Ribbons

2014

Search Again

Results for: SANGAMON , IL - 30All Days

DIVISION I - LIVESTOCK

A-BEEF CATTLE

A-1 BEEF BREEDING CATTLE

 
A04-SHORTHORN
SHORTHORN- FEMALES BORN 9/15/13- 9/3/13 First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
SHORTHORN- RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
SHORTHORN- SENIOR HEIFER CALF CHAMPION First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
 
A05-POLLED SHORTHORN
POLLED SHORTHORN- FEMALES BORN 1/25/14 - 1/1/14 First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
POLLED SHORTHORN- JUNIOR HEIFER CALF CHAMPION First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
 
A08-SIMMENTAL
SIMMENTAL- RESERVE SENIOR BULL CALF CHAMPION First place RibbonFirst Place
WORKMAN SIMMENTALS
NEW BERLIN , IL
 
A14-MAINE-ANJOU
MAINE- BULL BORN 2/20/12 First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
MAINE- FEMALES BORN 12/16/12 First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
MAINE- FEMALES BORN 7/12/13 First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
MAINE- GRAND CHAMPION BULL First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
MAINE- JUNIOR CHAMPION BULL First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
MAINE- SENIOR HEIFER CHAMPION First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL

BEEF LAND OF LINCOLN

BEEF BREEDING

 
MAINE ANJOU
LL MAINE- BULL BORN 2/20/12 First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
LL MAINE- GRAND CHAMPION BULL First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
LL MAINE- JUNIOR CHAMPION BULL First place RibbonFirst Place
FANCY CREEK FARMS
SHERMAN , IL
 
POLLED SHORTHORN
LL POLLED SHORTHORN- FEMALES BORN 1/25/14- 1/1/14 First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
LL POLLED SHORTHORN- JUNIOR HEIFER CALF CHAMPION First place RibbonFirst Place
JAMES JOHNSON
NIANTIC , IL
 
SIMMENTAL
LL SIMMENTAL- FEMALES BORN 3/22/13- 3/15/13 First place RibbonFirst Place
WORKMAN SIMMENTALS
NEW BERLIN , IL
LL SIMMENTAL- RESERVE SENIOR BULL CALF CHAMPION First place RibbonFirst Place
WORKMAN SIMMENTALS
NEW BERLIN , IL

C-DRAFT HORSES

DRAFT HORSES

 
C03-CLYDESDALE-SHIRE
CLYDESDALE SHIRE JUNIOR SHOWMANSHIP BOY OR GIRL 10-13 First place RibbonFirst Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL
GET OF SIRE 3 ANIMALS EITHER SEX ANY AGE First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
MARE AND FOAL EACH COUNT 50% OWNED BY 1 EXHIBITOR First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
MARE UNDER 1 YEAR OLD First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
PREMIERE EXHIBITOR AWARD First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL

DRAFT HORSES LAND OF LINCOLN

DRAFT HORSES

 
CLYDESDALE-SHIRE
LL- GET OF SIRE 3 ANIMALS EITHER SEX ANY AGE First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
LL- MARE 4 YEARS OLD AND OVER DRY First place RibbonFirst Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL
LL- MARE UNDER 1 YEAR OLD First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
LL- RESERVE GRAND CHAMPION MARE First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
LL- RESERVE JUNIOR CHAMPION MARE First place RibbonFirst Place
MIKE & TRACY TAFT
SPRINGFIELD , IL
LL- SENIOR CHAMPION MARE First place RibbonFirst Place
DENNIS & LINDA JOHNSON
SPRINGFIELD , IL

E-GOATS

DAIRY GOATS

 
E02-NUBIAN
BREEDERS HERD First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
DOE 2 YEARS AND UNDER 3 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
DOE 4 YEARS AND UNDER 5 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
GET OF SIRE First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
GRAND CHAMPION DOE First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
INTERMEDIATE DOE KID BORN 3/1/14 TO 3/31/14 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
PRODUCE OF DAM First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
RESERVE CHAMPION JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
TIFFANIE LEE
GLENARM , IL

G-SWINE

BARROWS

 
G04B-HAMPSHIRE
N05-HAMPSHIRE BARROW 265 TO 281 First place RibbonFirst Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
N05-HAMPSHIRE BARROW 282 TO 298 First place RibbonFirst Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
 
G10B-CROSSBRED BARROWS
N10-CROSSBRED BARROW 230 TO 240 First place RibbonFirst Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL

BREEDING SWINE

 
G01-BERKSHIRE
BEKRSHIRE- GILTS BORN 1/27/14- 2/7/14 First place RibbonFirst Place
JACOB PETERS
NEW BERLIN , IL
 
G07-SPOTTED SWINE
SPOTTED SWINE- GILTS BORN 1/15/14- 1/20/14 First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SPOTTED SWINE- GILTS BORN 1/4/14- 1/8/14 First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SPOTTED SWINE- GILTS BORN 3/1/14 First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SPOTTED SWINE- GRAND CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SPOTTED SWINE- RESERVE SENIOR CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SPOTTED SWINE- SENIOR CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL

SWINE MISC

 
HAM, BACON AND PROCESSED BEEF SHOW
CHAMPION HAM First place RibbonFirst Place
Y-T PACKING & TURASKY'S MEATS
SPRINGFIELD , IL
HAMS First place RibbonFirst Place
Y-T PACKING & TURASKY'S MEATS
SPRINGFIELD , IL

GOATS LAND OF LINCOLN

GOATS

 
NUBIAN
LL- BREEDERS HERD First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- DOE 2 YRS & UNDER 3 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- DOE 4 YRS & UNDER 5 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- GET-OF-SIRE First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- GRAND CHAMPION DOE First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- INT DOE KID BORN 3/1/14 TO 3/31/14 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- PRODUCE OF DAM First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- RESERVE CHAMPION JR DOE First place RibbonFirst Place
TIFFANIE LEE
GLENARM , IL

H-POULTRY

BANTAMS

 
15-OLD ENGLISH GAME BANTAMS
SILVER DUCKWING COCKEREL First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL
SILVER DUCKWING PULLET First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL
 
16-FEATHER LEGGED BANTAMS
BRAHMA LIGHT COCK First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL
BRAHMA LIGHT COCKEREL First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL

ROOSTERS

 
ILLINOIS STATE FAIR ROOSTER CROWING JAMBOREE
AUGUST 13 WINNER First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL
RESERVE GRAND CHAMPION First place RibbonFirst Place
DALTON PIERCEALL
NEW BERLIN , IL

I-RABBITS

RABBITS

 
10- ALL OTHER 6 CLASS BREEDS
AOB 6 CLASS SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
 
12-STANDARD CHIN
STANDARD CHIN SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
MARY HAGGARD
SPRINGFIELD , IL
STANDARD CHIN SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
MARY HAGGARD
SPRINGFIELD , IL
 
16-MINI REX
MINI REX WHITE SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL
 
17 - ALL OTHER 4 CLASS BREEDS
POLISH AOC JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
POLISH AOC SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
POLISH AOC SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
POLISH BROKEN BEST OF GROUP First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
POLISH BROKEN JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
POLISH BROKEN SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
 
21-HAVANA
HAVANA BLACK SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BLUE BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BROKEN BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BROKEN JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BROKEN JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BROKEN SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA BROKEN SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA CHOCOLATE BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA CHOCOLATE JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA CHOCOLATE SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
HAVANA CHOCOLATE SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
 
26-YOUTH CALIFORNIAN
CALIFORNIAN 6-8 DOE First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
CALIFORNIAN JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
 
28-YOUTH NEW ZEALAND
NEW ZEALAND WHITE 6-8 DOE First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
NEW ZEALAND WHITE BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
 
30-YOUTH SATIN
AOB 6 CLASS 6-8 BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
SATIN BROKEN JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SATIN BROKEN SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
SATIN SIAMESE BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
 
31-YOUTH DUTCH
DUTCH BLUE SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
DUTCH STEEL BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
DUTCH TORTOISE SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
 
35-YOUTH HIMALAYAN
HARLEQUIN BEST OF VARIETY First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
HARLEQUIN SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
 
8-CALIFORNIAN
CALIFORNIAN 6-8 BUCK First place RibbonFirst Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
CALIFORNIAN JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
CALIFORNIAN JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
CALIFORNIAN SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
 
8-FLEMISH GIANTS
FLEMISH GIANT 6-8 BUCK First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
FLEMISH GIANT JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
FLEMISH GIANT JUNIOR DOE First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
 
CHAMPIONSHIP PREMIUMS
ALL OTHER 6 CLASS BREEDS BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
CALIFORNIAN BEST OPPOSITE SEX First place RibbonFirst Place
JACK HARDEN
AUBURN , IL
HAVANA BEST OPPSITE SEX First place RibbonFirst Place
CATHERINE GREIG
SPRINGFIELD , IL
STANDARD CHINS BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
MARY HAGGARD
SPRINGFIELD , IL
STANDARD CHINS BEST OPPOSITE SEX First place RibbonFirst Place
MARY HAGGARD
SPRINGFIELD , IL
 
YOUTH CHAMPIONSHIP PREMIUMS
AOB 6 CLASS BREED BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
HARLEQUIN BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
NEW ZEALAND BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
POLISH BEST OF BREED First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
SATIN BEST OF OPPOSITE SEX First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL

SWINE LAND OF LINCOLN

BARROWS

 
HAMPSHIRE
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 265 TO 281 First place RibbonFirst Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
LL N05-HAMPSHIRE BARROW 282 TO 298 First place RibbonFirst Place
CLAY BRUNO
SPRINGFIELD , IL

BREEDING SWINE

 
BERKSHIRES
LL BERKSHIRE- GILTS BORN 1/27/14- 2/7/14 First place RibbonFirst Place
JACOB PETERS
NEW BERLIN , IL
 
SPOTTED SWINE
LL SPOTTED SWINE- GILTS BORN 3/1/14 First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL
LL SPOTTED SWINE- GILTS BORN 1/15/14- 1/20/14 First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
LL SPOTTED SWINE- GRAND CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL
LL SPOTTED SWINE- SENIOR CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
KELSEY BRUNO
MECHANICSBURG , IL

DIVISION II - GENERAL

K-AGRICULTURAL

HERBS

 
HERBS
BALM, LEMON First place RibbonFirst Place
LORETTA PARRISH
DAWSON , IL
BASIL, ANY OTHER VARIETY First place RibbonFirst Place
DEBORAH R. STEELE
SPRINGFIELD , IL
BASIL, SWEET GREEN First place RibbonFirst Place
LORETTA PARRISH
DAWSON , IL
CHIVES First place RibbonFirst Place
JEANETTE MALAFA
SPRINGFIELD , IL
COLLECTION OF ANY FIVE HERBS First place RibbonFirst Place
RACHEL FISHBURN
BUFFALO , IL
CORIANDER, CILANTRO, LEAFY First place RibbonFirst Place
LORETTA PARRISH
DAWSON , IL
FENNEL, SEED HEADS First place RibbonFirst Place
DEBORAH R. STEELE
SPRINGFIELD , IL
MARJORAM, SWEET First place RibbonFirst Place
LORETTA PARRISH
DAWSON , IL
MINT First place RibbonFirst Place
RACHEL FISHBURN
BUFFALO , IL
OREGANO First place RibbonFirst Place
LORETTA PARRISH
DAWSON , IL
SAGE First place RibbonFirst Place
AARON FISHBURN
BUFFALO , IL

K-2 FRUIT

 
NUTS
PECANS First place RibbonFirst Place
CANDI BEARSS
PAWNEE , IL

K-3 VEGETABLES

 
PLATE EXHIBITS
BABY SUMMER SQUASH (FLOWER ATTACHED) (3) First place RibbonFirst Place
RACHEL FISHBURN
BUFFALO , IL
GARLIC PLATE OF FIVE WHOLE BULBS UNDIVIDED First place RibbonFirst Place
JAMES WEISTART
ROCHESTER , IL
SUMMER SQUASH, ANY OTHER TYPE (3) First place RibbonFirst Place
RACHEL FISHBURN
BUFFALO , IL

L-FLORICULTURE

DIVISION 1

 
DIVISION 1
BEST TABLE First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
EASTER THEME First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
EXHIBITION TABLE THANKSGIVING THEME First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MANTEL "FATHER'S DAY" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MINIATURE ROSE First place RibbonFirst Place
MELANIE NOBLE
PLEASANT PLAINS , IL
MIXED BOUQUET - NOT TO EXCEED 15" OVERALL First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
RUDBECKIA (GLORIOSA DAISY, BLACK-EYED SUSAN) First place RibbonFirst Place
EVAN WELLMAN
SHERMAN , IL
TABLE - NEW YEAR'S THEME First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL

DIVISION 3

 
DIVISION 3
`PEDESTAL "HEAVEN SENT" First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
"SENIOR MOMENTS First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
BEST ARANGEMENT First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
BEST TABLE First place RibbonFirst Place
SALLY M. NOBLE
PLEASANT PLAINS , IL
EXHIBITION TABLE - "LATINA" First place RibbonFirst Place
SALLY M. NOBLE
PLEASANT PLAINS , IL
HOSTA, LARGE - 1 LEAF MORE THAN 5" WIDE First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
HOSTA, SMALL - 1 LEAF LESS THAN 1" WIDE First place RibbonFirst Place
DEBORAH R. STEELE
SPRINGFIELD , IL
MEDIUM ZINNIA - BETWEEN 1-3" DIAMETER First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
NICHE - "ENCHANTED" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL

DIVISION 4

 
DIVISION 4
"BLOOMIN' IDIOTS" (ALL FRESH) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
BEST ARRANGEMENT First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
CAFE THEME (TITLE CARD ONLY) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
COCKSCOMB, CRESTED (CELOSIA) First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
COLEUS - 1 STEM First place RibbonFirst Place
DEIRDRE A. CARUSO
SPRINGFIELD , IL
COWBOY/WESTERN THEME (ALL DRIED) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
HUNTING THEME First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
PEDESTAL "SEEING RED" - TITLE CARD ONLY First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
SUNFLOWER, LESS THAN 7" DIAMETER First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
WEDDING THEME First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL

DIVISION 5

 
DIVISION 5-ROSES
"BRILLANCE" (USING ROSES) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
"WINTER" (USING ROSES) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
BEST ARRANGEMENT First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
FULLY OPEN First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
MANTEL - "LITTLE PRINCESS" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MINIATURE "BABY BLUE" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MINIATURE DESIGN "FOR MOM" 13 YEARS OLD AND UNDER, 12"-18" TALL First place RibbonFirst Place
LILLIAN OLSON
SPRINGFIELD , IL
NICHE - "UNTITLED" - USING ROSES First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
PEDESTAL - "ELECTRIC" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL

DIVISION 6

 
DIVISION 6
"ONCE UPON A TIME" (ALL FRESH) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
"VACATION" (ALL FRESH) (TITLE CARD ONLY) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
AFRICAN MARIGOLD - 2 STEMS First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
BEST ARRANGEMENT First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
GERANIUM BLOOM First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
IMPATIENS - 1 BLOOM STEM First place RibbonFirst Place
PENNY ZIMMERMAN-WILLS
PLEASANT PLAINS , IL
MANTEL - "WINTER WONDERLAND" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
NICHE - "BOLD" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
PEDESTAL - "SPRING" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
SALVIA - 2 BLOOM STEMS First place RibbonFirst Place
DEIRDRE A. CARUSO
SPRINGFIELD , IL
ZINNIA, MEDIUM - FLOWERS 1-3" DIAMETE First place RibbonFirst Place
ANTHONY J. CARUSO
SPRINGFIELD , IL
ZINNIA, MINIATURE - 2 STEMS , FLOWERS LESS THAN 1" First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL

DIVISION 7

 
DIVISION 7
"MARVELOUS" First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
"SNOW DAY" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
BERRIED OF FRUITED BRANCH - LESS THAN 24" First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
BEST ARRANGEMENT First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
BEST TABLE First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
CARD TABLE "AT THE BEACH" (ALL FRESH) (ON THE FLOOR) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
EXHIBITION TABLE - "TEA TIME" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
HOSTA - 1 LEAF UNDER 1" WIDE First place RibbonFirst Place
ANN S. WELLS
SPRINGFIELD , IL
MANTEL - "DOG DAYS" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
NICHE - "GLOWING" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
PEDESTAL - "VIBRANT" First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
TABLE "CHILD'S BIRTHDAY" - TITLE CARD ONLY First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
ZINNIA, MINIATURE - UNDER 1 3/4" DIAMETER First place RibbonFirst Place
ANTHONY J. CARUSO
SPRINGFIELD , IL

M-TEXTILES

M-1 TEXTILES

 
DIVISION 1 - CONSTRUCTION
ADULT SLEEPWEAR First place RibbonFirst Place
BARBARA KLINTWORTH
SPRINGFIELD , IL
ANY ACCESSORY (OTHER THAN PURSE OR TOTE) First place RibbonFirst Place
BARBARA KLINTWORTH
SPRINGFIELD , IL
APRON First place RibbonFirst Place
BARBARA KLINTWORTH
SPRINGFIELD , IL
BABY QUILT, STAMPED KIT First place RibbonFirst Place
EVELYN FULTON
CHATHAM , IL
BEST ADULT ACCESSORY First place RibbonFirst Place
BARBARA KLINTWORTH
SPRINGFIELD , IL
BIB, ANY STYLE First place RibbonFirst Place
MARIAN BROCKSCHMIDT
SPRINGFIELD , IL
CHILD'S DANCE OR SKATE OUTFIT First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
INFANT'S HAT OR BONNET First place RibbonFirst Place
TERRI WILLIAMS
BUFFALO , IL
LADIES CASUAL ONE OR TWO PIECE OUTFIT First place RibbonFirst Place
BARBARA KLINTWORTH
SPRINGFIELD , IL
MACHINE APPLIQUED SWEATSHIRT (BOUGHT SWEATSHIRT) First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
MULTIPLE MATCHING CHILD'S OUTFITS First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
PURSE EVERYDAY First place RibbonFirst Place
KIM M. RAPPS
SPRINGFIELD , IL
RECYCLED GARMENT First place RibbonFirst Place
TERRI WILLIAMS
BUFFALO , IL
WEDDING DRESS First place RibbonFirst Place
BEVERLY CUTLER
SPRINGFIELD , IL
 
DOLLS AND ANIMALS
DOLL OR STUFFED ANIMAL WITH SEWN WARDROBE (2/3 OUTFITS) First place RibbonFirst Place
MARIAN BROCKSCHMIDT
SPRINGFIELD , IL
KNITTED OR CROCHETED DOLL OR ANIMAL, ONE UNDER 24" NO STANDS First place RibbonFirst Place
AMANDA YUCUS
SPRINGFIELD , IL
 
HOLIDAY CRAFT
CHRISTMAS PICTURE NOT TO EXCEED 84" PERIMETER First place RibbonFirst Place
SANDRA WRESCH
AUBURN , IL
TREE ORNAMENT OR TOPPER (ONE) First place RibbonFirst Place
LISA SISTI
WILLIAMSVILLE , IL
 
KNITTED OR CROCHETED ITEMS
AFGHAN - CROCHETED IN 1 PIECE First place RibbonFirst Place
YOLANDA VIIGGIANO
MT. PROSPECT , IL
DISH RAG OR DECORATED TOWEL (ONLY ONE) First place RibbonFirst Place
BARBARA SULLIVAN
SPRINGFIELD , IL
DOILY 14" - 17" (ONE ONLY) First place RibbonFirst Place
BARBARA SULLIVAN
SPRINGFIELD , IL
DOILY UNDER 14" (ONE ONLY) First place RibbonFirst Place
BARBARA SULLIVAN
SPRINGFIELD , IL
INFANT OR CHILD'S SET, 2 OR MORE CROCHETED PIECES First place RibbonFirst Place
JENNIFER BARRIENTOS
SPRINGFIELD , IL
KNITTED OR CROCHETED POT HOLDER First place RibbonFirst Place
MARIAN BROCKSCHMIDT
SPRINGFIELD , IL
MISCELLANEOUS (NOT LISTED ABOVE) First place RibbonFirst Place
JENNIFER BARRIENTOS
SPRINGFIELD , IL
MITTENS (2) GLOVES(2) HAT SCARVES (SINGLE ITEM OR ANY COMBO) First place RibbonFirst Place
JANE HUGHES-JACKSON
SPRINGFIELD , IL
SWEATER (OTHER THAN SCANDANAVIAN OR FISHERMAN) First place RibbonFirst Place
NANCY CAMPBELL
ROCHESTER , IL
 
MISC
ANY ITEM WITH RIBBON EMBROIDERY First place RibbonFirst Place
MARIAN BROCKSCHMIDT
SPRINGFIELD , IL
 
PILLOWS, COVERINGS AND PICTURES
EMBROIDERED WITH YARN, RIBBON, OR FLOSS First place RibbonFirst Place
PAT PIKESH
SPRINGFIELD , IL
EMBROIDERED/CREWEL First place RibbonFirst Place
JULIE ANN JANSSEN
SPRINGFIELD , IL
 
QUILTS BEDSPREADS AND WALL HANGINGS
GROUP BED QUILT First place RibbonFirst Place
CAROLYN STINE
SPRINGFIELD , IL
WALL QUILT (LARGE), HAND QUILTED First place RibbonFirst Place
ELIZABETH CROWLEY
SPRINGFIELD , IL
 
STYLE SHOW
CHILD'S COSTUME First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
CHILD'S DANCE OR SKATE OUTFIT First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
CHILD'S SPORTSWEAR (AGE 3-12) First place RibbonFirst Place
SANDRA POTTHOFF
SPRINGFIELD , IL
TEEN FORMAL, PARTY/SUNDAY GARMENT First place RibbonFirst Place
RACHEL MEYERS
SPRINGFIELD , IL
 
WEAVING, HOOKING AND TATTING
ANY RUG NOT TO EXCEED 4' X 6' IN SIZE First place RibbonFirst Place
CLARA E. SOTAK
SPRINGFIELD , IL
ANY TATTED ITEM First place RibbonFirst Place
LISA SISTI
WILLIAMSVILLE , IL
BEST WEAVING AND HOOKING First place RibbonFirst Place
MARILYN OSGOOD
SPRINGFIELD , IL
HAND LOOMED, OTHER First place RibbonFirst Place
MARILYN OSGOOD
SPRINGFIELD , IL
HOOKED MISCELLANEOUS First place RibbonFirst Place
MARY SAUSAMAN
SPRINGFIELD , IL
HOOKED PICTURE, FRAMED First place RibbonFirst Place
MARY SAUSAMAN
SPRINGFIELD , IL
ITEM EDGED IN TATTED LACE (ONE ONLY) First place RibbonFirst Place
LISA SISTI
WILLIAMSVILLE , IL

M-2 JUNIOR TEXTILES

 
GARMENTS
ANY GARMENT NOT LISTED First place RibbonFirst Place
RACHEL MEYERS
SPRINGFIELD , IL
CHILD'S SPORTSWEAR (AGE 9-12) First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
FIRST GARMENT MADE BY A 13 YR OLD OR YOUNGER First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
SKIRT, ANY First place RibbonFirst Place
RACHEL MEYERS
SPRINGFIELD , IL
 
HOLIDAY CRAFT
ANY STITCHED CHRISTMAS ITEM NOT STOCKING First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
ANY STITCHED HOLIDAY ITEM EXCEPT CHRISTMAS First place RibbonFirst Place
JANE SIMPSON
SPRINGFIELD , IL
BEST ARTICLE IN DIVISION 3 First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
 
STITCHERY
ANY ARTICLE-KNITTED First place RibbonFirst Place
SHELBY RAINFORD
MECHANICSBURG , IL
ANY PLASTIC CANVAS ITEM First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
ANY STITCHED ITEM NOT LISTED First place RibbonFirst Place
AARON FISHBURN
BUFFALO , IL
BEST ARTICLE IN DIVISION 2 First place RibbonFirst Place
AARON FISHBURN
BUFFALO , IL
FRIENDSHIP BRACELETS First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
GOD'S EYE OR DREAM CATCHERS First place RibbonFirst Place
HAYDEN SCHUMER
CHATHAM , IL
ITEMS MADE WITH PONY BEADS First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL
MACRAME OR BEAD ARTICLE (NO PONY BEADS) First place RibbonFirst Place
JESSICA HILL
SPRINGFIELD , IL

N-CULINARY

ILLINOIS BLUE RIBBON CULINARY CONTEST

 
ILLINOIS BLUE RIBBON CULINARY CONTEST
BAKE-A-CAKE First place RibbonFirst Place
CINDY BOHL
GLENARM , IL
CHICKEN First place RibbonFirst Place
CAROL MEADOWS
SPRINGFIELD , IL
GRAND CHAMPION CONTEST First place RibbonFirst Place
CINDY BOHL
GLENARM , IL

JUNIOR CULINARY

 
CAKES
ANY OTHER, AT LEAST TWO 8" LAYERS, ICED First place RibbonFirst Place
CASSIDY P YATES
SPRINGFIELD , IL
BEST CAKE First place RibbonFirst Place
CHESNEY CLAMPET
TAYLORVILLE , IL
CUPCAKES First place RibbonFirst Place
CHESNEY CLAMPET
TAYLORVILLE , IL
 
CANDY
ANY OTHER CANDY First place RibbonFirst Place
JACOB CLAMPET
TAYLORVILLE , IL
BEST CANDY First place RibbonFirst Place
JACOB CLAMPET
TAYLORVILLE , IL
CUT-UP CAKES First place RibbonFirst Place
ZOE NIELSEN
SPRINGFIELD , IL
HEALTHY SNACK First place RibbonFirst Place
JANE SIMPSON
SPRINGFIELD , IL
PLAIN FUDGE First place RibbonFirst Place
CECILIA SIMPSON
SPRINGFIELD , IL
 
COOKIE JAR
STATE FAIR COOKIE JAR THEME:"YOUR FAVORITE SPORTS TEAM" First place RibbonFirst Place
ZOE NIELSEN
SPRINGFIELD , IL
 
COOKIES
OATMEAL, NO NUTS, RAISNS, CHIPS, ETC First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
 
QUICK BREADS
BISCUTS, BAKING POWDER OR ROLLED (4) First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
GINGERBREAD First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
NUT BREAD, ANY KIND First place RibbonFirst Place
MEGAN DOWNS
SHERMAN , IL

OPEN CULINARY

 
BAKED PRODUCTS
ANY OTHER KIND First place RibbonFirst Place
MICHAEL PATRICK
SPRINGFIELD , IL
APPLE First place RibbonFirst Place
LARRY L. BOEHME
NEW BERLIN , IL
BANANA BREAD First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
BEST BREAD First place RibbonFirst Place
NAN KESSLER
SPRINGFIELD , IL
BEST COOKIE First place RibbonFirst Place
BRIAN ALLEN
SPRINGFIELD , IL
BEST COOKIE OR PASTERIES First place RibbonFirst Place
BRIAN ALLEN
SPRINGFIELD , IL
BEST OF YEAST BREADS First place RibbonFirst Place
NAN KESSLER
SPRINGFIELD , IL
BISCOTTI, PLAIN First place RibbonFirst Place
BRIAN ALLEN
SPRINGFIELD , IL
BISCOTTI, WITH ADDED INGREDIENTS First place RibbonFirst Place
KIM WONNELL
SPRINGFIELD , IL
CAKE MIX COOKIES (BOX MIX BASE) First place RibbonFirst Place
CURTIS BRYANT
CHATHAM , IL
CHOCOLATE CHIP, ALL OTHERS First place RibbonFirst Place
SHIRLEY BRYANT
CHATHAM , IL
CHOCOLATE DROP PLAIN First place RibbonFirst Place
KIM WONNELL
SPRINGFIELD , IL
COOKIES, FANCY SHAPES ICED OR UNICED First place RibbonFirst Place
MICHAEL PATRICK
SPRINGFIELD , IL
DECORATED, ANY First place RibbonFirst Place
MICHAEL PATRICK
SPRINGFIELD , IL
FILLED First place RibbonFirst Place
KIM WONNELL
SPRINGFIELD , IL
MISCELLANEOUS BAR COOKIE First place RibbonFirst Place
BRIAN ALLEN
SPRINGFIELD , IL
MISCELLANEOUS FRUIT BREAD, STATE KIND First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
MUFFINS, BLUEBERRY First place RibbonFirst Place
NORMA KESSLER
SPRINGFIELD , IL
MUFFINS, BRAN First place RibbonFirst Place
SANDRA POTTHOFF
SPRINGFIELD , IL
PIN WHEELS First place RibbonFirst Place
BRIAN ALLEN
SPRINGFIELD , IL
ROLLS 4 DIFFERENT SHAPES First place RibbonFirst Place
NAN KESSLER
SPRINGFIELD , IL
STATE FAIR COOKIE JAR First place RibbonFirst Place
LISA HATFIELD
CHATHAM , IL
SUGAR, ROLLED AND CUT, UNICED, PLAIN First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
TEA RING, 16" MAXIMUM First place RibbonFirst Place
NAN KESSLER
SPRINGFIELD , IL
WHITE First place RibbonFirst Place
REBECCA SHARP
ROCHESTER , IL
WHOLE WHEAT First place RibbonFirst Place
KERIANNE JOHNSON
RIVERTON , IL
 
CANDIES
ANY OTHER KIND NOT LISTED First place RibbonFirst Place
PAULETTE HALE
SPRINGIELD , IL
BEST CANDY First place RibbonFirst Place
MICHAEL PATRICK
SPRINGFIELD , IL
DIVINITY, DROP, NO NUTS First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
FUDGE, ALL OTHERS First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
FUDGE, PLAIN CHOCOLATE First place RibbonFirst Place
MICHAEL PATRICK
SPRINGFIELD , IL
MINTS First place RibbonFirst Place
KIM WONNELL
SPRINGFIELD , IL
NUT BRITTLE First place RibbonFirst Place
CANDI BEARSS
PAWNEE , IL
 
CANNED VEGETABLES AND FRUITS
GREEN BEANS First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
PEARS First place RibbonFirst Place
MICHELE RUMBLE
LOAMI , IL
 
CONTESTS
"HONEY BEE" First place RibbonFirst Place
REBECCA SHARP
ROCHESTER , IL
APPETIZER CONTEST First place RibbonFirst Place
CINDY GUDWIEN
SHERMAN , IL
BEST DIABETIC COOKING First place RibbonFirst Place
AARON FISHBURN
BUFFALO , IL
COOKING WITH EGGS First place RibbonFirst Place
ANTHONY H KARAS
CHATHAM , IL
DIABETIC CAKE First place RibbonFirst Place
RACHEL FISHBURN
BUFFALO , IL
DIABETIC QUICK BREAD First place RibbonFirst Place
AARON FISHBURN
BUFFALO , IL
FLAVORED DONUTS First place RibbonFirst Place
CASSIDY P YATES
SPRINGFIELD , IL
GINGERBREAD HOUSE CONTEST First place RibbonFirst Place
JOANNA BELLE GUNDERSON
SPRINGFIELD , IL
HORSESHOE SANDWICH First place RibbonFirst Place
JAMES CUTLER
SPRINGFIELD , IL
MEAT LOAF First place RibbonFirst Place
BARBARA HOPGOOD
SHERMAN , IL
PIZZA PARTY First place RibbonFirst Place
WILLIAM N. BECKER
SPRINGFIELD , IL
PUMPKIN CONTEST First place RibbonFirst Place
MICHAEL GUDWIEN
SHERMAN , IL
 
DECORATED PRODUCTS
BIRTHDAY First place RibbonFirst Place
BEVERLY CUTLER
SPRINGFIELD , IL
HOLIDAY CAKE First place RibbonFirst Place
JOANNA BELLE GUNDERSON
SPRINGFIELD , IL
NOVELTY First place RibbonFirst Place
BEVERLY CUTLER
SPRINGFIELD , IL
 
DIABETIC COOKING
BEST DIABETIC COOKING First place RibbonFirst Place
CAROL MEADOWS
SPRINGFIELD , IL
DIABETIC CAKE First place RibbonFirst Place
CAROL MEADOWS
SPRINGFIELD , IL
 
FAMILY HEIRLOOM RECIPES
DIABETIC COOKIES First place RibbonFirst Place
INARA LAIR
CHATHAM , IL
 
JELLIES, PRESERVES, JAMS, MARMALADES AND BUTTER
ANY OTHER KIND First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
APPLE First place RibbonFirst Place
LANA BENEDICT
CHATHAM , IL
APRICOT First place RibbonFirst Place
BABETTE SALUS
SPRINGFIELD , IL
APRICOT First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
BEST BUTTER First place RibbonFirst Place
LANA BENEDICT
CHATHAM , IL
BEST JAM First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
BEST JELLY First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
BEST MARMALADE First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
BEST OF DIVISION 4 First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
BLACKBERRY First place RibbonFirst Place
LANA BENEDICT
CHATHAM , IL
GRAPE First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
PEACH First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
PEPPER First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
PINEAPPLE First place RibbonFirst Place
DEBBIE PATTERSON
SHERMAN , IL
RASPBERRY First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
STRAWBERRY First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL
 
PICKLES, SAUCES, RELISHES AND SYRUPS
TOMATO SALSA (NO THICKENING AGENTS) First place RibbonFirst Place
JENNIFER LAIR
CHATHAM , IL

O-HOBBY

O-1 OPEN HOBBY

 
ANTIQUES
ANTIQUE QUILTS (ONE ONLY) First place RibbonFirst Place
PENNY ZIMMERMAN-WILLS
PLEASANT PLAINS , IL
ANTIQUE STAMPS 8" X 10" ONLY (MAX 1) First place RibbonFirst Place
MICHAEL ADAMS
SPRINGFIELD , IL
BEST EXHIBIT IN ANTIQUES First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
BUD VASE (NO TO EXCEED 10'')(MAX 3) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
COVERED DISHES(NO SOUP TUREENS) (MAX 1) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
CREAM PITCHER (MAX 3) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
DEMITASSE CUPS & SAUCERS (MAX 3) First place RibbonFirst Place
LAURIE KARMAN
SPRINGFIELD , IL
FIVE VALENTINES First place RibbonFirst Place
LAURIE KARMAN
SPRINGFIELD , IL
GLASS ART (MAX 3) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
GLASS, CUT (MAX 1) (NO ACCESSORIES) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
HAND PAINTED CHINA DISHES (MAX 2) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
INKWELL SETS (ANY MATERIAL) - 1 First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
LADIES COSTUME ACCESSORIES (JEWELRY)(MAX 3) First place RibbonFirst Place
MARY R ADAMS
SPRINGFIELD , IL
MAJOLICA - 1 First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MEN'S JEWELRY OR ACCESSORIES (MAX 3) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MESH OR BEADED PURSE(1) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
MILK GLASS(MAX 1) First place RibbonFirst Place
SUSAN J. FARRELL
SPRINGFIELD , IL
MOST UNUSUAL ANTIQUE (HT NOT TO EXCEED 20'') 1 ONLY First place RibbonFirst Place
KIRSTEN DAVIN
PLEASANT PLAINS , IL
ORIENTAL PIECES (MAX 1) NOT TO EXCEED 18'' First place RibbonFirst Place
MARY R ADAMS
SPRINGFIELD , IL
OYSTER DISHES (MAX 1) PRIOR TO 1950 First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
POSTCARDS (MOUNTED ON 12"X12" CARD)(MIN 3-MAX 5) First place RibbonFirst Place
DEBORAH SCHUMER
CHATHAM , IL
RELIGIOUS BOOKS(BIBLES, PRAYER BOOKS, ETC.)(NOT TO EXCEED 10'' IN HT.) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
SEWING BUTTON COLLECTION(MOUNTED)PRIOR TO 1950(12''X15'')MIN 10-MAX 25 First place RibbonFirst Place
TIM BARAN
SPRINGFIELD , IL
SMALL WORLDS FAIR SOUVENIR ITEMS (PRIOR 1945)MAX 3. NO LRG ITEMS First place RibbonFirst Place
JUDY EVANS
RIVERTON , IL
SMALL WW2 MEMORABILLA(NO LRG ITEMS)(MAX 3) First place RibbonFirst Place
ROBY RISTER
DAWSON , IL
SUGAR & CREAMER SET (ONE ONLY) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
TINS-COMMERCIAL OR TOBACCO(NOT TO EXCEED 10'' IN HT)(MAX 4) First place RibbonFirst Place
JUDY EVANS
RIVERTON , IL
TOOTHPICK HOLDERS(MAX 5) First place RibbonFirst Place
JUDY EVANS
RIVERTON , IL
TOYS PRIOR TO 1945 (HT NOT TO EXCEED 12'') (MAX 1) First place RibbonFirst Place
KITSY AMRHEIN
SPRINGFIELD , IL
TUMBLERS PATTERN GLASS (NO REPLICAS) (MAX 3) First place RibbonFirst Place
LAURIE KARMAN
SPRINGFIELD , IL
WOMEN'S DRESSER ITEMS (NO PERFUME BOTTLES)(MAX 3) First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
 
CERAMICS
ANY PIECE, GLAZED First place RibbonFirst Place
KIM M. RAPPS
SPRINGFIELD , IL
MIXED MEDIA First place RibbonFirst Place
KIM M. RAPPS
SPRINGFIELD , IL
 
COLLECTION OF MISC
ANGELS OR CHERUBS (MAX 5) NOT TO EXCEED 10'' IN HEIGHT First place RibbonFirst Place
PAT MATHEWS
SPRINGFIELD , IL
BELLS, NOT TO EXCEED 10'' IN HEIGHT (MIN. 3- MAX. 5) First place RibbonFirst Place
LAURIE KARMAN
SPRINGFIELD , IL
BEST EXHIBIT IN MISCELLANEOUS First place RibbonFirst Place
CAROL MEADOWS
SPRINGFIELD , IL
CHRISTMAS JEWELRY (MAX 5) First place RibbonFirst Place
CAROL MEADOWS
SPRINGFIELD , IL
COLLECTION OF STEINS ( MIN. 3 - MAX. 5) NO MUGS First place RibbonFirst Place
DAVID ROBSON
SPRINGFIELD , IL
COLLECTORS PLATES (MAX 3) First place RibbonFirst Place
CASSIDY P YATES
SPRINGFIELD , IL
CUP & SAUCER SET (MAX 3 SETS) First place RibbonFirst Place
CARMEN DELAY
CHATHAM , IL
DOLLS(NO STUFFED DOLLS)(MAX 5), NOT TO EXCEED 10" IN HEIGHT First place RibbonFirst Place
STEVIE JO BENEDICT
SPRINGFIELD , IL
IL STATE FAIR SOUVENIRS OR RIBBONS (AFTER 1950, NO DUPLICATES OF YRS), First place RibbonFirst Place
CASSIDY P YATES
SPRINGFIELD , IL
MUSIC BOXES, NOT TO EXCEED 10" IN HEIGHT (MAX. 3 ) First place RibbonFirst Place
JACKIE BALES
SPRINGFIELD , IL
REFRIGERATOR MAGNETS (MAX 12) MOUNTED First place RibbonFirst Place
BARBARA SULLIVAN
SPRINGFIELD , IL
SALT & PEPPER SETS (MAX 5 SETS) First place RibbonFirst Place
PENNY ZIMMERMAN-WILLS
PLEASANT PLAINS , IL
SPOONS, SOUVENIR, &/OR COMMEMORATIVE ITEMS (MAX. 5 SPOONS) First place RibbonFirst Place
PAT MATHEWS
SPRINGFIELD , IL
 
CRAFT
ANY OTHER ARTICLE First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
ANY OTHER MATERIAL First place RibbonFirst Place
JAMIE COMERFORD-HICKMAN
SPRINGFIELD , IL
ARTICLE MADE FROM NATURAL MATERIALS(SEEDS, HUSKS, ECT. NO WREATHS)(1) First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
BEST EXHIBIT IN HOBBIES First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
BIRD HOUSE, NOT TO EXCEED 18" First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
CHRISTMAS TREE ORNAMENTS(SET OF 5-DISPLAY ORNAMENTS ONLY) First place RibbonFirst Place
ELIZABETH DRAKE
SPRINGFIELD , IL
CRAFT FROM PAPER(2 OR 3 DIM., QUILING, ECT) (MAX 3) First place RibbonFirst Place
TARA BALLWEG
SPRINGFIELD , IL
SEASONAL DECORATIONS OTHER THAN CHRISTMAS(MAX 3) MUST FIT 12''X12'' First place RibbonFirst Place
KIRSTEN DAVIN
PLEASANT PLAINS , IL
STAINED OR OTHER GLASS WORK (MAX 10''X10'' - 1 ONLY) First place RibbonFirst Place
KIM M. RAPPS
SPRINGFIELD , IL
WRAPPED GIFT BOX(ANY OCCASION, 8 1/2''X11''X10'' OR SMALLER) 1 ONLY First place RibbonFirst Place
PAT MATHEWS
SPRINGFIELD , IL
WREATH (WOOD, GRAPEVINE, OR STRAW) (HOOK FOR HANGING) First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL
WREATH MADE FROM NATURAL MATERIALS(NO SIZE LIMIT)(1 ONLY)(WALL HANGING First place RibbonFirst Place
ADA LYNN SHREWSBURY
GLENARM , IL

O-2 JUNIOR HOBBY

 
CONSTRUCTED ARTICLES
CHRISTMAS ORNAMENTS(MIN 3- MAX 5) First place RibbonFirst Place
DENA DAVIN
PLEASANT PLAINS , IL
LEATHER CRAFT (MAX. 3) First place RibbonFirst Place
ERICA EDGE
RIVERTON , IL
MISCELLANEOUS ARTICLES(MIN 3)(NOT TO EXCEED 12'' HIGH&WIDE) First place RibbonFirst Place
ZOE NIELSEN
SPRINGFIELD , IL
MODELS (KIT OR ORIGINAL)(MAX 3, NOT TO EXCEED 12X12) First place RibbonFirst Place
NICK AIELLO
CHATHAM , IL
TIN PUNCH (PICTURE OR DECORATED PIE TIN, 1) First place RibbonFirst Place
HAYDEN SCHUMER
CHATHAM , IL
TOOTHPICK, POPSICLE STICK, OR CLOTHESPIN CREATION (NOT TO EXCEED 12'' First place RibbonFirst Place
JANE SIMPSON
SPRINGFIELD , IL
WOODWORKING (MAX 3)(NOT TO EXCEED 12''X12'') First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
 
MISC COLLECTION
BASEBALL CARDS(NOT TO EXCEED 12''X18'' CARD) First place RibbonFirst Place
NICK AIELLO
CHATHAM , IL
BASKETBALL CARDS (NOT TO EXCEED 12''X18'' CARD) LIMIT 1 CARD First place RibbonFirst Place
SAM SCHAADT
DAWSON , IL
BUTTONS-SEWING (MIN 10,MAX25)(NOT TO EXCEED 12''X18'' CARD) First place RibbonFirst Place
LEAH DANIELS
CANTRALL , IL
COMIC BOOKS(MAX 3) First place RibbonFirst Place
SAM SCHAADT
DAWSON , IL
CONSTRUCTED ARTICLES OF LEGGO OR TRANSFORMER ECT TYPE MATERIALS (MAX 2 First place RibbonFirst Place
AIDEN M. SHIPMAN
SPRINGFIELD , IL
FARM MACHINERY(MACHINERLY ONLY, NOT MOUNTED, MAX 3) First place RibbonFirst Place
ANDREW DANIELS
CANTRALL , IL
KEY CHAINS 9MOUNTED, NOT TO EXCEED 12''X18'' CARD) First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
MINIATURE VEHICLES(MINIATURES MUST BE THE SAME TYPE)(MIN 3 MAX 5) First place RibbonFirst Place
LOGAN DANIELS
CANTRALL , IL
MODEL RAILROAD COLLECTION First place RibbonFirst Place
AUDREY YATES
SPRINGFIELD , IL
NATURE COLLECTION (INSECTS, BUTTERFLIES, LEAVES, ETC)(12''X18'', 1) First place RibbonFirst Place
ERICA EDGE
RIVERTON , IL
SHELLS(MAX 25) (NOT TO EXCEED 12''X18'' CARD) First place RibbonFirst Place
LOGAN DANIELS
CANTRALL , IL

U-BEE CULTURE

U - BEE CULTURE

 
BEES AND HONEY
BEESWAX ART DESIGNS NOT < 3 LBS First place RibbonFirst Place
AUDREY GERBERDING
ROCHESTER , IL
BEESWAX CANDLES 1 PR. MOLDED First place RibbonFirst Place
FRED GERBERDING
ROCHESTER , IL
CHUNK HONEY IN GLASS First place RibbonFirst Place
ANNA STONE
SPRINGFIELD , IL
CRYSTALLIZED (OR CREAMED) HONEY First place RibbonFirst Place
FRED GERBERDING
ROCHESTER , IL
SWEEPSTAKES "THE KILLION TROPHY" First place RibbonFirst Place
ANNA STONE
SPRINGFIELD , IL

W-ART

W-1 AMATEUR ART EXHIBITS

 
JUNIOR DIVISION 1 - GRADES 7 - 12
DIGITAL IMAGERY First place RibbonFirst Place
SAM THIELE
SPRINGFIELD , IL
DRAWINGS AND GRAPHICS First place RibbonFirst Place
INGRID UHE
SPRINGFIELD , IL
PAINTING First place RibbonFirst Place
SAM THIELE
SPRINGFIELD , IL
PHOTOGRAPHY First place RibbonFirst Place
SAM THIELE
SPRINGFIELD , IL
WATERCOLOR First place RibbonFirst Place
KAITLYN FLEIGLE
SPRINGFIELD , IL
 
JUNIOR DIVISION 2 - GRADES 1 - 6
CRAFTS First place RibbonFirst Place
KATRINA JOHNSON
RIVERTON , IL

W-2 PROFESSIONAL ART EXHIBITS

 
PROFESSIONAL ART
CRAFTS First place RibbonFirst Place
MEGHAN REESE
PAWNEE , IL
PAINTING First place RibbonFirst Place
ALFRED SHULL
SPRINGFIELD , IL
PHOTOGRAPHY First place RibbonFirst Place
JOHN MUCHOW
SPRINGFIELD , IL

DIVISION III - JUNIOR

A-JR BEEF

A-2 BREEDING BEEF FEMALES

 
J26-RED ANGUS
JR J26-RED ANGUS HEIFER 03/04/2013 TO 04/11/2013 First place RibbonFirst Place
NOLAN RENTSCHLER
DAWSON , IL
 
SHORTHORN HEIFERS
JR J04-SHORTHORN HEIFER 01/01/2014 TO 01/25/2014 First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 09/03/2013 TO 10/01/2013 First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL
JR J04-SHORTHORN HEIFER 10/08/2013 TO 12/12/2013 First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL

E-JR GOATS

DAIRY GOATS

 
NUBIAN
JUNIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
KIDS BORN 3/1 AND AFTER First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
MILKING DOE 2 YRS AND UNDER 4 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
RESERVE BREED CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
RESERVE JUNIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
RESERVE SENIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL

G-JR SWINE

BARROWS

 
CROSSBRED BARROWS
JR CROSSBRED RESERVE CHAMPION LIGHT First place RibbonFirst Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL
JR N10-CROSSBRED BARROW 230 TO 239 First place RibbonFirst Place
DYLAN MCCAFFERTY
SHERMAN , IL

BREEDING SWINE

 
GRADES AND CROSSBREDS
JR N14-CROSSBRED GILTS BARROW 314 TO 320 First place RibbonFirst Place
BRANDON STICKLER
PLEASANT PLAINS , IL
RESERVE GRAND CHAMPION First place RibbonFirst Place
BRANDON STICKLER
PLEASANT PLAINS , IL
SUPREME CHAMPION GILT First place RibbonFirst Place
BRANDON STICKLER
PLEASANT PLAINS , IL

I-JR RABBITS

RABBITS

 
10-ALL OTHER 4 CLASS BREEDS
ALL OTHER 4 CLASS BREEDS JUNIOR BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
ALL OTHER 4 CLASS BREEDS SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
 
ALL OTHER BREEDS
ALL OTHER 6 CLASS BREEDS SENIOR BUCK First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
 
CALIFORNIAN
CALIFORNIAN INT DOE First place RibbonFirst Place
ALLORY BUTLER
AUBURN , IL
 
CHAMPIONSHIP
ALL OTHER 4 CLASS BREEDS BEST OPPOSITE SEX First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
ALL OTHER 6 CLASS BREEDS BEST OPPOSITE SEX First place RibbonFirst Place
LUKAS HILLEN
NEW BERLIN , IL
 
SATIN
SATIN SENIOR DOE First place RibbonFirst Place
ALEX BRUNO
MECHANICSBURG , IL

JR BEEF LAND OF LINCOLN

BREEDING FEMALES

 
J04-SHORTHORN
LL JR CHAMPION SHORTHORN HEIFER First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL
LL JR J04-SHORTHORN HEIFER 01/01/2014 TO 01/25/2014 First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL
LL JR J04-SHORTHORN HEIFER 10/08/2013 TO 12/12/2013 First place RibbonFirst Place
JAMES R JOHNSON
NIANTIC , IL

JR GOAT LAND OF LINCOLN

DAIRY GOATS

 
NUBIAN
LL- BREED CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- JUNIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- KID BORN 3/1 AND AFTER First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- MILKING DOE 2 YEARS AND UNDER 4 First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- RESERVE JUNIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL
LL- SENIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
REID MILLBURG
GLENARM , IL

JUNIOR HORSE SHOW

 
PONY HUNTER DIVISION 1
HUNT SEAT EQUITATION ON THE FLAT NOT EXCEEDING 58" EX ANY AGE First place RibbonFirst Place
ALEXANDREA HEMBERGER
AUBURN , IL
 
SADDLE SEAT DIVISION 3
GAITED HORSE OR PONY PLEASURE LTD TACK OPTIONAL EX ANY AGE First place RibbonFirst Place
ALEXIS MATHER DRAGOO
ROCHESTER , IL
 
WESTERN HORSE DIVISION 6
WESTERN SHOWMANSHIP HORSE OR PONY 15-16 YRS OF AGE First place RibbonFirst Place
ALEXANDREA HEMBERGER
AUBURN , IL
 
WESTERN PONY DIVISION 4
RESERVE CHAMPION First place RibbonFirst Place
ALEXANDREA HEMBERGER
AUBURN , IL

R-JR MEAT GOATS

JUNIOR MEAT GOAT WETHER

 
JUNIOR MEAT GOAT WETHER
JR M21 BOER GOAT WETHER 100 TO 111--HEAVY WEIGHT B First place RibbonFirst Place
ZACH CURRY
BUFFALO , IL
JR M21 BOER GOAT WETHER 68 TO 74--LIGHT WEIGHT B First place RibbonFirst Place
ZACH CURRY
BUFFALO , IL

PERCENT BOER GOAT

 
R01 - PERCENT BOER GOAT
DOE 24 MO TO UNDER 36 MO First place RibbonFirst Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL
SENIOR CHAMPION First place RibbonFirst Place
MORGAN LEKA
BUFFALO , IL

DIVISION V - SOCIETY HORSE

LAND OF LINCOLN SOCIETY SHOW

R-1 SOCIETY HORSE

 
6 - LAND OF LINCOLN MORGANS
$500 LAND OF LINCOLN MORGAN ENGLISH PLEASURE First place RibbonFirst Place
SAMANTHA OLLER
AUBURN , IL
 
7 - LAND OF LINCOLN ARABIAN HORSES
$500 LAND OF LINCOLN AMATEUR ARABIAN COUNTRY ENG. PL. First place RibbonFirst Place
GAIL RUBSAM
CANTRALL , IL

OPEN SOCIETY SHOW

R-1 SOCIETY HORSE

 
1 - FIVE GAITED HORSES
$300 NOVICE FIVE GAITED First place RibbonFirst Place
PERRY & SALLY GRIEME
SHERMAN , IL
 
17 - WELSH PONY FUTURITY OF AMERICA
WELSH FUTURITY - SARAH SPITZER MEMORIAL WEANLING First place RibbonFirst Place
KAREN SPITZER IMPSON
PLEASANT PLAINS , IL
 
20 - MORGAN HORSES
$200 MORGAN ENGLISH PLEASURE First place RibbonFirst Place
SAMANTHA OLLER
AUBURN , IL
$200 MORGAN PARK HORSE UNDER SADDLE First place RibbonFirst Place
SAMANTHA OLLER
AUBURN , IL
$750 MORGAN PLEASURE DRIVING CHAMPIONSHIP First place RibbonFirst Place
REBECCA KWEDAR
SPRINGFIELD , IL
 
23 - ARABIAN HORSES
$200 AMATEUR ARABIAN HUNTER PLEASURE 18-39 YEARS First place RibbonFirst Place
KARL LUTHIN
RIVERTON , IL
$200 ARABIAN HUNTER PLEASURE GELDING First place RibbonFirst Place
KARL LUTHIN
RIVERTON , IL
 
27 - ACADEMY
ACADEMY WALK/TROT/CANTER 18 & OVER First place RibbonFirst Place
PHILLIP BISCH
SPRINGFIELD , IL
 
4 - AMERICAN SADDLEBRED PLEASURE HORSES
$200 ASB COUNTRY PLEASURE DRIVING First place RibbonFirst Place
PERRY & SALLY GRIEME
SHERMAN , IL
$500 COUNTRY PLEASURE DRIVING CHAMPIONSHIP First place RibbonFirst Place
PERRY & SALLY GRIEME
SHERMAN , IL
 
6 - AMERICAN SADDLE HORSE BREEDERS FUTURITY
ASHB FUTURITY - YEARLING CHAMPIONSHIP First place RibbonFirst Place
SHARON RUBSAM
CANTRALL , IL
ASHB FUTURITY - YEARLING MARE First place RibbonFirst Place
SHARON RUBSAM
CANTRALL , IL
 
8 - ROADSTERS
$200 AMATEUR ROADSTER TO BIKE First place RibbonFirst Place
PERRY & SALLY GRIEME
SHERMAN , IL

DIVISION VI - SPECIAL EVENTS

SPECIAL EVENTS

G - CHILI COOK-OFF

 
CHILI COOK-OFF
CHILLI COOK-OFF First place RibbonFirst Place
GEORGE REMBERT
SPRINGFIELD , IL
CHILLI COOK-OFF SALSA First place RibbonFirst Place
SUE REGAN
SPRINGFIELD , IL
CHILLI COOK-OFF VERDE First place RibbonFirst Place
SUE REGAN
SPRINGFIELD , IL

N - PONYTAIL CONTEST

 
1-PONYTAIL CONTEST
CLASS 1 - JUNIOR - 13 - 16 YRS First place RibbonFirst Place
ZOE NIELSEN
SPRINGFIELD , IL
CLASS 1 - JUNIOR - 3 & 4 YRS First place RibbonFirst Place
KELSIE SUHLING
RIVERTON , IL

P - AMATEUR TALENT CONTEST

 
AMATEUR TALENT CONTEST
DANCE GROUP First place RibbonFirst Place
TRACEY SIMS
SPRINGFIELD , IL
YOUTH DANCE SOLO First place RibbonFirst Place
BELLE BROUGHTON
SPRINGFIELD , IL

TWILIGHT PARADE

FLOATS

 
GOVERNOR'S SWEEPSTAKES AWARDS
GOVERNOR'S SWEEPSTAKES AWARD First place RibbonFirst Place
BERT MORTON
SPRINGFIELD , IL
 

Back to referring page

 


Link to the State of IllinoisLink to the Illinois Department of AgricultureLink to the DuQuoin State FairLink to the Illinois County FairsLink to the Internation Association of Fairs and Expositions

Emmerson Building, 801 E. Sangamon Ave, State Fairgrounds, P.O. Box 19427, Springfield, Illinois 62794-9427
217/782-6661 (Voice), 217/524-6858 (TDD), 217/782-9115 (Fax),