER
EL PASO , IL
8th
Place
CHRISTINE TODD
DANVERS , IL
LL JR N07-SPOTTED SWINE GILT 02/01/2013 TO 02/15/2013 Sixth place RibbonSixth Place
DREW STAYTON
CARLINVILLE , IL
7th
Place
LEVI ZIMMERMAN
SAYBROOK , IL
8th
Place
JACOB PETERS
NEW BERLIN , IL
 
YORKSHIRE
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 01/01/2013 TO 01/04/2013 Sixth place RibbonSixth Place
RHETT LOWDERMAN
MACOMB , IL
7th
Place
CHANEY RIDGELY
OLNEY , IL
8th
Place
MATTHEW MCCOY
LEWISTOWN , IL
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 01/05/2013 TO 01/13/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN JOHNS
PONTIAC , IL
7th
Place
WHITNEY NICHOLS
ELKHART , IL
8th
Place
JUDE BERTOLINO
WITT , IL
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 01/15/2013 TO 01/16/2013 Sixth place RibbonSixth Place
JALEN TALLMAN
LOMAX , IL
7th
Place
NOAH FRERICHS
CLIFTON , IL
8th
Place
KELLY JONES
COLFAX , IL
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 01/17/2013 TO 01/26/2013 Sixth place RibbonSixth Place
EMMA BIRD
LAURA , IL
7th
Place
CHRISTOPHER ANDERSON
PRINCETON , IL
8th
Place
RYAN HEAVILIN
GREEN VALLEY , IL
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 01/29/2013 TO 02/03/2013 Sixth place RibbonSixth Place
LOGAN SASSO
WASHBURN , IL
7th
Place
EMMA BIRD
LAURA , IL
8th
Place
KRISTI SMITH
PRINCEVILLE , IL
LL JR N08-YORKSHIRE GILT 02/05/2013 TO 02/17/2013 Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA RICHEY
GALATIA , IL
7th
Place
BRICE KEISLER
EARLVILLE , IL
8th
Place
LAYNA BOND
GALATIA , IL

JUNIOR HORSE SHOW

 
ENGLISH AND WESTERN DIVISION 5
COSTUME CLASS - OPEN - PONY OR HORSE - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
OWEN HENDERSON
TRENTON , IL
7th
Place
SHELBY ZELLERS
CASEY , IL
8th
Place
JESSICA HALL
MONMOUTH , IL
COSTUME CLASS - OPEN - PONY OR HORSE - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
ALLISON SMITH
PLANO , IL
7th
Place
OLIVIA REED
WATERLOO , IL
8th
Place
MAKENZI CONKLIN
ROCKFORD , IL
EGG & SPOON - WESTERN/ENGLISH + PONY/HORSE - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MICKEY KRETSINGER
DECATUR , IL
7th
Place
BROOKLYN HAZEL
ALBION , IL
8th
Place
TENNYSON KERN
CLINTON , IL
EGG & SPOON - WESTERN/ENGLISH + PONY/HORSE - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MAKENZIE BERENGER
REYNOLDS , IL
7th
Place
BRANDON WIDGER
BEECHER , IL
8th
Place
KAMRYN AYLESWORTH
MT. PULASKI , IL
EGG & SPOON - WESTERN/ENGLISH + PONY/HORSE - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
STEPHANIE GAYTAN
GLEN CARBON , IL
7th
Place
RAEANN HUFFMAN
CLINTON , IL
8th
Place
LYNDSEY TEGELER
MORRISON , IL
EGG & SPOON - WESTERN/ENGLISH + PONY/HORSE - EXH 17-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
CAITLIN COVALESKY
GREENVILLE , IL
7th
Place
KATIE KALLEVIG
BLOOMNGTON , IL
8th
Place
TEDDY CARLSON
MONEE , IL
ENGLISH OR WESTERN TRAIL CLASS - PONY OR HORSE - EXH 10-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL HIGGS
DIETERICH , IL
7th
Place
ERICA EDGE
RIVERTON , IL
8th
Place
KAROLINE STEWART
YORKVILLE , IL
ENGLISH OR WESTERN TRAIL CLASS PONY OR HORSE - EXH 15-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA GOBLE
BRIMFIELD , IL
7th
Place
SHELBY WARREN
ALHAMBRA , IL
8th
Place
JESSICA HEIDEBRINK
BLOOMINGTON , IL
PATTERN RIDING - PONY OR HORSE - EXH 10-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
SAVANNAH STAMANN
BRIMFIELD , IL
7th
Place
KRISTINE STEWART
YORKVILLE , IL
8th
Place
KAITLYN LOMAS
ELGIN , IL
PATTERN RIDING - PONY OR HORSE - EXH 15-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
SARAH PAWLOWSKI
ELGIN , IL
7th
Place
MARISSA PHILLIPS
DORSEY , IL
8th
Place
CAITLIN COVALESKY
GREENVILLE , IL
REINING - PONY OR HORSE - ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
BRANDON WIDGER
BEECHER , IL
7th
Place
BRENNA EUHUS
BYRON , IL
8th
Place
HANNAH SIMPSON
DENNISON , IL
 
GYMKHANA DIVISION 7
BARREL RACE - PONY OR HORSE - EXH 10-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MARY TEGELER
MORRISON , IL
7th
Place
PAIGE SKINNER
ALEDO , IL
8th
Place
KYLIE MARKO
MARSEILLES , IL
BARREL RACE - PONY OR HORSE - EXH 15-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
KATHERINE ROUSH
MALTA , IL
7th
Place
KAYLIN DUKE
CHANNAHON , IL
8th
Place
MARY MARGARET FRANCQUE
DIXON , IL
FLAG RACE - PONY OR HORSE - EXH 10-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
HALLIE HORSMAN
SHELBYVILLE , IL
7th
Place
ALYSSA CASEY
MINIER , IL
8th
Place
MILLIE STEWART
SHERIDAN , IL
FLAG RACE - PONY OR HORSE - EXH 15-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TEDDY CARLSON
MONEE , IL
7th
Place
MAKAYLA RAY MACIEJEWSKI
DOWNS , IL
8th
Place
JESSICA ZELLERS
CASEY , IL
POLE BENDING - PONY OR HORSE - EXH 10-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
BRITTNEY SCHROEDER
HOPEDALE , IL
7th
Place
KYLIE MARKO
MARSEILLES , IL
8th
Place
ALLISON SMITH
PLANO , IL
POLE BENDING - PONY OR HORSE - EXH 15-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
REBECCA HENRY
MARSEILLES , IL
7th
Place
JAMIE MUELLER
REYNOLDS , IL
8th
Place
KATIE BAKER
BUNKER HILL , IL
 
HUNTER HORSE DIVISION 2
DRESSAGE - TRAINING LEVEL, TEST 1 - EXH ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
KASANDRA BUNCH
ANNA , IL
7th
Place
KATIE THOMPSON
DANVERS , IL
8th
Place
AMANDA PARKER
BLOOMINGTON , IL
DRESSAGE - TRAINING LEVEL, TEST 3 - EXH ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
JESSICA HEIDEBRINK
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
BRENNA EUHUS
BYRON , IL
DRESSAGE - USDF INTRO B WALK TROT - ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH ARGADINE
DELAVAN , IL
7th
Place
NICHOLE CRAWLEY
NORMAL , IL
8th
Place
SAMANTHA LEACH
MORRIS , IL
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT HORSES OVER 58" - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
ADDIE PULLEY
MILAN , IL
7th
Place
CLAIRE MCCOMBS
NORMAL , IL
8th
Place
TENNYSON KERN
CLINTON , IL
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT HORSES OVER 58" - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA ROBINSON
BETHANY , IL
7th
Place
KELLY LAIRD
ROCKTON , IL
8th
Place
KIERSTEN PRATT
ARLINGTON , IL
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT HORSES OVER 58" - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
KAYLIN DUKE
CHANNAHON , IL
7th
Place
KATIE GRABOW
NORMAL , IL
8th
Place
SYDNEY BOEHM
WINDSOR , IL
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT HORSES OVER 58" 17-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
KATELYN KEPLEY
PEORIA , IL
7th
Place
MARISSA CHAPA
MAPLE PARK , IL
8th
Place
HEATHER BROOKS
OAKFORD , IL
HUNTER CONFORMATION GELDINGS OVER 58" ALL AGES HORSES Sixth place RibbonSixth Place
KAITLYN PERRY
MINONK , IL
7th
Place
MAKAYLA RAY MACIEJEWSKI
DOWNS , IL
8th
Place
ADELINE SHOTTS
MARTINSVILLE , IL
HUNTER CONFORMATION MARES OVER 58" ALL AGE Sixth place RibbonSixth Place
HALEY BURGER
CONGERVILLE , IL
7th
Place
TENNYSON KERN
CLINTON , IL
8th
Place
JESSICA ROBINSON
BETHANY , IL
HUNTER HACK HORSES OVER 58" - EXH ANY AGE - NO PT CLASS Sixth place RibbonSixth Place
MALIA BURGER
CONGERVILLE , IL
7th
Place
KIERSTEN PRATT
ARLINGTON , IL
8th
Place
NICK BERENGER
REYNOLDS , IL
HUNTER SHOWMANSHIP - EXH 13-14 YRS - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
MCKENNA LINDSEY
MACKINAW , IL
7th
Place
JESSICA WINTER
PANA , IL
8th
Place
CORRIN HUNT
RAMSEY , IL
HUNTER SHOWMANSHIP - HORSES OR PONIES - EX 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
NICHOLE CRAWLEY
NORMAL , IL
7th
Place
SAMANTHA LEACH
MORRIS , IL
8th
Place
CAITLIN HOOD
IPAVA , IL
HUNTERS SHOWMANSHIP - EXH 15-16 YRS - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
7th
Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
RAEANN HUFFMAN
CLINTON , IL
HUNTERS SHOWMANSHIP - EXH 17-18 YRS - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
MARISSA CHAPA
MAPLE PARK , IL
7th
Place
SARAH PAWLOWSKI
ELGIN , IL
8th
Place
VIRGINIA L SMITH
AVA , IL
STOCK TYPE HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
ALEXANDREA ALBRIGHT
HOMER GLEN , IL
7th
Place
COURTNEY WIEDENMANN
COAL VALLEY , IL
8th
Place
KAMRYN AYLESWORTH
MT. PULASKI , IL
STOCK TYPE HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
7th
Place
MARY WILLIAMS
WATERLOO , IL
8th
Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
STOCK TYPE HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 17-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
BRENNA EUHUS
BYRON , IL
7th
Place
CARLY CROCKER
GROVELAND , IL
8th
Place
KELSEY MCGUIRE
CARROLLTON , IL
STOCK-TYPE HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
ALLANAH KIESEWETTER
TOULON , IL
7th
Place
ADDIE PULLEY
MILAN , IL
8th
Place
COLBY TRONE
SMITHSHIRE , IL
TRADITIONAL HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
THOR HESTER
YORKVILLE , IL
7th
Place
MARISSA CARLSON
MONEE , IL
8th
Place
NICOLE STIEGART
YORKVILLE , IL
TRADITIONAL HUNTER UNDER SADDLE HORSES OVER 58" - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR DASHIELL
MARSHALL , IL
 
PONY HUNTER DIVISION 1
BEGINNERS EQUITATION OVER FENCES - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
GABRIELLE BORN
MORRIS , IL
7th
Place
TAYLOR DASHIELL
MARSHALL , IL
8th
Place
MEGAN ORTINAU
MORRIS , IL
BEGINNERS OVER FENCES - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
EMMA JIMENEZ
ONEIDA , IL
7th
Place
MAKANNA RENAE SABIN
WALNUT , IL
8th
Place
HANNAH SIMPSON
DENNISON , IL
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
KAITLYN LOMAS
ELGIN , IL
7th
Place
KELLYN EUHUS
BYRON , IL
8th
Place
KORRYN BARAKS
COAL VALLEY , IL
HUNT SEAT EQUITATION OVER FENCES NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
RENEE ELLEGOOD
MILLSTADT , IL
7th
Place
KELSEY MCGUIRE
CARROLLTON , IL
8th
Place
HALEY ELLIOTT
MARTINSVILLE , IL
HUNTER CONFORMATION PONIES NOT OVER 58" ALL AGE Sixth place RibbonSixth Place
MICKEY KRETSINGER
DECATUR , IL
7th
Place
DYLAN PAYNE
MILFORD , IL
8th
Place
DANIELLE ROACH
JOHNSTON CITY , IL
INT HUNTER EQUITATION OVER FENCES - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
HALEY ELLIOTT
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
ALEXIS LEACH
MORRIS , IL
8th
Place
FAITH BARRINGER
BUNCOMBE , IL
INT HUNTER OVER FENCES - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
FAITH BARRINGER
BUNCOMBE , IL
7th
Place
KIERSTEN PRATT
ARLINGTON , IL
8th
Place
HALEY BURGER
CONGERVILLE , IL
PONY HANDY HUNTER OVER FENCES NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
RENEE ELLEGOOD
MILLSTADT , IL
PONY HUNTER HACK NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA MERRIGAN
MINOOKA , IL
PONY HUNTER OVER FENCES NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
MAYA BAKER
MAPLETON , IL
7th
Place
KELLYN EUHUS
BYRON , IL
PONY HUNTER UNDER SADDLE NOT OVER 58" Sixth place RibbonSixth Place
KELLYN EUHUS
BYRON , IL
7th
Place
DYLAN PAYNE
MILFORD , IL
8th
Place
MAKANNA RENAE SABIN
WALNUT , IL
 
SADDLE SEAT DIVISION 3
CONFORMATION SADDLE SEAT TYPE - PONY OR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
ELENA JIMENEZ
ONEIDA , IL
CONFORMATION-REGISTERED-ARABIANS AND HALF-ARABIANS ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
AMBER ANDERSON
DUNLAP , IL
7th
Place
COURTNEY FLIPPIN
PEORIA , IL
8th
Place
EMILY ROSE MINARIK
KNOXVILLE , IL
OPEN SADDLE SEAT PLEASURE - PONY OR HORSE - EX ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
EMMA JIMENEZ
ONEIDA , IL
7th
Place
EMMA SELLS
MONMOUTH , IL
8th
Place
ELENA JIMENEZ
ONEIDA , IL
SADDLE SEAT COUNTRY PLEASE - GAITED/NONGAITED HORSES/PONIES Sixth place RibbonSixth Place
EMMA SELLS
MONMOUTH , IL
7th
Place
ELENA JIMENEZ
ONEIDA , IL
8th
Place
MAKAYLA TRONE
SMITHSHIRE , IL
SADDLE SEAT EQUITATION - PONY OR HORSE - EX ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
SAVANNAH BRAGG
STERLING , IL
7th
Place
EMMA SELLS
MONMOUTH , IL
8th
Place
REBECCA ALEXANDER
CHADWICK , IL
SADDLE SEAT SHOWMANSHIP - PONY OR HORSE - EX ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
ELENA JIMENEZ
ONEIDA , IL
7th
Place
EMILY ROSE MINARIK
KNOXVILLE , IL
SOCIETY TYPE BREED WESTERN PLEASURE, LIMITED BREEDS - WESTERN TACK REQ Sixth place RibbonSixth Place
HALEY ELLIOTT
MARTINSVILLE , IL
7th
Place
EMILY ROSE MINARIK
KNOXVILLE , IL
8th
Place
EMMA SELLS
MONMOUTH , IL
 
VERSATILITY CLASS
BARREL RACE Sixth place RibbonSixth Place
KELSEY MCGUIRE
CARROLLTON , IL
7th
Place
ALEXIS SMITH
PLANO , IL
8th
Place
ALEXANDREA ALBRIGHT
HOMER GLEN , IL
ENGLISH EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
KAITLYN LOMAS
ELGIN , IL
7th
Place
TAYLOR EMIGH
ELBURN , IL
8th
Place
KATIE GRABOW
NORMAL , IL
PATTERN RIDING Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINE STEWART
YORKVILLE , IL
7th
Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
8th
Place
BRENNA EUHUS
BYRON , IL
VERSATILITY CLASS - PONY OR HORSE - ANY AGE Sixth place RibbonSixth Place
KRISTINE STEWART
YORKVILLE , IL
7th
Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
8th
Place
KAITLYN LOMAS
ELGIN , IL
WESTERN HORSEMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
SAVANNAH STAMANN
BRIMFIELD , IL
7th
Place
KATIE GRABOW
NORMAL , IL
8th
Place
JAMIE MUELLER
REYNOLDS , IL
 
WESTERN HORSE DIVISION 6
CONFORMATION STOCK HORSE 4 YRS+ MARES OVER 56" NO REGISTERED QUARTER H Sixth place RibbonSixth Place
ZOE UNDERWOOD
GALESBURG , IL
7th
Place
BETSY KOEHNKE
CLARE , IL
8th
Place
SARA BLUME
BYRON , IL
CONFORMATION STOCK HORSE 4 YRS+ REGISTERED QTR HORSE GELDING Sixth place RibbonSixth Place
AMANDA PARKER
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
TIMMY DOOLEY III
ILLIOPOLIS , IL
8th
Place
MADISON MACIEJEWSKI
DOWNS , IL
CONFORMATION STOCK HORSE 4 YRS+ REGISTERED QUARTER HORSE MARES Sixth place RibbonSixth Place
MAKENZIE BERENGER
REYNOLDS , IL
7th
Place
STEPHANIE GRIPP
SHEFFIELD , IL
8th
Place
ZOE UNDERWOOD
GALESBURG , IL
CONFORMATION STOCK HORSE 4 YRS+-OTHER THAN REGISTERED QTR HORSE Sixth place RibbonSixth Place
MICHAEL HALPIN
DORCHESTER , IL
7th
Place
TAYLOR EMIGH
ELBURN , IL
8th
Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
WESTERN HORSEMANSHIP OVER 56" - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
STEPHANIE GRIPP
SHEFFIELD , IL
7th
Place
HALLIE HORSMAN
SHELBYVILLE , IL
8th
Place
GABRIELLE BERTIN
PANA , IL
WESTERN HORSEMANSHIP OVER 56" - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY MANNING
SORENTO , IL
7th
Place
MARISSA CARLSON
MONEE , IL
8th
Place
JESSICA ROBINSON
BETHANY , IL
WESTERN HORSEMANSHIP OVER 56" - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MADISON HENN
ASHMORE , IL
7th
Place
KATHERINE ROUSH
MALTA , IL
8th
Place
MARY WILLIAMS
WATERLOO , IL
WESTERN HORSEMANSHIP OVER 56" - EXH 17-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MARISSA CHAPA
MAPLE PARK , IL
7th
Place
TAYLOR THOMPSON
DANVERS , IL
8th
Place
RILEY RYBURN
EARLVILLE , IL
WESTERN PLEASURE OVER 56" - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
RACHEL HIGGS
DIETERICH , IL
7th
Place
CAITLIN HOOD
IPAVA , IL
8th
Place
LOGAN RIDGEWAY
CLINTON , IL
WESTERN PLEASURE OVER 56" - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TERI HALL
PANA , IL
7th
Place
ERICA EDGE
RIVERTON , IL
8th
Place
OLIVIA HARVELL
STEWARD , IL
WESTERN PLEASURE OVER 56" - EXH 15 -16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
COURTNEY MORITZ
DANA , IL
7th
Place
KARAGAN EDWARDS
SYCAMORE , IL
8th
Place
MORGAN MARQUIS
STANFORD , IL
WESTERN PLEASURE OVER 56" - EXH 17-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR THOMPSON
DANVERS , IL
7th
Place
HANNAH ARGADINE
DELAVAN , IL
8th
Place
VIRGINIA L SMITH
AVA , IL
WESTERN SHOWMANSHIP - PONY OR HORSE - EXH 10-12 YRS Sixth place RibbonSixth Place
KELSEY KUPFERSCHMID
EUREKA , IL
7th
Place
OLIVIA MERRIGAN
MINOOKA , IL
8th
Place
TYLER REID
GILLESPIE , IL
WESTERN SHOWMANSHIP - PONY OR HORSE - EXH 13-14 YRS Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA WINTER
PANA , IL
7th
Place
MCKENNA LINDSEY
MACKINAW , IL
8th
Place
AUSTIN LESTER
MINONK , IL
WESTERN SHOWMANSHIP - PONY OR HORSE - EXH 15-16 YRS Sixth place RibbonSixth Place
MADISON HENN
ASHMORE , IL
7th
Place
JESSICA HEIDEBRINK
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
TYLER WIDGER
BEECHER , IL
WESTERN SHOWMANSHIP - PONY OR HORSE - EXH 17-18 YRS Sixth place RibbonSixth Place
CARLY CROCKER
GROVELAND , IL
7th
Place
KATIE THOMPSON
DANVERS , IL
8th
Place
ANDREW MATHIS
SHELBYVILLE , IL
 
WESTERN PONY DIVISION 4
WESTERN PONY CONFORMATION MARE OR GELDING NOT OVER 56" Sixth place RibbonSixth Place
KALI WALKER
CERRO GORDO , IL
7th
Place
JESSICA ZELLERS
CASEY , IL
8th
Place
KINZE FOX
OAKDALE , IL
WESTERN PONY HORSEMANSHIP NOT OVER 56" Sixth place RibbonSixth Place
KELLYN EUHUS
BYRON , IL
7th
Place
KAILYN KINGSTON
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
JESSICA HALL
MONMOUTH , IL
WESTERN PONY PLEASURE NOT OVER 56" Sixth place RibbonSixth Place
TEDDY BEAUCHEM
CHANA , IL
7th
Place
STEPHANIE GAYTAN
GLEN CARBON , IL
8th
Place
KIA DAVIS
MACOMB , IL

R-JR MEAT GOATS

ALL OTHER MEAT GOAT BREEDS

 
ALL OTHER MEAT GOAT BREEDS
DOE 3 - UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MADISON HOWARD
BROWNSTOWN , IL
7th
Place
HUNTER THOMPSON
QUINCY , IL
8th
Place
HUNTER THOMPSON
QUINCY , IL
DOE 6 - UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
HUNTER THOMPSON
QUINCY , IL

BOER BUCKS

 
BOER BUCKS
BUCK 3 - UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
7th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
8th
Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL

FULL BLOOD BOER GOAT

 
FULL BLOOD BOER GOAT
DOE 16 - UNDER 20 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MACKENZIE PRUETT
KNOXVILLE , IL
7th
Place
HANNA BUZZARD
MT AUBURN , IL
8th
Place
TANIA VAN HOORN
MCLEAN , IL
DOE 24 - UNDER 36 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
TANIA VAN HOORN
MCLEAN , IL
8th
Place
JENIFER BURNS
MARSHALL , IL
DOE 3 - UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
7th
Place
JAYCE SCHERTZ
EL PASO , IL
DOE 6 - UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MIKAYLA WETHERELL
TOLONO , IL
7th
Place
MEREDITH SCHROCK
ARTHUR , IL
8th
Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL

JUNIOR MEAT GOAT WETHER

 
JUNIOR MEAT GOAT WETHER
HEAVY WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
7th
Place
MADELYN HEINECKE
CLAYTON , IL
8th
Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
HEAVY WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
JACOB DOEDTMAN
BEECHER CITY , IL
7th
Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
8th
Place
REAGAN HOSKIN
PITTSFIELD , IL
HEAVY WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
REAGAN HOSKIN
PITTSFIELD , IL
7th
Place
CARLEE CRITCHELOW
CHANDLERVILLE , IL
LIGHT WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
ADRIAN BRINKERHOFF
PARIS , IL
7th
Place
JENIFER BURNS
MARSHALL , IL
LIGHT WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
KYLE SATHOFF
OAKFORD , IL
7th
Place
RACHEL MADSEN
CHEBANSE , IL
8th
Place
EMILY SCHUNKE
GILMAN , IL
LIGHT WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
JON R. WALKER
KEWANEE , IL
7th
Place
JON R. WALKER
KEWANEE , IL
8th
Place
CYRUS COOK
ONARGA , IL
LL - LIGHTWEIGHT CLASS B Sixth place RibbonSixth Place
KRISTI SMITH
PRINCEVILLE , IL
LL - LIGHTWEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
ADRIAN BRINKERHOFF
PARIS , IL
LL - MEDIUM WEIGHT CLASS A
7th
Place
RACHEL MADSEN
CHEBANSE , IL
LL - MEDIUM WEIGHT CLASS B Sixth place RibbonSixth Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
7th
Place
CORY, KYLE & COLE WEBSTER
CHRISMAN , IL
8th
Place
CORY, KYLE & COLE WEBSTER
CHRISMAN , IL
MEDIUM WEIGHT Sixth place RibbonSixth Place
BAILEY ROSELIEB
ANNAWAN , IL
7th
Place
KRYSTINA SHORT
TOPEKA , IL
8th
Place
EMILY SCHUNKE
GILMAN , IL
MEDIUM WEIGHT A Sixth place RibbonSixth Place
CYRUS COOK
ONARGA , IL
7th
Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL
8th
Place
JACOB SATHOFF
OAKFORD , IL
MEDIUM WEIGHT B Sixth place RibbonSixth Place
JUSTICE PRESTEGAARD
SANDWICH , IL
7th
Place
KYLE JACOBSON
BEECHER , IL
8th
Place
CORY, KYLE & COLE WEBSTER
CHRISMAN , IL

PERCENT BOER GOAT

 
R01 - PERCENT BOER GOAT
DOE 3 - UNDER 6 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
MADELYN MEYER
CHEBANSE , IL
7th
Place
NOAH DARR
CATLIN , IL
DOE 6 - UNDER 9 MONTHS Sixth place RibbonSixth Place
NOAH DARR
CATLIN , IL

DIVISION IV - WESTERN HORSE

APPALOOSA

HALTER

 
APPALOOSA HALTER
$100 APPALOOSA GELDING FOUR YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
KERRY DAVIS
MACOMB , IL
$100 APPALOOSA HUNTER IN HAND GELDING Sixth place RibbonSixth Place
SANDY NEULEIB
NEW WINDSOR , IL
7th
Place
DANIEL ENOS
CLINTON , IL
$100 APPALOOSA HUNTER IN HAND MARE Sixth place RibbonSixth Place
JEFF WAHBY
,
$100 APPALOOSA MARE FOUR YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTY ALTEPETER
CHESTERFIELD , MO
$100 APPALOOSA MOST COLORFUL AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
KERRY DAVIS
MACOMB , IL
$100 APPALOOSA NON-PRO MOST COLORFUL AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
MELANIE NEULEIB
NEW WINDSOR , IL
APPALOOSA NON-PRO GELDING Sixth place RibbonSixth Place
KERRY DAVIS
MACOMB , IL
APPALOOSA NON-PRO MARE Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTY ALTEPETER
CHESTERFIELD , MO
7th
Place
ALEX FINNEGAN
BALLWIN , MO
APPALOOSA NON-PRO WESTERN SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
AMY ROGUS
MINOOKA , IL
APPALOOSA NOVICE NON-PRO WESTERN SHOWMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
ALISON SEIZ
SPRINGFIELD , IL
APPALOOSA NOVICE YOUTH WESTERN SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN OLSON
ST. JOHN , IN
APPALOOSA YOUTH MOST COLORFUL AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
AMELIA ROKEY
EUREKA , IL
 
LAND OF LINC. HALTER
$200 LAND OF LINCOLN APPALOOSA GELDING Sixth place RibbonSixth Place
CONNIE DURBIN
ALTAMONT , IL
$200 LAND OF LINCOLN APPALOOSA MARE TWO YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
KERRY DAVIS
MACOMB , IL

PERFORMANCE

 
PERFORMANCE
$1500 APPALOOSA WESTERN PLEASURE STAKE Sixth place RibbonSixth Place
DEBBIE TRAINOR
PONTIAC , IL
7th
Place
RACHEL FORREST-WECKEL
SAINT JOSEPH , IL
8th
Place
STACEY MCGHEE
WEST CHICAGO , IL
$200 APPALOOSA JUNIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
STACEY MCGHEE
WEST CHICAGO , IL
$200 APPALOOSA NON-PRO WESTERN PLEASURE 19 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
RACHELLE LANE
DANVILLE , IL
$200 APPALOOSA SENIOR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
MORGAN OLSON
ST. JOHN , IN
$750 LAND OF LINCOLN APPALOOSA WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
DANIEL ENOS
CLINTON , IL
7th
Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
8th
Place
RACHELLE LANE
DANVILLE , IL

PAINT HORSE

HALTER AND SHOWMANSH

 
PAINT HALTER & SHOWM
$100 PAINT AMATEUR GELDING Sixth place RibbonSixth Place
LORNA WYRICK
ELLSWORTH , IL
$100 PAINT AMATEUR MARE Sixth place RibbonSixth Place
SARAH CAMPBELL
EDINBURG , IL
$100 PAINT AMATEUR SHOWMANSHIP AT HALTER 19 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
CODY FRANKLIN
,
$100 PAINT GELDING THREE YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
LAUREL BALKEMA
CLIMAX , MI
$100 PAINT NOVICE AMATEUR SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
KATHRYN LASWELL
SPRINGFIELD , IL
$100 PAINT NOVICE YOUTH SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
MIRANDA REGNIER
BLOOMINGTON , IL
$100 PAINT YOUTH GELDING Sixth place RibbonSixth Place
ELAINE & HANNAH ARGADINE
DELEVAN , IL
$100 PAINT YOUTH SHOWMANSHIP AT HALTER 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
MIKALA BUSHUE
MASON , IL
$200 LAND OF LINCOLN PAINT GELDING ALL AGES Sixth place RibbonSixth Place
WARREN & CHRIS LOOS
CAMP POINT , IL
7th
Place
DANA SHAIN
BETHALTO , IL
$200 LAND OF LINCOLN PAINT MARE ALL AGES Sixth place RibbonSixth Place
BAMBI ZULAUF-BAYS
MARIETTA , IL
7th
Place
BREANNA BROKATE
PAXTON , IL
$500 LAND OF LINCOLN PAINT JUNIOR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
JP QUARTER HORSES
TONICA , IL
7th
Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
$500 LAND OF LINCOLN PAINT SENIOR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
CORRIN HUNT
RAMSEY , IL
7th
Place
KIRSTEN MCGOWAN
ATLANTA , IL
8th
Place
BREANNA BROKATE
PAXTON , IL
$500 LAND OF LINCOLN PAINT YOUTH HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
BREANNA BROKATE
PAXTON , IL
7th
Place
BROOKE DOOLEY
LEROY , IL
PAINT WALK-TROT WESTERN PLEASURE 5-9 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
JOE & MELANNE TARR
DAWSON , IL
SOLID PAINT-BRED/BREEDING STOCK GELDING 3 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
LEANN HANSELL
JACKSONVILLE , IL

PERFORMANCE

 
PAINT PERFORMANCE
$100 PAINT NOVICE YOUTH HUNT SEAT EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
CORRIN HUNT
RAMSEY , IL
$100 PAINT NOVICE YOUTH HUNTER UNDER SADDLE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
BREANNA BROKATE
PAXTON , IL
$100 PAINT NOVICE YOUTH WESTERN HORSEMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
ALEXA HATTAN
LACON , IL
$100 PAINT NOVICE YOUTH WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CORRIN HUNT
RAMSEY , IL
$100 PAINT YOUTH HUNT SEAT EQUITATION 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
$100 PAINT YOUTH HUNTER UNDER SADDLE 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
KATIE KALLEVIG
BLOOMINGTON , IL
$100 PAINT YOUTH TRAIL ALL AGES Sixth place RibbonSixth Place
LESLIE CAMPBELL
BLOOMINGTON , IL
$100 PAINT YOUTH WESTERN HORSEMANSHIP 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
GRACE GUSTITUS
WEST DUNDEE , IL
$100 PAINT YOUTH WESTERN PLEASURE 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
KATIE KALLEVIG
BLOOMINGTON , IL
$1500 AMERICAN PAINT HORSE WESTERN PLEASURE STAKE Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT & PATRICIA ROSS
GRAYSLAKE , IL
7th
Place
STACY WREN
COAL CITY , IL
8th
Place
JP QUARTER HORSES
TONICA , IL
$200 PAINT AMATEUR HUNT SEAT EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
KRISTY DOYLE
ARROWSMITH , IL
$200 PAINT AMATEUR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
SARAH CAMPBELL
EDINBURG , IL
$200 PAINT AMATEUR TRAIL Sixth place RibbonSixth Place
LINDSAY RUDD
SOUTHBEND , IN
$200 PAINT AMATEUR WESTERN HORSEMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
KRISTY DOYLE
ARROWSMITH , IL
$200 PAINT AMATEUR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
BUNNY KNAUS
MONTICELLO , IL
$200 PAINT JUNIOR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
KATIE KALLEVIG
BLOOMINGTON , IL
$200 PAINT JUNIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
BRITTANY RYAN
COAL CITY , IL
$200 PAINT NOVICE AMATEUR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
TRACEY WALKER
SHERMAN , IL
$200 PAINT NOVICE AMATEUR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
KRISTY DOYLE
ARROWSMITH , IL
$200 PAINT SENIOR TRAIL Sixth place RibbonSixth Place
HALEY BROKATE
PAXTON , IL
$200 PAINT SENIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
ROBERT & PATRICIA ROSS
GRAYSLAKE , IL
7th
Place
PATRICIA SCHNOOR
RIVERTON , IL
$500 LAND OF LINCOLN PAINT YOUTH WESTERN PLEASURE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
JP QUARTER HORSES
TONICA , IL
7th
Place
BREANNA BROKATE
PAXTON , IL
8th
Place
CORRIN HUNT
RAMSEY , IL
$750 LAND OF LINCOLN PAINT JUNIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
7th
Place
JP QUARTER HORSES
TONICA , IL
8th
Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
$750 LAND OF LINCOLN PAINT SENIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
PATRICIA SCHNOOR
RIVERTON , IL
7th
Place
TRACEY WALKER
SHERMAN , IL
8th
Place
DANA SHAIN
BETHALTO , IL
AMATEUR PAINT-BRED/BREEDING STOCK HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
KYLIE IRVIN
KENNNEY , IL
AMATEUR PAINT-BRED/BREEDING STOCK SHOWMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
KYLIE IRVIN
KENNNEY , IL
AMATEUR PAINT-BRED/BREEDING STOCK WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
LINDSEY KANOSKY
ONARGA , IL
SOLID PAINT- BRED/BREEDING STOCK HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
LEANN HANSELL
JACKSONVILLE , IL
SOLID PAINT-BRED/BREEDING STOCK WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
LINDSEY KANOSKY
ONARGA , IL

QUARTER HORSE

 
HALTER AND SHOWMANSH
$100 AQHA AMATEUR AGED GELDINGS Sixth place RibbonSixth Place
JUDY MARQUIS
WATERLOO , IL
7th
Place
DAWN YUHAS
DECATUR , IL
8th
Place
ROBERTA KELLEY
MANTENO , IL
$100 AQHA AMATEUR SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
STACY HENN
ASHMORE , IL
7th
Place
SHERRI HENNIS
IMPERIAL , MO
8th
Place
MICHELLE SPECK
HILLSBORO , MO
$100 AQHA AMATEUR YEARLING MARES Sixth place RibbonSixth Place
LOWELL OSTERBUR
CHAMPAIGN , IL
$100 AQHA GELDING 4 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
JANET JACHINO-KROMRAJ
GLEN CARBON , IL
7th
Place
HANNAH MCDONALD
MAHOMET , IL
8th
Place
JANET JACHINO-KROMRAJ
GLEN CARBON , IL
$100 AQHA MARE 4 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
7th
Place
JAMES WICKER
STRAUGHN , IN
$100 AQHA NOVICE AMATEUR SHOWMANSHIP AT HALTER Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE SPECK
HILLSBORO , MO
7th
Place
KIM MEYER
ROCHESTER , IL
8th
Place
DAWN YUHAS
DECATUR , IL
$100 AQHA NOVICE YOUTH SHOWMANSHIP AT HALTER 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
TANNA NICOLE PETERSAK
WESTVILLE , IL
7th
Place
COURTNEY MORITZ
DANA , IL
8th
Place
LAUREN THOMA
SPRINGFIELD , IL
$100 AQHA SELECT SHOWMANSHIP AT HALTER 50 AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
KIM MEYER
ROCHESTER , IL
7th
Place
CASEY BAZOIAN
,
8th
Place
KATHRYN KUTZLER
EAST PEORIA , IL
$100 AQHA YEARLING MARE Sixth place RibbonSixth Place
LOWELL OSTERBUR
CHAMPAIGN , IL
$100 AQHA YOUTH AGED GELDINGS Sixth place RibbonSixth Place
MADISON HENN
ASHMORE , IL
$100 AQHA YOUTH SHOWMANSHIP AT HALTER 13 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN THOMA
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
DEBBIE ROBINSON
BETHANY , IL
8th
Place
CARRIE LYNCH
MCLEAN , IL
$100 AQHA YOUTH SHOWMANSHIP AT HALTER 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
TAYLOR SPARROW
LINCOLN , IL
7th
Place
PENNY & VIC BOYER
MARSHALL , IL
8th
Place
BROOKE PARRISH
ELMWOOD , IL
AQHA AMATEUR PERFORMANCE HALTER GELDINGS Sixth place RibbonSixth Place
JUDY FOX
WATSEKA , IL
7th
Place
JENNIFER HENRY
SPRINGFIELD , IL
8th
Place
KELLEIGH DEMONBRUN
OAKFORD , IL
 
LAND OF LINC HALTER
$200 LAND OF LINCOLN AQHA GELDING THREE YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
AMANDA BURGE
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
JESSICA WINTER
PANA , IL
$200 LAND OF LINCOLN AQHA MARE THREE YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
DANIELLE VALOIS
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
MARK MERRIMAN
KENNEY , IL
8th
Place
STACI & STEFANI & SYDNI REDDING
CHAMPAIGN , IL
 
PERFORMANCE
$100 AQHA NOVICE AMATEUR HUNT SEAT EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE SPECK
HILLSBORO , MO
7th
Place
DAWN YUHAS
DECATUR , IL
$100 AQHA NOVICE AMATEUR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
NATALIE STOERGER
CISCO , IL
7th
Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
$100 AQHA NOVICE YOUTH HUNT SEAT EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
LAUREN THOMA
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
RANDALL SCHERTZ
EUREKA , IL
$100 AQHA NOVICE YOUTH HUNTER UNDER SADDLE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
KELLY MACIEJEWSKI
DOWNS , IL
7th
Place
TANNA NICOLE PETERSAK
WESTVILLE , IL
8th
Place
ARLENE H. NAUMAN
MORTON , IL
$100 AQHA NOVICE YOUTH WESTERN HORSEMANSHIP 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
SHELLEY MARQUIS
STANFORD , IL
7th
Place
HANNAH MCDONALD
MAHOMET , IL
$100 AQHA NOVICE YOUTH WESTERN PLEASURE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
DEBBIE ROBINSON
BETHANY , IL
7th
Place
MICKENZIE THOMPSON
MARSHALL , IL
$100 AQHA YOUTH HUNT SEAT EQUITATION 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
RANDALL SCHERTZ
EUREKA , IL
7th
Place
ERIN HODGSON
CHANDLERVILLE , IL
$100 AQHA YOUTH HUNTER UNDER SADDLE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
ANNIE BRAHLER
NEW BERLIN , IL
7th
Place
PAYTON VORREYER
SPRINGFIELD , IL
$100 AQHA YOUTH TRAIL 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
ANNE DEMIRJIAN
MT. ZION , IL
$100 AQHA YOUTH WESTERN HORSEMANSHIP 13 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
CARRIE LYNCH
MCLEAN , IL
7th
Place
HAYDEN BAKER
TAYLORVILLE , IL
$100 AQHA YOUTH WESTERN HORSEMANSHIP 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
SHELLEY MARQUIS
STANFORD , IL
7th
Place
ERIN HODGSON
CHANDLERVILLE , IL
$100 AQHA YOUTH WESTERN PLEASURE 13 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
DEBBIE ROBINSON
BETHANY , IL
7th
Place
ROBERTA KELLEY
MANTENO , IL
$100 AQHA YOUTH WESTERN PLEASURE 14-18 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY OLSON
JACKSONVILLE , IL
7th
Place
ERIN HODGSON
CHANDLERVILLE , IL
$200 AQHA AMATEUR HUNT SEAT EQUITATION Sixth place RibbonSixth Place
MICHELLE SPECK
HILLSBORO , MO
$200 AQHA AMATEUR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
TANNA NICOLE PETERSAK
WESTVILLE , IL
7th
Place
STACY HENN
ASHMORE , IL
$200 AQHA AMATEUR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
LARRY & TANA MEFFORD
NEOGA , IL
7th
Place
SAMUEL KAUFMAN
KAMPSVILLE , IL
$200 AQHA NOVICE AMATEUR WESTERN HORSEMANSHIP Sixth place RibbonSixth Place
KIM MEYER
ROCHESTER , IL
7th
Place
PAMELA OLIVE
SPRINGFIELD , IL
$200 AQHA NOVICE AMATEUR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CLITHERO PLEASURE HORSES
MOSCOW MILLS , MO
7th
Place
DENISE JUDY
PARIS , IL
$200 AQHA REINING ALL AGES Sixth place RibbonSixth Place
LAMAR PLANK
TUSCOLA , IL
$200 AQHA SELECT WESTERN PLEASURE 50 AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
DEBBIE ROBINSON
BETHANY , IL
7th
Place
TANYA/STEVE RELANDER
ALEDO , IL
$200 AQHA SENIOR HUNTER UNDER SADDLE Sixth place RibbonSixth Place
JENNIFER STOEVER
CARPENTERSVILLE , IL
7th
Place
TERESA CORBLY
RANTOUL , IL
$500 LAND OF LINCOLN AQHA YOUTH WESTERN PLEASURE 18 YEARS AND UNDER Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA WINTER
PANA , IL
7th
Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
8th
Place
DANIELLE VALOIS
SPRINGFIELD , IL
$750 LAND OF LINCOLN AQHA JUNIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
LINDSEY KIESER
BLOOMINGTON , IL
7th
Place
SAMUEL KAUFMAN
KAMPSVILLE , IL
8th
Place
AMANDA BURGE
SPRINGFIELD , IL
$750 LAND OF LINCOLN AQHA SENIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CHELSEA HENSON
AUBURN , IL
7th
Place
HAYDEN BAKER
TAYLORVILLE , IL
$850 AQHA JUNIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
SCOTT RIDEN
,
7th
Place
ARLENE H. NAUMAN
MORTON , IL
8th
Place
DEBRA PRATHER
URBANA , IL
$850 AQHA SENIOR WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
MIKE LOSER
PRINCEVILLE , IL
7th
Place
SCOTT RIDEN
,
8th
Place
JUDY MARQUIS
WATERLOO , IL

REINING HORSE

 
REINING HORSE
$200 ADDED LIMITED NON-PRO REINING Sixth place RibbonSixth Place
JOHN LEWIS
,
7th
Place
DIANE SIBLEY
,
$200 ADDED NRHA LIMITED NON-PRO REINING Sixth place RibbonSixth Place
RODNEY LEIBRING
WILSALL , MT
GREEN HORSE Sixth place RibbonSixth Place
SUSAN LEWIS
LANCASTER , TX
GREEN RIDER I Sixth place RibbonSixth Place
KARA GUSTAFSON
,
7th
Place
MARY WILLISON
,
8th
Place
JOHN AXE
,
GREEN RIDER I Sixth place RibbonSixth Place
KALI MURDAUGH
,
7th
Place
DENISE SITARZ
CROWN POINT , IN
8th
Place
THOMAS SMITH
,
GREEN RIDER II Sixth place RibbonSixth Place
KRIS HAEZEBROECK
,
ROOKIE I REINING Sixth place RibbonSixth Place
LAURIE DANIELS
EMPOLI , FL
7th
Place
SARAH GRUNDAHL
PELZERSC ,
ROOKIE I REINING Sixth place RibbonSixth Place
DIANE STATON
,
7th
Place
JILL KASPER
CHEYENNE , WY
ROOKIE II REINING Sixth place RibbonSixth Place
LAURIE DANIELS
EMPOLI , FL

DIVISION V - SOCIETY HORSE

LAND OF LINCOLN SOCIETY SHOW

R-1 SOCIETY HORSE

 
1 - LAND OF LINCOLN AMERICAN SADDLEBRED HORSES
$750 LAND OF LINCOLN - ASB WEANLING Sixth place RibbonSixth Place
MARY OWENS
TOWER HILL , IL
7th
Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
8th
Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
$750 LAND OF LINCOLN - ASB YEARLING Sixth place RibbonSixth Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
7th
Place
REBECCA & PAULINE CURRY
CAMERON , IL
 
3 - LAND OF LINCOLN HACKNEY PONIES
$750 LAND OF LINCOLN - ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
LIGHT FARMS
BARRINGTON , IL
7th
Place
INGHAM PONY FARM
GREENVIEW , IL
8th
Place
COUNTY LINE STABLES
MANTENO , IL
 
4 - LAND OF LINCOLN WELSH PONIES
$750 LAND OF LINCOLN WELSH ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
INGHAM PONY FARM
GREENVIEW , IL
 
5 - LAND OF LINCOLN SHETLAND PONIES
$750 LAND OF LINCOLN SHETLAND PONY-OWNER TO DRIVE Sixth place RibbonSixth Place
INGHAM PONY FARM
GREENVIEW , IL
$750 LAND OF LINCOLN SHETLAND ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
WM. & LINDA SANDERS
GARDNER , IL
7th
Place
TINA LAW
GREENVIEW , IL
8th
Place
INGHAM PONY FARM
GREENVIEW , IL
 
6 - LAND OF LINCOLN MORGANS
$500 LAND OF LINCOLN MORGAN ENGLISH PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CRAIG PRIOR
MECHANICSBURG , IL
$500 LAND OF LINCOLN MORGAN HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
JENDON MORGANS
ST.ANNE , IL
 
7 - LAND OF LINCOLN ARABIAN HORSES
$300 LAND OF LINCOLN ARABIAN GELDING IN HAND Sixth place RibbonSixth Place
SUSAN COLLINS
PALOS HILLS , IL
$300 LAND OF LINCOLN ARABIAN MARE 4 YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
CAROL BREWSTER
TOPEKA , IL
7th
Place
JESSICA JANIS
WARRENVILLE , IL
8th
Place
STEVE/BRYAN HOLLEWELL
MILLEDGEVILLE , IL
$500 LAND OF LINCOLN AMATEUR ARABIAN WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH BESS
MASON CITY , IL
$500 LAND OF LINCOLN ARABIAN HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
JESSICA JANIS
WARRENVILLE , IL
$500 LAND OF LINCOLN ARABIAN WESTERN PL ST OR MARE Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HADLEY
MINOOKA , IL
$500 LAND OF LINCOLN ARABIAN WESTERN PLEASURE GELDING Sixth place RibbonSixth Place
JANET ALVARADO
HIGHLAND , IL
 
9 - LAND OF LINCOLN PASO FINO
$500 LAND OF LINCOLN PASO FINO PERFORMANCE Sixth place RibbonSixth Place
LORI WILBERT
CREST HILL , IL
$500 LAND OF LINCOLN PASO FINO PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
LORI WILBERT
CREST HILL , IL

OPEN SOCIETY SHOW

R-1 SOCIETY HORSE

 
13 - HACKNEY/HARNESS PLEASURE DRIVING PONIES
$300 HACKNEY PLEASURE DRIVING PONY Sixth place RibbonSixth Place
MUFFY ERNSTER
MONROE , WI
$300 HACKNEY PLEASURE DRIVING PONY Sixth place RibbonSixth Place
JOYCE TASCH LENNON
RIVER FOREST , IL
$750 JANE MUELLER MEMORIAL HACKNEY PLEASURE DRIVING PONY CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
MILDRED CROWLEY
LEMONT , IL
7th
Place
MARK/STACY HUPFELD
DYSART , IA
8th
Place
MARILOU WILSCHKE
EVERGREEN PARK , IL
 
14 - MID-WEST HACKNEY ASSOC FUTURITY
MID-WEST HACKNEY FUTURITY - THREE YEAR OLD ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
MILDRED CROWLEY
LEMONT , IL
7th
Place
MIKE HERRON
ADEL , IA
8th
Place
WILBUR OTTO
TUSCOLA , IL
MID-WEST HACKNEY FUTURITY - TWO YEAR OLD ST. OR GELD. Sixth place RibbonSixth Place
IRELAND & SMITH
,
MID-WEST HACKNEY FUTURITY - WEANLING MARE Sixth place RibbonSixth Place
JERALD ELMER
BROOKLYN , WI
7th
Place
LIGHT FARMS
BARRINGTON , IL
8th
Place
LIGHT FARMS
BARRINGTON , IL
MID-WEST HACKNEY FUTURITY - WEANLING STALLION Sixth place RibbonSixth Place
DEVIN &VONAL CURRAN
,
7th
Place
ANDREW LAMPS
PERU , IL
8th
Place
WILBUR OTTO
TUSCOLA , IL
MID-WEST HACKNEY FUTURITY - YEARLING STALLION OR GELDING Sixth place RibbonSixth Place
KAREN WOOD
LAMOILLE , IL
7th
Place
WILBUR OTTO
TUSCOLA , IL
MID-WEST HACKNEY FUTURITY UNSHOD WEANLING Sixth place RibbonSixth Place
WILBUR OTTO
TUSCOLA , IL
7th
Place
WILBUR OTTO
TUSCOLA , IL
8th
Place
KAREN WOOD
LAMOILLE , IL
MID-WEST HACKNEY JACKPOT 4 OR 5 YEAR OLD ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
DR/MRS. JOSEPH LOWRY
DAVIS JUNCTION , IL
7th
Place
JOSHUA B. GREER
EAST BERNSTADT , KY
 
15 - UPHA HACKNEY CLASSICS
$500 ADDED UPHA CLASSIC STAKE - ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
MIKE HERRON
ADEL , IA
7th
Place
MILDRED CROWLEY
LEMONT , IL
 
18 - REGISTERED SHETLAND PONIES
$200 AMATEUR SHETLAND ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
WM. & LINDA SANDERS
GARDNER , IL
$200 LADIES SHETLAND PONY Sixth place RibbonSixth Place
INGHAM PONY FARM
GREENVIEW , IL
$200 SHETLAND PLEASURE DRIVING PONY Sixth place RibbonSixth Place
JAN/ TOM GIBSON/ FRANK
,
$200 SHETLAND ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
WM. & LINDA SANDERS
GARDNER , IL
$500 SHETLAND PLEASURE DRIVING PONY CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
HUDSON PONY FARM
JACKSONVILLE , IL
$500 SHETLAND ROADSTER PONY CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
DUANE OTTO
TUSCOLA , IL
 
19 - SADDLESEAT EQUITATION
ASB PLEASURE EQUITATION CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
THALIA JIMENEZ
CAMERON , IL
 
20 - MORGAN HORSES
$100 KEITH CRUM MEMORIAL MORGAN MARE, 5 YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTINA MARSHALL
BETHANY , IL
$100 MORGAN STALLION OR GELDING, 5 YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA NORD
BLOOMINGTON , IL
$200 AMATEUR MORGAN HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA NORD
BLOOMINGTON , IL
$200 LADIES MORGAN HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
BILL/CHERYL/KALIE BOZARTH
PLEASANT PLAINS , IL
$200 LADIES MORGAN WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CATHY MCKINLEY
QUINCY , IL
$200 MORGAN HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
NANCY JOHNSON-TOBIASZ
SPRING GROVE , IL
$200 MORGAN LIMIT HUNTER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
SAMANTHA NORD
BLOOMINGTON , IL
$200 MORGAN WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
REINHOLD HEINRICH
PEOTONE , IL
$750 MORGAN ENGLISH PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTINA MARSHALL
BETHANY , IL
$750 MORGAN HUNTER PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
SEAN FANCSALI
MAZOMANIE , WI
7th
Place
JANE HELMBOLDT
WOODSTOCK , IL
8th
Place
EMILY FRAZIER
TROY , MO
$750 MORGAN WESTERN PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
CARELIN RYAN
CRYSTAL LAKE , IL
 
23 - ARABIAN HORSES
$200 AMATEUR ARABIAN COUNTRY ENGLISH PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
JARAD HEAVNER
PITTSFIELD , IL
$200 AMATEUR ARABIAN HUNTER PLEASURE 18-39 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HADLEY
MINOOKA , IL
$200 AMATEUR ARABIAN MOUNTED NATIVE COSTUME Sixth place RibbonSixth Place
JARAD HEAVNER
PITTSFIELD , IL
$200 AMATEUR ARABIAN WEST. PL. 18-39 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
MARTY REEVES
TOWANDA , IL
$200 AMATEUR ARABIAN WESTERN PLEASURE 40 & OVER Sixth place RibbonSixth Place
JANET ALVARADO
HIGHLAND , IL
$200 ARABIAN COUNTRY ENGLISH PLEASURE GELDING Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY MILLER
HIGH RIDGE , MO
$200 ARABIAN HUNTER PLEASURE GELDING Sixth place RibbonSixth Place
REBECCA ALEXANDER
CHADWICK , IL
$200 ARABIAN HUNTER PLEASURE STALLION OR MARE Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH BESS
MASON CITY , IL
$200 ARABIAN MOUNTED NATIVE COSTUME Sixth place RibbonSixth Place
TOM/MARILYN WEBER
CHESTERFIELD , IL
$200 ARABIAN WESTERN PLEASURE GELDING Sixth place RibbonSixth Place
MARTY REEVES
TOWANDA , IL
$750 ARABIAN COUNTRY ENGLISH PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
JARAD HEAVNER
PITTSFIELD , IL
7th
Place
STEVE/BRYAN HOLLEWELL
MILLEDGEVILLE , IL
8th
Place
TOM/MARILYN WEBER
CHESTERFIELD , IL
$750 ARABIAN HUNTER PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
KAYLA REIMER
PETERSBURG , IL
$750 ARABIAN MOUNTED NATIVE COSTUME CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
KARL LUTHIN
RIVERTON , IL
7th
Place
MELISSA MOONEY
PLEASANT HILL , IL
$750 ARABIAN WESTERN PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
HANNAH DRAUGHAN
SPRINGFIELD , IL
7th
Place
TORI & CINDY BOUNDS
RIVERTON , IL
8th
Place
MARTY REEVES
TOWANDA , IL
 
24 - WALKING HORSES
$200 LITE-SHOD PLEASURE WALKING HORSE-2 GAITS Sixth place RibbonSixth Place
EMILY MCELREATH
JACKSON , MO
$200 LITE-SHOD WALKING HORSE - WESTERN TWO GAITS Sixth place RibbonSixth Place
EMILY MCELREATH
JACKSON , MO
$200 PARK PLEASURE WALKING HORSE-TWO GAITS Sixth place RibbonSixth Place
JAKE POLITTE
FARMINGTON , MO
$200 PARK PLEASURE WALKING HORSE-WESTERN Sixth place RibbonSixth Place
JIM MCLEOD
ASSUMPTION , IL
$200 WALKING HORSE OPEN MODEL, TWO YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
JIM MCLEOD
ASSUMPTION , IL
7th
Place
HELEN CLEMENS
CHILLICOTHE , IL
 
25 - PASO FINOS
$200 PASO FINO AMATEUR OWNER PERFORMANCE Sixth place RibbonSixth Place
ALEXA/ANTHONY CARRENO
CHICAGO , IL
$200 PASO FINO AMATEUR OWNER PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
KELLIE RUCKER
STAUNTON , IL
$200 PASO FINO PERFORMANCE OPEN Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEYWOODS EQUEST. CENTER
MINOOKA , IL
$200 PASO FINO PLEASURE OPEN Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HADLEY
MINOOKA , IL
$200 PASO FINO YOUTH PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTINE MEYER
DES PERES , MO
$750 PASO FINO PERFORMANCE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEY HADLEY
MINOOKA , IL
7th
Place
ASHLEYWOODS EQUEST. CENTER
MINOOKA , IL
$750 PASO FINO PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
ASHLEYWOODS EQUEST. CENTER
MINOOKA , IL
7th
Place
CHRISTINE MEYER
DES PERES , MO
8th
Place
MARINA BRENHAM
SORENTO , IL
 
26 - MISSOURI FOX TROTTERS
$200 MISSOURI FOX TROTTER AMATEUR PERFORMANCE Sixth place RibbonSixth Place
TARA SURRATT
BEARDSTOWN , IL
$200 MISSOURI FOX TROTTER-LADIES TWO GAIT Sixth place RibbonSixth Place
TARA SURRATT
BEARDSTOWN , IL
$750 MISSOURI FOX TROTTER PERFORMANCE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
JEFF DEHNER
WATERLOO , IL
7th
Place
CHRISTINA GREEN
,
8th
Place
RENEE & MADISON STIGALL
HAVANA , IL
 
3 - FINE HARNESS HORSES
$300 PETER ARCHER MEM. AMATEUR FINE HARNESS Sixth place RibbonSixth Place
CHRISTINE JOHNSON
YORKVILLE , IL
 
4 - AMERICAN SADDLEBRED PLEASURE HORSES
$200 ASB COUNTRY PLEASURE 17 YEARS & UNDER Sixth place RibbonSixth Place
MOLLY/MELISSA RYAN/LABRUZZY
PORTAGE , MI
$200 ASB COUNTRY PLEASURE 18 YEARS AND OVER Sixth place RibbonSixth Place
MARGIE TORKELSON
ST. CHARLES , MO
$200 ASB COUNTRY PLEASURE DRIVING Sixth place RibbonSixth Place
JANETTE WANNER
BARRINGTON HILLS , IL
$200 ASB ILL RES ASB SHOW PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
KIM MITCHELL
EAST PEORIA , IL
$200 ASB ILLINOIS RESIDENT COUNTRY PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
BAILEY LONGMAN
BRADFORD , IL
$200 ASB JUNIOR EXHIBITOR SHOW PLEASURE 14-17 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
REBECCA & PAULINE CURRY
CAMERON , IL
$200 ASB SHOW PLEASURE DRIVING 40 YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
ALLEN BLESSMAN
MASON CITY , IL
$200 ASB THREE GAITED PLEASURE RIDER 18-39 YEARS Sixth place RibbonSixth Place
REBECCA & PAULINE CURRY
CAMERON , IL
$200 ASB THREE GAITED PLEASURE RIDER 40 YEARS & OVER Sixth place RibbonSixth Place
LEANNE HULS
JASPER , IN
$200 ASB WESTERN PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
DEBI CHYLEK
LOUISVILLE , KY
$200 JR. EXHIB. THREE GAITED PLEASURE 13 YEARS & UNDER Sixth place RibbonSixth Place
PAYTON WHEATLEY
WATERLOO , NE
$500 ASB COUNTRY PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
MARGIE TORKELSON
ST. CHARLES , MO
7th
Place
ELEANOR FAUBER
BARTONVILLE , IL
8th
Place
BAILEY LONGMAN
BRADFORD , IL
$500 ASB WESTERN PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
SANDY BRADFIELD
URBANA , IL
$500 COUNTRY PLEASURE DRIVING CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
MARK BUTLER
CHICAGO , IL
$500 JUNIOR EXHIBITOR ASB THREE GAITED PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
PAYTON WHEATLEY
WATERLOO , NE
$500 STATE FAIR MANAGER, ASB THREE GAITED SHOW PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
JORDAN TEGLIA
MUKWONAGO , WI
7th
Place
BARB HODEL
CARLOCK , IL
 
5 - ASB PARK OR PARK PLEASURE HORSE
$200 ASB PARK PLEASURE HORSE Sixth place RibbonSixth Place
IRENE KONTON
BOLINGBROOK , IL
$200 OPEN ASB HUNTER COUNTRY PLEASURE Sixth place RibbonSixth Place
BARB HODEL
CARLOCK , IL
$200 SADDLE AND BRIDLE ASB HUNTER SEAT CLASSIC Sixth place RibbonSixth Place
AUDRA/LAUREN BRIZGYS
HOMER GLEN , IL
$500 ASB HUNTER COUNTRY PLEASURE CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
AUDRA/LAUREN BRIZGYS
HOMER GLEN , IL
$500 ASB PARK PLEASURE HORSE MGR OF COMPETITIVE EVENTS CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
TISH GRAF
BENTON HARBOR , MI
 
6 - AMERICAN SADDLE HORSE BREEDERS FUTURITY
ASHB FUTURITY - AMATEUR WEANLING Sixth place RibbonSixth Place
DELORES LILLGE
WATERTOWN , WI
7th
Place
MARY OWENS
TOWER HILL , IL
8th
Place
MARY OWENS
TOWER HILL , IL
ASHB FUTURITY - AMATEUR YEARLING Sixth place RibbonSixth Place
JON DEES
HILBERT , WI
ASHB FUTURITY - WEANLING CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
SHALE HILL STABLE
MUNCIE , IL
7th
Place
MARY OWENS
TOWER HILL , IL
8th
Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
ASHB FUTURITY - WEANLING COLT Sixth place RibbonSixth Place
MARY OWENS
TOWER HILL , IL
7th
Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
ASHB FUTURITY - WEANLING MARE Sixth place RibbonSixth Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
ASHB FUTURITY - YEARLING CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
JOE KANIA
AVALON , WI
7th
Place
JUDY RIGHTER
GILMAN , IL
8th
Place
REBECCA & PAULINE CURRY
CAMERON , IL
ASHB FUTURITY - YEARLING MARE Sixth place RibbonSixth Place
JON DEES
HILBERT , WI
7th
Place
JOLEEN CARLE
MONMOUTH , IL
8th
Place
REBECCA & PAULINE CURRY
CAMERON , IL
 
9 - ROADSTER PONIES
$1500 REX PARKINSON MEMORIAL ROADSTER PONY CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
RAE GOLDEN
BRIDGEPORT , OH
7th
Place
HOPE, MISSY, ROB HATCHITT
,
8th
Place
COUNTY LINE STABLES
MANTENO , IL
$200 JUNIOR EXHIBITOR ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
CASH LOVELL STABLE'S INC
WINSTON SALEM , NC
$200 JUNIOR ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
DR/MRS. JOSEPH LOWRY
DAVIS JUNCTION , IL
$300 AMATEUR ROADSTER PONY Sixth place RibbonSixth Place
STEVE & MARY SMITH
BOURBONNAIS , IL
$300 ROADSTER PONY OPEN Sixth place RibbonSixth Place
GARRY BRUMM
CROWN POINT , IN
$500 AMATEUR ROADSTER PONY CHAMPIONSHIP Sixth place RibbonSixth Place
GARRY BRUMM
CROWN POINT , IN

DIVISION VII - MINI HORSE

MINI HORSES

 
MINI HORSES
AGED MARE, 3 & OLDER- 34" UNDER Sixth place RibbonSixth Place
SUZANNE/MACKENZIE HUELSMANN/SCHULTE
CENTRALIA , IL
MODEL MARE, 2 & OLDER- UNDER Sixth place RibbonSixth Place
DOLORES OR LYN WILLIAMS
BELLEVILLE , IL
MULTI COLOR STALLION/ GELDING- UNDER Sixth place RibbonSixth Place
KAREN WALES
ANDALUSIA , IL
OPEN WESTERN COUNTRY PLEASURE- 34" & UNDER Sixth place RibbonSixth Place
DOLORES OR LYN WILLIAMS
BELLEVILLE , IL
SOLID COLOR MARE - UNDER Sixth place RibbonSixth Place
KAREN WALES
ANDALUSIA , IL
SOLID COLOR STALLION/ GELDING- OVER Sixth place RibbonSixth Place
WM, L, J, M, K, OR J SANDERS
GARDNER , IL
7th
Place
WM, L, J, M, K, OR J SANDERS
GARDNER , IL
WESTERN COUNTRY PLEASURE STAKE- 34" & UNDER Sixth place RibbonSixth Place
BARB OR MONICA ARTER
BREESE , IL
YOUTH HALTER GELDING- OVER Sixth place RibbonSixth Place
SANDRA NAVARRE
WEST BEND , WI
7th
Place
ROLLIE SPRINGER
MORTON , IL
YOUTH HALTER GELDING-UNDER Sixth place RibbonSixth Place
C MORRIS
FREEBURG , IL
YOUTH HALTER MARE - UNDER Sixth place RibbonSixth Place
ROLLIE SPRINGER
MORTON , IL
7th
Place
KAREN WALES
ANDALUSIA , IL
 

Back to referring page

 


Link to the State of IllinoisLink to the Illinois Department of AgricultureLink to the DuQuoin State FairLink to the Illinois County FairsLink to the Internation Association of Fairs and Expositions

Emmerson Building, 801 E. Sangamon Ave, State Fairgrounds, P.O. Box 19427, Springfield, Illinois 62794-9427
217/782-6661 (Voice), 217/524-6858 (TDD), 217/782-9115 (Fax),